StarTech.com HP J9153A Compatible SFP+ Module
Typ av enhet SFP+ sändar/mottagarmodulAllmänt
KabelanslutenAnslutningsteknik
5.84 cmBredd
10GbEDatalänkprotokoll
10 GbpsDataöverföringshastighet
HPE Aruba 2930F 24G 4SFP+, 2930F 48G 4SFP+, 2930F 48G PoE+ 4SFP+, 5406 zlDesignat för
5.84 cm x 1.39 cm x 1.37 cmDimensioner (BxDxH)
MTBF (genomsnittstid mellan fel) 426,514,897 timmarDiverse
Bild saknas
Butiker
Prisjämförelse (1)
proshop.se
OkändUppdaterad 27 maj 2026 01:41
Frakt vid kassa
11 055 kr
Till butikHistorik
Prishistorik
Lägsta pris nu11 055 kr
Lägst senaste 30 dagarna11 055 kr
Lägst senaste 3 mån11 055 kr
Produktdata
Specifikationer
| Varumärke | StarTech.com |
| EAN / GTIN | 065030886338 |
| MPN | 2851862 |
| I lager hos | 0 butiker |
| Kontrollerad | 27 maj 2026 01:41 |
| Allmänt | Typ av enhet SFP+ sändar/mottagarmodul |
| Anslutningsteknik | Kabelansluten |
| Bredd | 5.84 cm |
| Datalänkprotokoll | 10GbE |
| Dataöverföringshastighet | 10 Gbps |
| Designat för | HPE Aruba 2930F 24G 4SFP+, 2930F 48G 4SFP+, 2930F 48G PoE+ 4SFP+, 5406 zl |
| Dimensioner (BxDxH) | 5.84 cm x 1.39 cm x 1.37 cm |
| Diverse | MTBF (genomsnittstid mellan fel) 426,514,897 timmar |
| Djup | 1.39 cm |
| Emballagets bredd | 9 cm |
| Emballagets djup | 11.5 cm |
| Emballagets höjd | 3.1 cm |
| Emballagets vikt | 50 g |
| Energiförbrukning vid drift | 1.6 Watt |
| Expansion/Anslutning | Gränssnitt 1 x Ethernet 10GBase-ER - LC-enkelläge hona x 2 |
| Formfaktor | Insticksmodul |
| Funktioner | Fullt duplexläge, Digital Diagnostics Monitoring (DDM) |
| Gränssnitt | 1 x Ethernet 10GBase-ER - LC-enkelläge hona x 2 |
| Höjd | 1.37 cm |
| Kompatibilitetsinformation | Designat för HPE Aruba 2930F 24G 4SFP+, 2930F 48G 4SFP+, 2930F 48G PoE+ 4SFP+, 5406 zl |
| MTBF (genomsnittstid mellan fel) | 426,514,897 timmar |
| Max överföringsavstånd | 40 km |
| Mått och vikt | Bredd 5.84 cm |
| Mått och vikt (brutto) | Emballagets bredd 9 cm |
| Nätverksfunktioner | Anslutningsteknik Kabelansluten |
| OEM-tillverkarekvivalent artikelnummer | HP J9153A |
| Optisk våglängd | 1550 nm |
| Producent | StarTech.com |
| Produktbeskrivning | StarTech.com HPE J9153A Compatible SFP+ Module, 10GBASE-ER, 10GbE Single Mode (SMF) Fiber Optic Transceiver, 10GE Gigabit Ethernet SFP+, LC Connector, 40km, 1550nm, DDM, HPE 2530, 2540, 2910al - Lifetime Warranty (J9153A-ST) - SFP+ sändar/mottagarmodul - 10GbE |
| Standarder som följs | FCC, MSA |
| Strömtillförsel | Energiförbrukning vid drift 1.6 Watt |
| Till producentens hemsida | www.StarTech.com |
| Typ av enhet | SFP+ sändar/mottagarmodul |
| Typ av kablage | 10GBase-ER |
| Varunummer | 2851862 |
| Vikt | 24 g |
Vanliga frågor
Är denna modul kompatibel med HP J9153A?
Ja, modellen J9153A-ST är specifikt designad för att vara kompatibel med HP J9153A och fungerar med HPE Aruba-switchar som 2930F 24G 4SFP+, 2930F 48G 4SFP+, 2930F 48G PoE+ 4SFP+ och 5406 zl.
Vilken dataöverföringshastighet stöder denna SFP+ modul?
Den stöder 10 Gigabit Ethernet (10 Gbps) och använder datalänkprotokollet 10GbE.
Vilka fysiska mått har modulen?
Modulen har måtten 5,84 cm bredd, 1,39 cm djup och 1,37 cm höjd, vilket är standard för SFP+ moduler.