HP largeformatprinter - DesignJet T630 24-in Printer
Typ av skrivare 24" storformatsskrivare - bläckstråle - färgAllmänt
1 x USB 2.0 - 4-stifts USB typ B 1 x LAN - RJ-45Anslutningar
TrådlösAnslutningsteknologi
4-färgs - cyan, magenta, gul, svart pigmentBläckpalett (färger)
HP Thermal InkjetBläckstråleteknik
101.3 cmBredd
115.5 cmBredd (brutto)
101.3 cm x 60.5 cm x 93.2 cmDimensioner (BxDxH)
Bild saknas
Butiker
Prisjämförelse (1)
proshop.se
I lagerUppdaterad 26 maj 2026 17:55
Frakt vid kassa
17 978 kr
Till butikHistorik
Prishistorik
Lägsta pris nu17 978 kr
Lägst senaste 30 dagarna17 978 kr
Lägst senaste 3 mån17 978 kr
Produktdata
Specifikationer
| Varumärke | HP |
| EAN / GTIN | 194850019890 |
| MPN | 2873780 |
| I lager hos | 1 butik |
| Kontrollerad | 26 maj 2026 17:55 |
| Allmänt | Typ av skrivare 24" storformatsskrivare - bläckstråle - färg |
| Anslutningar | 1 x USB 2.0 - 4-stifts USB typ B 1 x LAN - RJ-45 |
| Anslutningsteknologi | Trådlös |
| Bläckpalett (färger) | 4-färgs - cyan, magenta, gul, svart pigment |
| Bläckstråleteknik | HP Thermal Inkjet |
| Bredd | 101.3 cm |
| Bredd (brutto) | 115.5 cm |
| Dimensioner (BxDxH) | 101.3 cm x 60.5 cm x 93.2 cm |
| Diverse | Standarder som följs FCC Klass B-certifierade, ICES Class B, WEEE, REACH, ERP, CSA |
| Djup | 60.5 cm |
| Djup (brutto) | 57.5 cm |
| ENERGY STAR | Ja |
| EPEAT-kompatibel | EPEAT Gold |
| Energiförbrukning vid drift | 35 watt |
| Erforderlig frekvens | 50/60 Hz |
| Expansion/Anslutning | Anslutningar 1 x USB 2.0 - 4-stifts USB typ B 1 x LAN - RJ-45 |
| Gränssnitt | USB 2.0, LAN, Wi-Fi |
| Höjd | 93.2 cm |
| Höjd (brutto) | 47.5 cm |
| Kompatibilitet | Utformad för HP DesignJet Studio (36"), T520 (36"), T520 ePrinter (36"), T525 (36"), T530 (36"), T630 (36"), T650 (36"), T730, T830 (36") |
| Konfigurering av bläckmunstycke | 1376 munstycken |
| Konfigurering av bläckpatron | 4 patroner (1 av vardera: cyan, magenta, gul, pigmentsvart) |
| Kontakta tillverkaren | www.hp.com/dk-da/contact-hp/contact.html |
| Ljudnivå (i drift) | 42 dBA |
| Ljudnivå (viloläge) | 16 dBA |
| Lokalisering | Engelska, tyska, spanska, franska, italienska / Italien |
| Luftfuktighet vid drift | 20 - 80% |
| Max temperatur vid drift | 40 °C |
| Max. mediestorlek | A1 (594 x 841 mm), ANSI D (559 x 864 mm), Rulle (61 cm) |
| Maximal mediestorlek (anpassad) | 610 mm x 45.7 m |
| Maxupplösning (färg) | 2 400 x 1 200 dpi |
| Maxupplösning (svart/vit) | 2 400 x 1 200 dpi |
| Medföljande programvara | HP Click, HP DesignJet Utility, HP Support Assistant |
| Media typ | Rulle |
| Mediahantering | Mediatyp Bond paper, film, tekniskt papper, vanligt papper, fotopapper, glansigt papper, självhäftande papper, halvblankt papper |
| Mediatyp | Bond paper, film, tekniskt papper, vanligt papper, fotopapper, glansigt papper, självhäftande papper, halvblankt papper |
| Medielängd | 36" |
| Mediestorlekar | A4 (210 x 297 mm), A3 (297 x 420 mm), A2 (420 x 594 mm), A1 (594 x 841 mm), ANSI A (Letter) (216 x 279 mm), ANSI B (Ledger) (279 x 432 mm), ANSI C (432 x 559 mm), ANSI D (559 x 864 mm), Rulle (61 cm x 45,7 m) |
| Medietjocklekar | Upp till 0,3 mm |
| Medievikt | 60 g/m² - 280 g/m² |
| Miljöparametrar | Min temperatur vid drift 5 °C |
| Miljöstandarder | EPEAT Gold |
| Min temperatur vid drift | 5 °C |
| Min. mediestorlek (standard) | 210 mm x 279 mm |
| Minsta bläckdroppstorlek | 12 pl (svart), 5,5 pl (färg) |
| Mått och vikt | Bredd 101.3 cm |
| Mått och vikt (brutto) | Bredd (brutto) 115.5 cm |
| Nätdel | Nätaggregat - intern |
| Nätverk | Nätverk Printserver |
| Producent | HP |
| Produktbeskrivning | HP DesignJet T630 - storformatsskrivare - färg - bläckstråle |
| Programvara / Systemkrav | Medföljande programvara HP Click, HP DesignJet Utility, HP Support Assistant |
| RAM | RAM installerat (max) 1 GB / 1 GB (max) |
| RAM installerat (max) | 1 GB (1 GB) |
| Rullbredd | 91.4 cm (36") |
| Skrivare | Bläckstråleteknik HP Thermal Inkjet |
| Skrivarfunktioner | Utskrift från mobil enhet, 4,1 kg max rullvikt |
| Språksimulering | JPEG, URF, HP GL/2, HP RTL, CALS G4 |
Vanliga frågor
Vilka anslutningsmöjligheter har HP DesignJet T630 24-in?
Skrivaren har USB 2.0 (typ B), LAN (RJ-45) och trådlös anslutning.
Vilka bläckfärger använder DesignJet T630?
Den använder en 4-färgspalett med cyan, magenta, gul och svart pigmentbläck.
Vilken bläckstråleteknik använder HP DesignJet T630?
Den använder HP Thermal Inkjet-teknik.
Vad är måtten på HP DesignJet T630 24-in?
Måtten är 101,3 cm bred, 60,5 cm djup och 93,2 cm hög.
Vilka certifieringar och standarder följer DesignJet T630?
Den följer FCC Klass B, ICES Class B, WEEE, REACH, ERP och CSA.