Apple iPhone 17 Pro Max 1TB - Cosmic Orange

Prisjämförelse (5)
Prishistorik
Specifikationer
| Varumärke | Apple |
| Modell | 17 Pro Max |
| EAN / GTIN | 195950640229 |
| MPN | MFYW4QN/A |
| I lager hos | 2 butiker |
| Kontrollerad | 26 maj 2026 00:41 |
| 2G-band | 900 GSM, 1800 GSM, 1900 GSM, 850 GSM |
| 3G UMTS-band | Band 5, Band 10, Band 2, Band 1, Band 8 |
| 4G LTE-band | Band 42, Band 5, Band 13, Band 20, Band 41, Band 39, Band 26, Band 32, Band 40, Band 17, Band 25, Band 34, Band 19, Band 1, Band 38, Band 8, Band 3, Band 4, Band 66, Band 18, Band 12, Band 2, Band 53, Band 48, Band 28, Band 30, Band 7 |
| 5G NR-band | N2, N66, N7, N3, N79, N8, N28, N53, N70, N30, N20, N41, N48, N77, N12, N25, N5, N40, N38, N75, N26, N1, N78 |
| Ansiktsigenkänning | Ansiktsigenkänning |
| Anslutningstyp | USB Type-C - 24 pin USB-C |
| Antal SIM-kortplatser | Dual-SIM |
| Antal bakkameror | 3 |
| Antal framkameror | 1 |
| Antal processorkärnor | 6-kärnig |
| Betalningsteknologi | Apple Pay |
| Bildskärmsupplösning | 2868 x 1320 pixlar |
| Bländare | F/1.78 |
| Bredd | 78 mm |
| Dataöverföring | HSPA+, DC-HSDPA, TDD-LTE, 5G NR FR1, VoLTE, Gigabit LTE, FDD-LTE, EDGE |
| Diagonal storlek (metrisk) | 17.5 cm |
| Diagonal storlek för smartphone | 6.9 tum |
| Digitala ljudstandarder som stöds | Apple Lossless, AAC, Dolby Digital Plus, FLAC, Dolby Atmos, APAC, Dolby Digital, MP3 |
| Digitala videostandarder som stöds | H.264, HEVC, ProRes, AV1 |
| Digitalt zoom | 40 |
| Djup | 8.75 mm |
| EPEAT-kompatibel | Ja |
| EPEAT-nivå | EPEAT Gold |
| Effekt levererad | 4.5 - 42 W |
| Extra funktioner | Kraschdetektering, NFC för tillbehörsidentifiering, Mikrofonläge med brett spektrum, 4K HDR AirPlay-spegling, Fyra mikrofoner av studiokvalitet, Andra generationens Ultra Wideband-chip, Apple N1 trådlös nätverkschip, Genmoji, Inriktningsmagnet, Hitta min via satellit, Stöd för Apple TV (2:a eller senare), Neurala acceleratorer, FaceTime HD (1080p), iBeacon mikroposition, Live översättning, Wi-Fi-samtal, Optisk zoom med bakåtriktad kamera, FaceTime audio, SOS i nödfall via satellit, FaceTime-samtal med SharePlay, DisplayPort över USB typ C, Express Transit-kort med kraftreserv, Writing Tools, Röstisolering, Magnetarray, åtgärdsknapp, Trådad nätverksteknik, MIMO-teknik, Vapor Chamber-kylteknik, Vägassistans via satellit, Skärmdelning, Snabbladdning, Ray tracing med maskinvaruacceleration, Stående läge i FaceTime-video, Apple MagSafe |
| Fokusjustering | Automatisk |
| Funktioner | Dual Capture-video, 4K Dolby Vision videoinspelning upp till 60 fps, Animoji, 1080p Dolby Vision videoinspelning upp till 60 fps, TueDepth-kamera, Biovideostabilisering, Automatisk bildstabilisering, Autofokus med fokuspixlar, Objektivkorrigering, Cinema-läge upp till 4K Dolby Vision vid 30 fps, Memoji, Audio Mix, Spatial Audio och stereoinspelning, QuickTake-video upp till 4K vid 60 fps i Dolby Vision, Tryck för att zooma och rotera, Fokuspixlar, Time-lapse-video med stabilisering, Vindbrusreduktion, Fotonisk motor, Nästa generations porträttfokus och djupkontroll, Djup fusion, Academy färgkodningssystem, Apple Log 2, ProRes videoinspelning upp till 4K vid 60 fps med extern inspelning |
