Netgear Smart MS108TUP - switch - 8 ports - smart - rack-mountable
16000 posterAdresstabellstorlek
0 - 3000 mAltitud vid drift
Antal grundläggande RJ-45 Ethernet-portar 8Anslutningar
8Antal 2.5G ethernetportar (koppar)
4Antal Power over Ethernet 4PPoE (PoE++)-portar
4Antal Power over Ethernet plus (PoE +)-portar
64Antal VLAN
8Antal grundläggande RJ-45 Ethernet-portar
Bild saknas
Butiker
Prisjämförelse (1)
proshop.se
I lagerUppdaterad 23 maj 2026 23:00
Frakt vid kassa
4 083 kr
Till butikHistorik
Prishistorik
Lägsta pris nu4 083 kr
Lägst senaste 30 dagarna4 083 kr
Lägst senaste 3 mån4 083 kr
Produktdata
Specifikationer
| Varumärke | Netgear |
| EAN / GTIN | 606449168112 |
| MPN | 3255784 |
| I lager hos | 1 butik |
| Kontrollerad | 23 maj 2026 23:00 |
| Adresstabellstorlek | 16000 poster |
| Altitud vid drift | 0 - 3000 m |
| Anslutningar | Antal grundläggande RJ-45 Ethernet-portar 8 |
| Antal 2.5G ethernetportar (koppar) | 8 |
| Antal Power over Ethernet 4PPoE (PoE++)-portar | 4 |
| Antal Power over Ethernet plus (PoE +)-portar | 4 |
| Antal VLAN | 64 |
| Antal grundläggande RJ-45 Ethernet-portar | 8 |
| Antal installerade SFP+-moduler | 0 |
| Antal installerade SFP-moduler | 0 |
| Bevakning | DHCP-funktioner DHCP client, DHCP relay |
| Bredd | 210 mm |
| Certifiering | CE mark FCC Part 15 class B CE/EN55032/24 CSA VCCI ACMA KC CCC BSMI |
| Certifikat | Certifiering CE mark FCC Part 15 class B CE/EN55032/24 CSA VCCI ACMA KC CCC BSMI |
| DHCP-funktioner | DHCP client, DHCP relay |
| Data transmission | Adresstabellstorlek 16000 poster |
| Design | Produktens färg Grå |
| Djup | 140 mm |
| Fuktighet (förvaring) | 0 - 95% |
| Höjd | 40 mm |
| IGMP-snooping | Ja |
| Intervall för relativ operativ luftfuktighet | 0 - 90% |
| Jumbo Frames stöd | Ja |
| Jumboramar | 12000 |
| Kommunikationsstandarder | IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3az, IEEE 802.3bt, IEEE 802.3bz, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x |
| Kontakta tillverkaren | www.netgear.com/de/about/contact-us |
| LED-indikatorer | Aktivitet, Länk, PoE, Energiljus, Hastighet, Ja |
| MAC-adresstabell (Multicast) | 128 poster |
| Management features | Switch typ Ohanterad |
| Material, hölje | Metall |
| Medeltid mellan fel (MTBF) | 373643,7 h |
| Miljökrav | Temperatur vid drift 0 - 32 ° C |
| Multicast-funktioner | Multicast-stöd Ja |
| Multicast-stöd | Ja |
| Nätverk | Kommunikationsstandarder IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3az, IEEE 802.3bt, IEEE 802.3bz, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x |
| Paketbuffertminne | 1,5 MB |
| Power over Ethernet (PoE) | Strömförsörjning via Ethernet (PoE) stöd Ja |
| Power over Ethernet (PoE)-effekt per port | 230 W |
| Power over Ethernet (PoE)-portar kvantitet | 8 |
| Prestanda | Medeltid mellan fel (MTBF) 373643,7 h |
| Producent | Netgear |
| Produktens färg | Grå |
| Strömförsörjning via Ethernet (PoE) stöd | Ja |
| Stöd för garanterad tjänstekvalitet (QoS) | Ja |
| Switch kapacitet | 40 Gbit/s |
| Switch typ | Ohanterad |
| Switch-lager | L2 |
| Temperatur vid drift | 0 - 32 ° C |
| Temperaturintervall (förvaring) | -20 - 70 ° C |
| Till producentens hemsida | www.netgear.com |
| Typ av grundläggande RJ-45 Ethernet-portar | 2.5G Ethernet (100/1000/2500) |
| VLAN-stöd | Ja |
| Varunummer | 3255784 |
| Vikt | 900 g |
| Vikt & dimension | Bredd 210 mm |
| Överföringsbegränsning | Ja |
Vanliga frågor
Hur många portar har Netgear Smart MS108TUP och vilka hastigheter stöder de?
Switchen har 8 grundläggande RJ-45 Ethernet-portar, varav alla 8 är 2.5G Ethernet-portar (koppar). Detta innebär att varje port kan hantera hastigheter upp till 2,5 Gbps.
Stöder Netgear MS108TUP VLAN och i så fall hur många?
Ja, switchen stöder VLAN och kan hantera upp till 64 VLAN, vilket möjliggör segmentering av nätverkstrafik.
Vilka mått har Netgear Smart MS108TUP och är den rackmonterbar?
Switchen har en bredd på 210 mm och är rackmonterbar, vilket gör den lämplig för installation i serverrack eller nätverksskåp.
Har MS108TUP stöd för DHCP-funktioner?
Ja, switchen har inbyggda DHCP-funktioner som DHCP client och DHCP relay, vilket underlättar IP-adresshantering i nätverket.