SteelSeries Arctis Nova 7X Gen 2 Trådlöst Gamingheadset (svart)
TrådlösAnslutning
USB (endast ström) (24-stifts USB-C)Anslutningstyp
JaBrusreducerande
Sonar ClearCastBrusreduceringsteknik
Vridbara öronkuddarDetaljerad information
BatteristatusindikatorDetaljuppgifter
5707119065719EAN
100 - 6500 HzFrekvensrespons

Butiker
Prisjämförelse (6)
elgiganten.se
I lagerUppdaterad 25 maj 2026 05:37
Frakt vid kassa
2 499 kr
Till butikinet.se
I lagerUppdaterad 25 maj 2026 05:20
Frakt vid kassa
2 499 kr
Till butikkomplett.se
I lagerUppdaterad 25 maj 2026 14:51
Frakt vid kassa
2 499 kr
Till butikmaxgaming.se
I lagerUppdaterad 24 maj 2026 20:20
Frakt vid kassa
2 499 kr
Till butiknetonnet.se
I lagerUppdaterad 25 maj 2026 16:18
Frakt vid kassa
2 499 kr
Till butikwebhallen.com
I lagerUppdaterad 25 maj 2026 04:20
Frakt vid kassa
2 499 kr
Till butikHistorik
Prishistorik
Lägsta pris nu2 499 kr
Lägst senaste 30 dagarna2 499 kr
Lägst senaste 3 mån2 499 kr
Produktdata
Specifikationer
| Varumärke | STEELSERIE |
| Modell | Arctis Nova 7X Gen 2 |
| EAN / GTIN | 5707119065719 |
| MPN | 61758 |
| I lager hos | 6 butiker |
| Kontrollerad | 25 maj 2026 16:18 |
| Anslutning | Trådlös |
| Anslutningstyp | USB (endast ström) (24-stifts USB-C) |
| Brusreducerande | Ja |
| Brusreduceringsteknik | Sonar ClearCast |
| Detaljerad information | Vridbara öronkuddar |
| Detaljuppgifter | Batteristatusindikator |
| Frekvensrespons | 100 - 6500 Hz |
| Frånsägelse av ansvar gällande bildfärg | Den produkt som visas har eventuellt en annan färg |
| Färg | Svart |
| Färgkategori | Röd |
| Gaming | Ja |
| Huvudbandsmaterial | PVD-belagt stål |
| Hörlurar, Ear-Parts-typ | Fullstorlek |
| Impedans | 36 ohm |
| Inkluderade tillbehör | 2 löstagbara magnetiska öronplattor, Trådlös UBC-C-sändare, USB-A to USB-C extender, 3.5 mm ljudkabel, USB-C till USB-A-kabel |
| Justerbart huvudband | Ja |
| Kabeldetaljer | Kabel, mini-telefon 3,5 mm 5 stift till mini-telefon 3,5 mm 4 stift - avtagbar - 1.2 m, USB-C till USB-A förlängningskabel - avtagbar - 1.5 m, USB-C till USB-A-kabel - avtagbar - 1.5 m |
| Känslighet | -38 dB |
| Ljudeffekter | 360° rumsligt ljud |
| Ljudutgångsläge | Stereo |
| Magnetmaterial | Neodymium |
| Material | Airweave, Minnesskum |
| Membrandiameter | 40 mm |
| Mikrofon formfaktor | Mikrofon för headset |
| Omladdningsbart batteri | Laddningsbart |
| Operativt läge för mikrofon | Dubbelriktad |
| Producentens garanti (månader) | 24 |
| Produktlinje | SteelSeries |
| Reglage | Bluetooth, Parningsläge, ChatMix, Volym, Sidetone, Ström på/av, Mikrofon på/av |
| Rekommenderad användning | Bärbar elektronik, Dator, Spelkonsol |
| Runtime-detaljer | Kontinuerlig hörsel (2.4 GHz / Bluetooth): upp till 26 timmar, Kontinuerlig hörsel (2.4 GHz): upp till 38 timmar, Kontinuerlig hörsel (med 15 min laddning): upp till 6 timmar |
| Standarder som följs | KC, VCCI, WEEE, EMC 2014/30/EU, UKCA, RoHS 2.0 2015/863/EU, FCC Part 15 B, LVD 2014/35/EU, RED 2014/53/EU |
| Tillgänglig mikrofon | Ja |
| Total Harmonic Distortion (THD) | 1% |
| Trådlös teknik | Bluetooth/radiofrekvens 2,4 GHz |
| Typ | Headset |
| Typ av mikrofonmontering | Bom |
| USB Power Delivery | Nej |
| USB-C-laddare ingår | Nej |
| Uppgifter | Indragbar mikrofon |
| Värdenhets-OS som stöds | Windows 10 eller senare, macOS |
Vanliga frågor
Vilken batteritid har SteelSeries Nova 7X Gen 2?
Headsetet har en batteritid på upp till 50 timmar på en laddning, vilket anges som ungefärlig batteritid.
Har SteelSeries Nova 7X Gen 2 aktiv brusreducering?
Ja, headsetet har aktiv brusreducering (ANC) enligt specifikationerna.
Vilka anslutningsmöjligheter har SteelSeries Nova 7X Gen 2?
Headsetet är trådlöst och har en USB-C-port (endast ström) samt en 3,5 mm 4-polig minitelefon för ljudingång/utgång.
Har SteelSeries Nova 7X Gen 2 bakgrundsbelysning?
Nej, headsetet har varken bakgrundsbelysning eller annan belysning enligt specifikationerna.
Är SteelSeries Nova 7X Gen 2 kompatibelt med Xbox?
Modellnamnet '7X' indikerar att det är designat för Xbox, men specifikationerna anger inte explicit kompatibilitet. Headsetet är trådlöst och har en USB-C-port för ström samt 3,5 mm ljudanslutning.