Hewlett Packard Enterprise JL255A Aruba 2930F 24G PoE+ 4SFP+ Switch
80 PLUS Silver80 PLUS-certifiering
Typ av enhet Switch - 24 portar - L3 - Administrerad - staplingsbarAllmänt
0 (installerad) / 4 (max)Antal installerade enheter / moduler (max)
44.25 cmBredd
44.25 cm x 30.42 cm x 4.39 cmDimensioner (BxDxH)
Bredd 44.25 cmDimensioner och vikt
Inkluderade tillbehör Mounting screws, 4 monteringshandtag, 4 fötter, kabelbandDiverse
30.42 cmDjup
Bild saknas
Butiker
Prisjämförelse (1)
proshop.se
OkändUppdaterad 24 maj 2026 23:11
Frakt vid kassa
15 637 kr
Till butikHistorik
Prishistorik
Lägsta pris nu15 637 kr
Lägst senaste 30 dagarna15 637 kr
Lägst senaste 3 mån15 637 kr
Produktdata
Specifikationer
| Varumärke | Hewlett Packard Enterprise |
| EAN / GTIN | 190017007014 |
| MPN | JL255A#ABB |
| I lager hos | 0 butiker |
| Kontrollerad | 24 maj 2026 23:11 |
| 80 PLUS-certifiering | 80 PLUS Silver |
| Allmänt | Typ av enhet Switch - 24 portar - L3 - Administrerad - staplingsbar |
| Antal installerade enheter / moduler (max) | 0 (installerad) / 4 (max) |
| Bredd | 44.25 cm |
| Dimensioner (BxDxH) | 44.25 cm x 30.42 cm x 4.39 cm |
| Dimensioner och vikt | Bredd 44.25 cm |
| Diverse | Inkluderade tillbehör Mounting screws, 4 monteringshandtag, 4 fötter, kabelband |
| Djup | 30.42 cm |
| Expansion/Anslutning | Gränssnitt 24 x 1000Base-T RJ-45 PoE+ 4 x Gigabit / 10Gbit LAN SFP+ 1 x seriell (konsol) |
| Expansionskortplatser | 1 (totalt)/ 1 (ledig) x expansionskortplats |
| Flash-minne | 4 GB |
| Funktioner | Flödeskontroll, full duplex, DHCP-stöd, BOOTP-stöd, ARP-stöd, VLAN-stöd, IGMP snooping, Syslog-stöd, Stöd för DiffServ, stöd för IPv6, SNTP-support, sFlow, STP-stöd, MSTP-stöd, ACL-stöd, QoS, Jumbo Frames-support, DHCP-server, STP Root Guard, UDLD, LLDP-support, LACP, MIB, MAC-adressutlåsning, dynamiskt ARP-skydd, DHCP-swkydd, GVRP, MVRP, NDP, CoS, ToS, OpenFlow-support, CPU-skydd, ICMP, ICMP IRDP, VXLAN, MIB II |
| Gränssnitt | 24 x 1000Base-T RJ-45 PoE+ 4 x Gigabit / 10Gbit LAN SFP+ 1 x seriell (konsol) |
| Höjd | 4.39 cm |
| Inkluderade tillbehör | Mounting screws, 4 monteringshandtag, 4 fötter, kabelband |
| Installerat antal | 1 |
| Kapacitet | Jumboramstorlek: 9220 IPv4-routingtabellposter: 10000 IPv6-routingtabellposter: 5000 |
| Krypteringsalgoritm | MD5, SSL |
| Lokalisering | Engelska / Europa |
| Luftfuktighet vid drift | 15 - 95 % (icke-kondenserande) |
| Luftfuktighet vid lagring | 15 - 90 % (icke-kondenserande) |
| MAC Address Table Size | 32K poster |
| Max temperatur vid drift | 45 °C |
| Max temperatur vid förvaring | 70 °C |
| Medföljande programvara | Command Line Interface (CLI), HP Web browser, HP Intelligent Management Center |
| Miljöparametrar | Min temperatur vid drift 0 °C |
| Min temperatur vid drift | 0 °C |
| Min temperatur vid förvaring | -40 °C |
| Nätdel | Intern strömförsörjning |
| Nätspänning | AC 120/230 V |
| Nätverksprotokoll | OSPF, RIP, RIP-1, RIP-2, BGP, IGMPv2, IGMP, OSPFv2, statisk IP-routing, IGMPv3, OSPFv3, statisk IPv4-routing, statisk IPv6-routing, RIPng, MLD, CIDR |
| PoE (Power Over Ethernet) | PoE+ |
| PoE-budget | 370 W |
| Portar | 24 x 10/100/1000 (PoE+) + 4 x 1 gigabit/10 gigabit SFP+ (upplänk) |
| Prestanda | Kapacitet: 95.2 Mpps Växlingskapacitet: 128 Gbps Latens (1 Gbps): 3.8 µs Latens (10 Gbps): 1.6 µs |
| Processor | 1 x ARM Cortex-A9: 1.016 GHz |
| Producent | Hewlett Packard Enterprise |
| Produktbeskrivning | HPE Aruba 2930F 24G PoE+ 4SFP+ - switch - 24 portar - Administrerad - rackmonterbar |
| Programvara / Systemkrav | Medföljande programvara Command Line Interface (CLI), HP Web browser, HP Intelligent Management Center |
| Protokoll för administration på distans | SNMP 1, SNMP 2, RMON 1, SNMP, Telnet, SNMP 3, SNMP 2c, SSH, SSH-2, CLI, XRMON |
| RAM | 1 GB DDR3 SDRAM |
| Standarder som följs | CISPR 22 klass A, CISPR 24, IEC 61000-3-2, IEC 61000-3-3, IEC 61000-4-11, IEC 61000-4-2, IEC 61000-4-3, IEC 61000-4-4, IEC 61000-4-5, IEC 61000-4-6, IEC 61000-4-8, ICES-003 klass A, UL 60950-1 Second Edition, CSA C22.2 No. 60950-1-07 Second Edition, VCCI Class A, IEC 60825-1:2007, CNS 13438, EN 55024:2010, EN 55022:2010, IEC 60950-1:2005 + A1:2009 + A2:2013, EN 60825-1:2007, FCC CFR47 Part 15 A, EN 60950-1:2006+A11:2009+A1:2010+A12:2011+A2:2013 |
| Strömtillförsel | AC 120/230 V |
| Till producentens hemsida | www.hp.com |
| Typ av enhet | Switch - 24 portar - L3 - Administrerad - staplingsbar |
| Undertyp | Gigabit Ethernet |
| Varunummer | 2561546 |
| Verifieringsmetod | RADIUS, PAP, CHAP, TACACS, TACACS+ |
| Vikt | 3.9 kg |
Vanliga frågor
Vilka SFP+-portar finns på JL255A och vilka hastigheter stödjer de?
Switchen har 4 st Gigabit / 10Gbit LAN SFP+-portar som stödjer både 1 Gbps och 10 Gbps hastigheter, vilket möjliggör upplänk till fiber eller annan switch.
Är Hewlett Packard Enterprise JL255A staplingsbar och hur många enheter kan staplas?
Ja, switchen är staplingsbar. Specifikationerna anger att den har 1 expansionskortplats (varav 1 ledig) för staplingsmodul, men maximalt antal enheter i en stack anges inte.
Vilken typ av flash-minne har JL255A och hur mycket?
Switchen har 4 GB flash-minne, vilket används för lagring av operativsystem och konfigurationsfiler.