PLANET 8-Port GE + 2-Port SFP Managed Desktop Swit
Typ av enhet Switch - 8 portar - AdministreradAllmänt
19.1 cmBredd
19.1 cm x 8.6 cm x 2.6 cmDimensioner (BxDxH)
Bredd 19.1 cmDimensioner och vikt
Standarder som följs FCC Part 15 ADiverse
8.6 cmDjup
4711605280082EAN
PoE-drivenEgenskaper
Bild saknas
Butiker
Prisjämförelse (1)
proshop.se
I lagerUppdaterad 23 maj 2026 05:25
Frakt vid kassa
1 618 kr
Till butikHistorik
Prishistorik
Lägsta pris nu1 618 kr
Lägst senaste 30 dagarna1 618 kr
Lägst senaste 3 mån1 618 kr
Produktdata
Specifikationer
| Varumärke | PLANET |
| EAN / GTIN | 4711605280082 |
| MPN | 2630931 |
| I lager hos | 1 butik |
| Kontrollerad | 23 maj 2026 05:25 |
| Allmänt | Typ av enhet Switch - 8 portar - Administrerad |
| Bredd | 19.1 cm |
| Dimensioner (BxDxH) | 19.1 cm x 8.6 cm x 2.6 cm |
| Dimensioner och vikt | Bredd 19.1 cm |
| Diverse | Standarder som följs FCC Part 15 A |
| Djup | 8.6 cm |
| Egenskaper | PoE-driven |
| Energiförbrukning vid drift | 10.9 watt |
| Expansion/Anslutning | Gränssnitt 1 x 1000Base-T RJ-45 PoE-ingång 7 x 1000Base-T RJ-45 2 x 1000Base-X SFP |
| Funktioner | IPv4-support, stöd för IPv6, Nivå 2-växling, MSTP-stöd, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), VLAN-stöd, RSTP-stöd, STP-stöd, CoS, WRR-köer, IGMP snooping, MLD-snooping, ACL-stöd, BOOTP-stöd, DHCP-stöd, SNTP-support, TFTP-stöd, lagra och vidarebefordra, 6KV ESD Protector, skydd mot DoS-attacker, IP-MAC-bindning, MAC-adressfiltrering, fast programvara kan uppdateras, LLDP-support, systemlogg, flödeskontroll |
| Gränssnitt | 1 x 1000Base-T RJ-45 PoE-ingång 7 x 1000Base-T RJ-45 2 x 1000Base-X SFP |
| Höjd | 2.6 cm |
| Jumbo Frame-support | 10KB |
| Kapacitet | VLAN-grupper: 256 |
| Krypteringsalgoritm | SSL |
| Luftfuktighet vid drift | 5 - 95 % (icke-kondenserande) |
| Luftfuktighet vid lagring | 5 - 95 % (icke-kondenserande) |
| MAC Address Table Size | 8K poster |
| Max temperatur vid drift | 50 °C |
| Max temperatur vid förvaring | 70 °C |
| Miljöparametrar | Min temperatur vid drift 0 °C |
| Min temperatur vid drift | 0 °C |
| Min temperatur vid förvaring | -20 °C |
| Nätverksprotokoll | IGMPv2, IGMPv3, MLD, MLDv2, IGMP |
| Portar | 8 x 10/100/1000 + 2 x Fast Ethernet/Gigabit SFP |
| Prestanda | Omkopplingsbar fabriksbandbredd: 20 Gbps Genomströmning (64 byte paketstorlek): 14,8 Mpps |
| Producent | PLANET |
| Produktbeskrivning | PLANET GSD-1002M - switch - 8 portar - Administrerad |
| Protokoll för administration på distans | HTTP, SNMP 1, SNMP 2c, SNMP 3, Telnet, RMON, TFTP |
| Standarder som följs | FCC Part 15 A |
| Statusindikatorer | Länk/akvititet, strömförsörjning, system |
| Strömtillförsel | Energiförbrukning vid drift 10.9 watt |
| Till producentens hemsida | www.planet.com.tw |
| Typ av enhet | Switch - 8 portar - Administrerad |
| Undertyp | Gigabit Ethernet |
| Varunummer | 2630931 |
| Verifieringsmetod | RADIUS, TACACS+, Secure Shell (SSH) |
| Vikt | 396 g |
Vanliga frågor
Stöder switchen DHCP snooping och Option 82?
Ja, den har DHCP-funktioner som DHCP snooping och DHCP Option 82 för ökad säkerhet och övervakning.
Vad är adresstabellstorleken och buffertstorleken?
Adresstabellstorleken är 8000 poster och buffertstorleken är 512 KB, vilket är lämpligt för mindre nätverk.
Vad är bredden på switchen?
Switchen har en bredd på 191 mm, vilket gör den kompakt för skrivbordsplacering.