Apple iPhone 17 Pro 1 TB - Silver

Prisjämförelse (7)
Prishistorik
Specifikationer
| Varumärke | Apple |
| Modell | 17 Pro |
| EAN / GTIN | 195950628371 |
| MPN | MG8P4QN/A |
| I lager hos | 3 butiker |
| Kontrollerad | 26 maj 2026 08:53 |
| 2G-band | 1800 GSM, 1900 GSM, 900 GSM, 850 GSM |
| 3G UMTS-band | Band 5, Band 10, Band 2, Band 1, Band 8 |
| 4G LTE-band | Band 39, Band 5, Band 8, Band 38, Band 66, Band 18, Band 48, Band 26, Band 30, Band 17, Band 41, Band 34, Band 7, Band 53, Band 1, Band 32, Band 2, Band 19, Band 20, Band 13, Band 4, Band 12, Band 25, Band 3, Band 42, Band 40, Band 28 |
| 5G NR-band | N20, N75, N66, N30, N79, N26, N77, N40, N70, N41, N78, N48, N8, N28, N38, N2, N25, N7, N5, N3, N12, N1, N53 |
| Ansiktsigenkänning | Ansiktsigenkänning |
| Anslutningstyp | USB Type-C - 24 pin USB-C |
| Antal SIM-kortplatser | Dual-SIM |
| Antal bakkameror | 3 |
| Antal framkameror | 1 |
| Antal processorkärnor | 6-kärnig |
| Betalningsteknologi | Apple Pay |
| Bildskärmsupplösning | 2622 x 1206 pixlar |
| Bländare | F/1.78 |
| Bredd | 71.9 mm |
| Dataöverföring | TDD-LTE, VoLTE, 5G NR FR1, Gigabit LTE, HSPA+, DC-HSDPA, FDD-LTE, EDGE |
| Diagonal storlek (metrisk) | 16 cm |
| Diagonal storlek för smartphone | 6.3 tum |
| Digitala ljudstandarder som stöds | Dolby Atmos, FLAC, Apple Lossless, MP3, Dolby Digital Plus, APAC, Dolby Digital, AAC |
| Digitala videostandarder som stöds | H.264, ProRes, AV1, HEVC |
| Digitalt zoom | 40 |
| Djup | 8.75 mm |
| EPEAT-kompatibel | Ja |
| EPEAT-nivå | EPEAT Gold |
| Effekt levererad | 4.5 - 35 W |
| Extra funktioner | Apple N1 trådlös nätverkschip, Vapor Chamber-kylteknik, FaceTime HD (1080p), Live översättning, Optisk zoom med bakåtriktad kamera, Andra generationens Ultra Wideband-chip, Inriktningsmagnet, Vägassistans via satellit, Skärmdelning, Genmoji, NFC för tillbehörsidentifiering, Kraschdetektering, 4K HDR AirPlay-spegling, MIMO-teknik, Ray tracing med maskinvaruacceleration, Trådad nätverksteknik, Magnetarray, Snabbladdning, Apple MagSafe, Röstisolering, Writing Tools, FaceTime-samtal med SharePlay, Stående läge i FaceTime-video, Wi-Fi-samtal, Neurala acceleratorer, iBeacon mikroposition, Express Transit-kort med kraftreserv, Mikrofonläge med brett spektrum, åtgärdsknapp, Fyra mikrofoner av studiokvalitet, SOS i nödfall via satellit, Stöd för Apple TV (2:a eller senare), FaceTime audio, Hitta min via satellit, DisplayPort över USB typ C |
| Fokusjustering | Automatisk |
| Funktioner | 1600 nits max ljusstyrka (HDR), Dynamisk ö, True Tone-display, Vidvinkelfärgskärm (P3), 3000 nits max ljusstyrka (utomhus), Hybrid Log-Gamma (HLG), Haptisk beröring, Skärm alltid på, 1 nit minimum ljusstyrka |
| Färg | Silver |
| Färgkategori | Silver |
| Färgstöd | Färg |
| Förbättringsteknik | Dolby Vision |
| Förpackningens återvunna innehåll (Kommentar) | återvunna och/eller ansvarsfullt anskaffade träfibrer |
| Generationen mobilt bredband | 5G |
| HDR | Ja |
| HDR-läge | Smart HDR 5 |
| HDR-teknik | HDR10 |
| Huvudkamera | 48 megapixlar |
| Höghastighetskommunikation | 5G NR |
| Höjd | 150 mm |
| Infattningstyp | Platt front |
| Inkluderade telefontillbehör | USB-C till USB-C-kabel (1 m) |
| Intelligent assistent | Siri |
| Kamera två | Ja |
| Kameralägen | Live-foton, Huvudscenen, Apple ProRAW, Porträttbelysning med sex effekter, Nattläge, Apple Prores RAW, Vidvinkeltagning i färg för bilder och Live-bilder, Porträttläge, Time-lapse-läge, Ultrarapidvideo, Stående belysning, Tidsfördröjning (nattläge), Videoinspelningslogg, Ultra-stabiliserad video, Serieläge |
| Kapacitet | 1 TB |
| Koldioxidavtryck | 93 kg koldioxidutsläpp |
| Kontrastförhållande | 2000000:1 |
| Linstyp | Fusions teleobjektiv |
| Linsöppning | F/1.9 |
| Ljudförbättring | Dolby Digital Plus-ljud, Dolby Digital-ljud, Spatiellt ljud, Dolby Atmos ljudteknologi |
| Ljuskälla | Adaptive True Tone LED-blixt |
| Luftfuktighet vid drift | 5 - 95 % (icke-kondenserande) |
| Material | Ceramic Shield, Värmebehandlad aluminium |
| Max temperatur vid drift | 35 °C |
| Maxdjup för vattentålighet | 6 m |
| Maximal ljusstyrka | 3000 cd/m² |
| Min temperatur vid drift | 0 °C |
| Min. brännvidd | 100 mm |
| Minsta brännvidd | 13 mm |
Vanliga frågor
Vilka 5G-band stöds av iPhone 17 Pro 1TB Silver?
iPhone 17 Pro stöder ett brett spektrum av 5G NR-band, inklusive n1, n2, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n41, n66, n70, n75, n77, n78, n79, n40, n25, n12, n48, n26, n30 och n53. Detta innebär att den fungerar med både Sub6 och mmWave-nätverk.
Har iPhone 17 Pro 1TB Silver en accelerometer?
Ja, enligt specifikationerna är en accelerometer inkluderad i iPhone 17 Pro.
Ingår en AC-adapter med iPhone 17 Pro 1TB Silver?
Nej, enligt specifikationerna ingår ingen AC-adapter i kartongen.
Vilka 4G LTE-band stöder iPhone 17 Pro 1TB Silver?
iPhone 17 Pro stöder ett stort antal 4G LTE-band, inklusive band 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 32, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48, 53 och 66. Den täcker både FDD- och TDD-frekvenser.
Vilka 3G-standarder använder iPhone 17 Pro 1TB Silver?
iPhone 17 Pro stöder 3G-standarderna DC-HSDPA, HSPA+ och UMTS, med band 1, 2, 5, 8 och 10.