StarTech.com Dell EMC QSFP-40G-ER4 Compatible QSFP+ Module
Typ av enhet QSFP+ sändar/mottagarmodulAllmänt
KabelanslutenAnslutningsteknik
5.84 cmBredd
40GbEDatalänkprotokoll
40 GbpsDataöverföringshastighet
5.84 cm x 1.39 cm x 1.26 cmDimensioner (BxDxH)
MTBF (genomsnittstid mellan fel) 8,596,956 timmarDiverse
1.39 cmDjup
Bild saknas
Butiker
Prisjämförelse (1)
proshop.se
OkändUppdaterad 26 maj 2026 21:34
Frakt vid kassa
13 098 kr
Till butikHistorik
Prishistorik
Lägsta pris nu13 098 kr
Lägst senaste 30 dagarna13 098 kr
Lägst senaste 3 mån13 098 kr
Produktdata
Specifikationer
| Varumärke | StarTech.com |
| EAN / GTIN | 065030884280 |
| MPN | 2854920 |
| I lager hos | 0 butiker |
| Kontrollerad | 26 maj 2026 21:34 |
| Allmänt | Typ av enhet QSFP+ sändar/mottagarmodul |
| Anslutningsteknik | Kabelansluten |
| Bredd | 5.84 cm |
| Datalänkprotokoll | 40GbE |
| Dataöverföringshastighet | 40 Gbps |
| Dimensioner (BxDxH) | 5.84 cm x 1.39 cm x 1.26 cm |
| Diverse | MTBF (genomsnittstid mellan fel) 8,596,956 timmar |
| Djup | 1.39 cm |
| Emballagets bredd | 12 cm |
| Emballagets djup | 20.5 cm |
| Emballagets höjd | 35 cm |
| Emballagets vikt | 60 g |
| Energiförbrukning vid drift | 1.6 Watt |
| Expansion/Anslutning | Gränssnitt 1 x Ethernet 40GBase-ER4Q - LC-enkelläge hona x 2 |
| Formfaktor | Insticksmodul |
| Funktioner | Fullt duplexläge, Digital Diagnostics Monitoring (DDM) |
| Gränssnitt | 1 x Ethernet 40GBase-ER4Q - LC-enkelläge hona x 2 |
| Höjd | 1.26 cm |
| MTBF (genomsnittstid mellan fel) | 8,596,956 timmar |
| Max överföringsavstånd | 40 km |
| Mått och vikt | Bredd 5.84 cm |
| Mått och vikt (brutto) | Emballagets bredd 12 cm |
| Nätverksfunktioner | Anslutningsteknik Kabelansluten |
| OEM-tillverkarekvivalent artikelnummer | Dell EMC QSFP-40G-ER4 |
| Optisk våglängd | 1311 nm |
| Producent | StarTech.com |
| Produktbeskrivning | StarTech.com Dell EMC 3CSFP91 Compatible QSFP+ Module, 40GBASE-ER4, Single Mode (SMF) Fiber, 40GE Gigabit Ethernet QSFP+, LC 40 km, 1270nm to 1330nm, DDM, 40GbE QSFP+ Active Optical Cable - Lifetime Warranty (QSFP40GER4ES) - QSFP+ sändar/mottagarmodul - 40GbE |
| Standarder som följs | UL, FCC, RoHS, REACH, MSA |
| Strömtillförsel | Energiförbrukning vid drift 1.6 Watt |
| Till producentens hemsida | www.StarTech.com |
| Typ av enhet | QSFP+ sändar/mottagarmodul |
| Typ av kablage | 40GBase-ER4Q |
| Varunummer | 2854920 |
| Vikt | 40 g |
Vanliga frågor
Vilken typ av nätverksprotokoll stöder denna QSFP+ modul?
Modulen stöder 40 Gigabit Ethernet (40GbE) med en dataöverföringshastighet på 40 Gbps.
Vilka är måtten på StarTech.com QSFP-40G-ER4-modulen?
Modulen har dimensionerna 5,84 cm (bredd) x 1,39 cm (djup) x 1,26 cm (höjd).
Är denna modul kompatibel med Dell EMC-utrustning?
Ja, modulen är specifikt märkt som Dell EMC QSFP-40G-ER4 Compatible, vilket innebär att den är designad för att fungera med Dell EMC-enheter.
Vilken anslutningsteknik använder modulen?
Modulen använder kabelansluten anslutningsteknik och är en QSFP+ sändar/mottagarmodul för 40 Gigabit LAN.