StarTech.com Cisco QSFP-40GE-LR4 Compatible QSFP+ Module
Typ av enhet QSFP+ sändar/mottagarmodulAllmänt
KabelanslutenAnslutningsteknik
12.2 cmBredd
40GbEDatalänkprotokoll
40 GbpsDataöverföringshastighet
12.2 cm x 1.83 cm x 0.85 cmDimensioner (BxDxH)
MTBF (genomsnittstid mellan fel) 244,610,583 timmarDiverse
1.83 cmDjup
Bild saknas
Butiker
Prisjämförelse (1)
proshop.se
OkändUppdaterad 26 maj 2026 13:16
Frakt vid kassa
2 384 kr
Till butikHistorik
Prishistorik
Lägsta pris nu2 384 kr
Lägst senaste 30 dagarna2 384 kr
Lägst senaste 3 mån2 384 kr
Produktdata
Specifikationer
| Varumärke | StarTech.com |
| EAN / GTIN | 065030886024 |
| MPN | 2854924 |
| I lager hos | 0 butiker |
| Kontrollerad | 26 maj 2026 13:16 |
| Allmänt | Typ av enhet QSFP+ sändar/mottagarmodul |
| Anslutningsteknik | Kabelansluten |
| Bredd | 12.2 cm |
| Datalänkprotokoll | 40GbE |
| Dataöverföringshastighet | 40 Gbps |
| Dimensioner (BxDxH) | 12.2 cm x 1.83 cm x 0.85 cm |
| Diverse | MTBF (genomsnittstid mellan fel) 244,610,583 timmar |
| Djup | 1.83 cm |
| Emballagets bredd | 12 cm |
| Emballagets djup | 20.5 cm |
| Emballagets höjd | 3.5 cm |
| Emballagets vikt | 60 g |
| Energiförbrukning vid drift | 1.3 Watt |
| Expansion/Anslutning | Gränssnitt 1 x Ethernet 40GBase-LR4 - LC-enkelläge hona x 2 |
| Formfaktor | Insticksmodul |
| Funktioner | Digital Diagnostics Monitoring (DDM) |
| Gränssnitt | 1 x Ethernet 40GBase-LR4 - LC-enkelläge hona x 2 |
| Höjd | 0.85 cm |
| MTBF (genomsnittstid mellan fel) | 244,610,583 timmar |
| Max överföringsavstånd | 10 km |
| Mått och vikt | Bredd 12.2 cm |
| Mått och vikt (brutto) | Emballagets bredd 12 cm |
| Nätverksfunktioner | Anslutningsteknik Kabelansluten |
| OEM-tillverkarekvivalent artikelnummer | Cisco QSFP-40GE-LR4 |
| Optisk våglängd | 1270-1330 nm |
| Producent | StarTech.com |
| Produktbeskrivning | StarTech.com Cisco QSFP-40GE-LR4 Compatible QSFP+ Module, 40GBASE-LR4, 40GbE Single Mode (SMF) Fiber SMF Optic Transceiver, 40GE Gigabit Ethernet QSFP+ LC 10km, 1270nm to 1330nm, DDM - Lifetime Warranty (QSFP-40GE-LR4-ST) - QSFP+ sändar/mottagarmodul - 40GbE |
| Standarder som följs | MSA |
| Strömtillförsel | Energiförbrukning vid drift 1.3 Watt |
| Till producentens hemsida | www.StarTech.com |
| Typ av enhet | QSFP+ sändar/mottagarmodul |
| Typ av kablage | 40GBase-LR4 |
| Varunummer | 2854924 |
| Vikt | 49 g |
Vanliga frågor
Är denna modul kompatibel med Cisco-switchar?
Ja, modellen är märkt som 'Cisco QSFP-40GE-LR4 Compatible' och är designad för att fungera med Cisco-utrustning som stöder 40GBase-LR4 QSFP+ moduler.
Vilken dataöverföringshastighet stöder den?
Modulen stöder en dataöverföringshastighet på 40 Gbps och använder datalänkprotokollet 40GbE (40 Gigabit Ethernet).
Vilka fysiska mått har modulen?
Modulen har måtten 12,2 cm (bredd) x 1,83 cm (djup) x 0,85 cm (höjd). Den är en standard QSFP+ formfaktor.