StarTech.com Palo Alto Networks 40GBASE-LR4 Compatible QSFP+ Module
Typ av enhet QSFP+ sändar/mottagarmodulAllmänt
KabelanslutenAnslutningsteknik
12.2 cmBredd
40GbEDatalänkprotokoll
40 GbpsDataöverföringshastighet
12.2 cm x 1.83 cm x 0.85 cmDimensioner (BxDxH)
MTBF (genomsnittstid mellan fel) 95,832,027 timmarDiverse
1.83 cmDjup
Bild saknas
Butiker
Prisjämförelse (1)
proshop.se
OkändUppdaterad 27 maj 2026 05:00
Frakt vid kassa
2 381 kr
Till butikHistorik
Prishistorik
Lägsta pris nu2 381 kr
Lägst senaste 30 dagarna2 381 kr
Lägst senaste 3 mån2 381 kr
Produktdata
Specifikationer
| Varumärke | StarTech.com |
| EAN / GTIN | 065030885652 |
| MPN | 2854918 |
| I lager hos | 0 butiker |
| Kontrollerad | 27 maj 2026 05:00 |
| Allmänt | Typ av enhet QSFP+ sändar/mottagarmodul |
| Anslutningsteknik | Kabelansluten |
| Bredd | 12.2 cm |
| Datalänkprotokoll | 40GbE |
| Dataöverföringshastighet | 40 Gbps |
| Dimensioner (BxDxH) | 12.2 cm x 1.83 cm x 0.85 cm |
| Diverse | MTBF (genomsnittstid mellan fel) 95,832,027 timmar |
| Djup | 1.83 cm |
| Emballagets bredd | 9 cm |
| Emballagets djup | 11.5 cm |
| Emballagets höjd | 3.1 cm |
| Emballagets vikt | 50 g |
| Energiförbrukning vid drift | 1.3 Watt |
| Expansion/Anslutning | Gränssnitt 1 x Ethernet 40GBase-LR4 - LC-enkelläge hona x 2 |
| Formfaktor | Insticksmodul |
| Funktioner | Digital Diagnostics Monitoring (DDM) |
| Gränssnitt | 1 x Ethernet 40GBase-LR4 - LC-enkelläge hona x 2 |
| Höjd | 0.85 cm |
| MTBF (genomsnittstid mellan fel) | 95,832,027 timmar |
| Max överföringsavstånd | 10 km |
| Mått och vikt | Bredd 12.2 cm |
| Mått och vikt (brutto) | Emballagets bredd 9 cm |
| Nätverksfunktioner | Anslutningsteknik Kabelansluten |
| OEM-tillverkarekvivalent artikelnummer | Palo Alto Networks 40GBASE-LR4 |
| Optisk våglängd | 1270-1330 nm |
| Producent | StarTech.com |
| Produktbeskrivning | StarTech.com Palo Alto Networks 40GBASE-LR4 Compatible QSFP+ Module, 40GBASE-LR4, 40GbE Single Mode SMF Fiber Optic Transceiver, 40GE Gigabit Ethernet QSFP+, LC 10km, 1270nm to 1330nm, DDM - Lifetime Warranty (40GBASE-LR4-ST) - QSFP+ sändar/mottagarmodul - 40GbE |
| Standarder som följs | FCC, MSA |
| Strömtillförsel | Energiförbrukning vid drift 1.3 Watt |
| Till producentens hemsida | www.StarTech.com |
| Typ av enhet | QSFP+ sändar/mottagarmodul |
| Typ av kablage | 40GBase-LR4 |
| Varunummer | 2854918 |
| Vikt | 49 g |
Vanliga frågor
Är denna modul kompatibel med Palo Alto Networks-utrustning?
Ja, modulen är specifikt märkt som 'Palo Alto Networks 40GBASE-LR4 Compatible', vilket innebär att den är designad för att fungera med Palo Alto Networks-enheter som stöder 40GBASE-LR4 QSFP+.
Vilken typ av fiberkabel krävs för denna modul?
40GBASE-LR4 använder single-mode fiber (SMF) med LC-anslutningar. Specifikationerna anger inte kabeltyp explicit, men standarden kräver single-mode fiber.
Vilka är modulens fysiska mått?
Modulen har måtten 12,2 cm bredd, 1,83 cm djup och 0,85 cm höjd. Emballagets mått är 9 cm bredd, 11,5 cm djup och 3,1 cm höjd.