Ubiquiti UniFi U7 Pro XGS WiFi 7 åtkomstpunkt
TrådlösAnslutningsteknik
21.5 cmBredd
IEEE 802.11ax (Wi-Fi 6E), IEEE 802.11n, IEEE 802.11be (Wi-Fi 7), IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11g, IEEE 802.11bDatalänkprotokoll
21.5 cmDjup
810084698341EAN
Monterbar i vägg/takFormfaktor
Hölje av UV-stabiliserat polykarbonat, Avancerad radiostyrning, Klientisolering, DFS utan väntetid, Bandstyrning, återställningsknapp, Stöd för Wireless Mesh, Hölje av aluminiumlegering, Wi-Fi hastighetsbegränsning, Snabb roaming, WiFi-schema, MU-MIMO-teknik, Radioresurshantering (RRM), Analys av spektrum i realtid, Passpoint Release 2, Captive Portal, BSS övergångshantering, Private Pre-Shared Key (PPSK)Funktioner
VitFärgkategori

Butiker
Prisjämförelse (5)
inet.se
I lagerUppdaterad 30 maj 2026 05:20
Frakt vid kassa
3 790 kr
Till butikbuyn.se
I lagerUppdaterad 29 maj 2026 23:53
Frakt vid kassa
3 890 kr
Till butikelgiganten.se
I lagerUppdaterad 30 maj 2026 02:50
Frakt vid kassa
3 990 kr
Till butikdatabyran.nu
OkändUppdaterad 29 maj 2026 09:47
Frakt vid kassa
4 290 kr
Till butikkomplett.se
I lagerUppdaterad 27 maj 2026 03:50
Frakt vid kassa
4 290 kr
Till butikHistorik
Prishistorik
Lägsta pris nu3 790 kr
Lägst senaste 30 dagarna3 775 kr
Lägst senaste 3 mån3 775 kr
Produktdata
Specifikationer
| Varumärke | Ubiquiti |
| EAN / GTIN | 810084698341 |
| MPN | U7-Pro-XGS |
| I lager hos | 4 butiker |
| Kontrollerad | 30 maj 2026 05:20 |
| Anslutningsteknik | Trådlös |
| Bredd | 21.5 cm |
| Datalänkprotokoll | IEEE 802.11ax (Wi-Fi 6E), IEEE 802.11n, IEEE 802.11be (Wi-Fi 7), IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11g, IEEE 802.11b |
| Djup | 21.5 cm |
| Formfaktor | Monterbar i vägg/tak |
| Funktioner | Hölje av UV-stabiliserat polykarbonat, Avancerad radiostyrning, Klientisolering, DFS utan väntetid, Bandstyrning, återställningsknapp, Stöd för Wireless Mesh, Hölje av aluminiumlegering, Wi-Fi hastighetsbegränsning, Snabb roaming, WiFi-schema, MU-MIMO-teknik, Radioresurshantering (RRM), Analys av spektrum i realtid, Passpoint Release 2, Captive Portal, BSS övergångshantering, Private Pre-Shared Key (PPSK) |
| Färgkategori | Vit |
| Gränssnitt | 1 x 1/2.5/5/10GBase-T (PoE++) - RJ-45 |
| Höjd | 3.25 cm |
| Inkluderade tillbehör | Monteringssats för vägg/tak |
| Kapacitet | Trådlösa klienter: 500+, Strömmar: 8, BSSID:er per radio: 8 |
| Krypteringsalgoritm | TLS |
| Luftfuktighet vid drift | 5 - 95 % (icke-kondenserande) |
| Max temperatur vid drift | 40 °C |
| Maximalt täckningsområde | Upp till 160 kvadratmeter |
| Min temperatur vid drift | -30 °C |
| PoE (Power Over Ethernet) | PoE++ |
| Prestanda | Maximal datahastighet (6 GHz): 5,8 Gbps, Kanalbredd: 20 / 40 / 80 / 160 / 240 / 320 MHz, Maximal datahastighet (5 GHz): 8,6 Gbps, Maximal datahastighet (2,4 GHz): 688 Mbps |
| Producentens garanti (månader) | 24 |
| Produktlinje | Ubiquiti UniFi |
| Standarder som följs | IEEE 802.11v, IEEE 802.11r, IEEE 802.11k |
| Statusindikatorer | System |
| Trådlöst protokoll | 802.11a/b/g/n/ac/ax/be |
| Typ | Trådlös åtkomstpunkt |
| Verifieringsmetod | RADSEC, RADIUS |
| Vikt | 800 g |
| Wi-Fi-band | 2.4 GHz, 6 GHz, 5 GHz |
Vanliga frågor
Vilka Wi-Fi-standarder stöder Ubiquiti UniFi U7 Pro XGS?
Den stöder IEEE 802.11be (Wi-Fi 7), IEEE 802.11ax (Wi-Fi 6E), IEEE 802.11ac, IEEE 802.11n, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g och IEEE 802.11b.
Vilka frekvensband använder denna accesspunkt?
Den använder 2,4 GHz, 5 GHz och 6 GHz-bandet.
Vilken antennförstärkning har den interna antennen?
Antennförstärkningen är 6 dBi.