| Färg | Kosmisk orange |
| Färgkategori | Orange |
| Färgstöd | Färg |
| Förbättringsteknik | Dolby Vision |
| Förpackningens återvunna innehåll (Kommentar) | återvunna och/eller ansvarsfullt anskaffade träfibrer |
| Generationen mobilt bredband | 5G |
| HDR | Ja |
| HDR-läge | Smart HDR 5 |
| HDR-teknik | HDR10 |
| Huvudkamera | 48 megapixlar |
| Höghastighetskommunikation | 5G NR |
| Höjd | 163.4 mm |
| Infattningstyp | Platt front |
| Inkluderade telefontillbehör | USB-C till USB-C-kabel (1 m) |
| Intelligent assistent | Siri |
| Kamera två | Ja |
| Kameralägen | Porträttläge, Porträttbelysning med sex effekter, Stående belysning, Apple ProRAW, Tidsfördröjning (nattläge), Vidvinkeltagning i färg för bilder och Live-bilder, Nattläge, Ultrarapidvideo, Makrovideo, Bioläge, Apple Prores RAW, Videoinspelningslogg, Macro-läge, Spatial video, Live-foton, Panorama, Time-lapse-läge, Serieläge |
| Kapacitet | 1 TB |
| Koldioxidavtryck | 95 kg koldioxidutsläpp |
| Kontrastförhållande | 2000000:1 |
| Linstyp | Fusions teleobjektiv |
| Linsöppning | F/1.9 |
| Ljudförbättring | Dolby Digital Plus-ljud, Spatiellt ljud, Dolby Atmos ljudteknologi, Dolby Digital-ljud |
| Ljuskälla | Adaptive True Tone LED-blixt |
| Luftfuktighet vid drift | 5 - 95 % (icke-kondenserande) |
| Material | Värmebehandlad aluminium, Ceramic Shield |
| Max temperatur vid drift | 35 °C |
| Maxdjup för vattentålighet | 6 m |
| Maximal ljusstyrka | 3000 cd/m² |
| Min temperatur vid drift | 0 °C |
| Min. brännvidd | 100 mm |
| Minsta brännvidd | 13 mm |
Vanliga frågor
Vilka 5G-band stöds av iPhone 17 Pro Max?
iPhone 17 Pro Max stöder ett brett spektrum av 5G NR-band, inklusive n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n26, n28, n30, n38, n40, n41, n48, n53, n66, n70, n75, n77, n78, n79. Detta ger omfattande täckning för både sub6 och mmWave-nätverk.
Har iPhone 17 Pro Max stöd för 4G LTE-band 20 (800 MHz)?
Ja, iPhone 17 Pro Max stöder 4G LTE-band 20 (800 MHz DD), vilket är vanligt i Europa för bättre inomhustäckning.
Vilka 3G-standarder stöder iPhone 17 Pro Max?
iPhone 17 Pro Max stöder 3G-standarderna UMTS, HSPA+ och DC-HSDPA, med band som 1, 2, 5, 8 och 10.
Innehåller iPhone 17 Pro Max en laddare i kartongen?
Nej, enligt specifikationerna ingår ingen AC-adapter i kartongen. Du behöver använda en befintlig laddare eller köpa en separat.
Har iPhone 17 Pro Max en accelerometer?
Ja, iPhone 17 Pro Max är utrustad med en accelerometer, vilket möjliggör funktioner som automatisk skärmrotation och stegräkning.