LEGO Super Mario 72037 Mario Kart™ – Mario & Standard Kart
1972 styckAntal
NejBatterier krävs
NejBatterier medföljer
378 mmBredd
555 mmDjup
5702017816548EAN
5702017816548EAN / UPC / GTIN
Produkttyp ByggsatsEgenskaper

Butiker
Prisjämförelse (6)
proshop.se
Ej i lagerUppdaterad 25 maj 2026 08:55
Frakt vid kassa
1 269 kr
Till butikkomplett.se
I lagerUppdaterad 24 maj 2026 18:35
Frakt vid kassa
1 399 kr2 149 kr
Till butiknetonnet.se
I lagerUppdaterad 25 maj 2026 19:12
Frakt vid kassa
1 499 kr
Till butikwebhallen.com
I lagerUppdaterad 26 maj 2026 09:00
Frakt vid kassa
1 499 kr1 679 kr
Till butikelgiganten.se
I lagerUppdaterad 25 maj 2026 10:44
Frakt vid kassa
1 579 kr
Till butikinet.se
I lagerUppdaterad 26 maj 2026 02:00
Frakt vid kassa
1 679 kr
Till butikHistorik
Prishistorik
Lägsta pris nu1 269 kr
Lägst senaste 30 dagarna1 269 kr
Lägst senaste 3 mån1 269 kr
Produktdata
Specifikationer
| Varumärke | LEGO |
| EAN / GTIN | 5702017816548 |
| MPN | 3340329 |
| I lager hos | 5 butiker |
| Kontrollerad | 26 maj 2026 09:00 |
| Antal | 1972 styck |
| Batterier krävs | Nej |
| Batterier medföljer | Nej |
| Bredd | 378 mm |
| Djup | 555 mm |
| EAN / UPC / GTIN | 5702017816548 |
| Egenskaper | Produkttyp Byggsats |
| Föreslagen målgrupp | Pojke/flicka |
| Förpackningens bredd | 378 mm |
| Förpackningens höjd | 87 mm |
| Förpackningens innehåll | Batterier medföljer Nej |
| Förpackningstyp | Låda |
| Förpackningsvolym | 18,252 cm ^ |
| Harmonized System (HS)-kod | 95030035 |
| Höjd | 87 mm |
| Kontakta tillverkaren | www.lego.com/en-us/aboutus/lego-group/co... |
| Lastpallens bredd | 123,4 cm |
| Lastpallens bruttovikt | 157,5 kg |
| Lastpallens längd | 120 cm |
| Lastpallens volym | 1184,64 cm ^ |
| Leverantörsfunktioner | Montering krävs Ja |
| Ljudeffekter som stöds | Nej |
| Logistikdata | Ytterförpackningens längd 593 mm |
| Låddjup | 555 mm |
| Material | Plast |
| Montering krävs | Ja |
| Pallens nettovikt | 111,8 kg |
| Producent | LEGO |
| Product preorder date | 10-03-2025 |
| Product reveal date | 10-03-2025 |
| Product street date | 15-05-2025 |
| Produktens färg | Multifärg |
| Produkttyp | Byggsats |
| Rekommenderad ålder (max) | 99 År |
| Rekommenderad ålder (min) | 18 År |
| Strömtillförsel | Batterier krävs Nej |
| Säkerhetsvarning | Säkerhetsvarning Varning! Kvävningsrisk. Små delar. Inte lämplig för barn under 3 år. |
| Till producentens hemsida | www.lego.com/en-GB/default.aspx |
| Ursprungsland | Tjeckien |
| Varunummer | 3340329 |
| Vikt | 2,54 kg |
| Vikt & dimension | Förpackningsvolym 18,252 cm ^ |
| Vikt inkl. förpackning | 2,54 kg |
| Ytterförpackningens bredd | 395 mm |
| Ytterförpackningens bruttovikt | 3,01 kg |
| Ytterförpackningens höjd | 100 mm |
| Ytterförpackningens längd | 593 mm |
| Ytterförpackningens volym | 23,424 cm ^ |
| Ytterkartong GTIN (EAN/UPC) | 5702017965246 |
| Ytterkartongens nettovikt | 2,54 kg |
Vanliga frågor
Hur många bitar ingår i LEGO Super Mario Mario Kart Mario & Standard Kart 72037?
Setet innehåller 1 972 bitar.
Vilken är den rekommenderade minimiåldern för denna LEGO-uppsättning?
Minimiåldern är 18 år, eftersom setet innehåller små delar som kan utgöra en kvävningsrisk.
Vilka mått har förpackningen till LEGO Super Mario Mario Kart 72037?
Förpackningen har måtten 19 cm x 32 cm x 22 cm.
Är LEGO 72037 en byggsats som kräver lim eller verktyg?
Nej, det är en klassisk LEGO-klossuppsättning som byggs genom att sammankoppla bitar utan lim eller verktyg.