HP switch - 24 porte - Administreret
Prisjämförelse (1)
Prishistorik
Specifikationer
| Varumärke | HP |
| EAN / GTIN | 190017005010 |
| MPN | JL253A#ABB |
| I lager hos | 0 butiker |
| Kontrollerad | 26 maj 2026 14:47 |
| 80 PLUS-certifiering | 80 PLUS Silver |
| Allmänt | Typ av enhet Switch - 24 portar - L3 - Administrerad - staplingsbar |
| Antal installerade enheter / moduler (max) | 0 (installerad) / 4 (max) |
| Bredd | 44.25 cm |
| Dimensioner (BxDxH) | 44.25 cm x 20.02 cm x 4.39 cm |
| Dimensioner och vikt | Bredd 44.25 cm |
| Diverse | Inkluderade tillbehör Mounting screws, 4 monteringshandtag, 4 fötter, kabelband |
| Djup | 20.02 cm |
| Energiförbrukning vid drift | 29.3 watt |
| Expansion/Anslutning | Gränssnitt 24 x 1000Base-T RJ-45 4 x Gigabit / 10Gbit LAN SFP+ 1 x seriell (konsol) |
| Expansionskortplatser | 1 (totalt)/ 1 (ledig) x expansionskortplats |
| Flash-minne | 4 GB |
| Funktioner | Flödeskontroll, full duplex, DHCP-stöd, BOOTP-stöd, ARP-stöd, VLAN-stöd, IGMP snooping, Syslog-stöd, Stöd för DiffServ, stöd för IPv6, SNTP-support, sFlow, STP-stöd, MSTP-stöd, ACL-stöd, QoS, Jumbo Frames-support, DHCP-server, STP Root Guard, UDLD, LLDP-support, LACP, MIB, MAC-adressutlåsning, dynamiskt ARP-skydd, DHCP-swkydd, GVRP, MVRP, NDP, CoS, ToS, OpenFlow-support, CPU-skydd, ICMP, ICMP IRDP, VXLAN, MIB II |
| Gränssnitt | 24 x 1000Base-T RJ-45 4 x Gigabit / 10Gbit LAN SFP+ 1 x seriell (konsol) |
| Höjd | 4.39 cm |
| Inkluderade tillbehör | Mounting screws, 4 monteringshandtag, 4 fötter, kabelband |
| Installerat antal | 1 |
| Kapacitet | Jumboramstorlek: 9220 IPv4-routingtabellposter: 10000 IPv6-routingtabellposter: 5000 |
| Kontakta tillverkaren | www.hp.com/dk-da/contact-hp/contact.html |
| Krypteringsalgoritm | MD5, SSL |
| Lokalisering | Engelska / Europa |
| Luftfuktighet vid drift | 15 - 95 % (icke-kondenserande) |
| Luftfuktighet vid lagring | 15 - 90 % (icke-kondenserande) |
| MAC Address Table Size | 32K poster |
| Max temperatur vid drift | 45 °C |
| Max temperatur vid förvaring | 70 °C |
| Medföljande programvara | Command Line Interface (CLI), HP Web browser, HP Intelligent Management Center |
| Miljöparametrar | Min temperatur vid drift 0 °C |
| Min temperatur vid drift | 0 °C |
| Min temperatur vid förvaring | -40 °C |
| Nätdel | Intern strömförsörjning |
| Nätspänning | AC 120/230 V |
| Nätverksprotokoll | OSPF, RIP, RIP-1, RIP-2, BGP, IGMPv2, IGMP, OSPFv2, statisk IP-routing, IGMPv3, OSPFv3, statisk IPv4-routing, statisk IPv6-routing, RIPng, MLD, CIDR |
| Portar | 24 x 10/100/1000 + 4 x 1 gigabit/10 gigabit SFP+ (upplänk) |
| Prestanda | Kapacitet: 95.2 Mpps Växlingskapacitet: 128 Gbps Latens (1 Gbps): 3.8 µs Latens (10 Gbps): 1.6 µs |
| Processor | 1 x ARM Cortex-A9: 1.016 GHz |
| Producent | HP |
| Produktbeskrivning | HPE Aruba 2930F 24G 4SFP+ - switch - 24 portar - Administrerad - rackmonterbar |
| Programvara / Systemkrav | Medföljande programvara Command Line Interface (CLI), HP Web browser, HP Intelligent Management Center |
| Protokoll för administration på distans | SNMP 1, SNMP 2, RMON 1, SNMP, Telnet, SNMP 3, SNMP 2c, SSH, SSH-2, CLI, XRMON |
| RAM | 1 GB DDR3 SDRAM |
| Standarder som följs | CISPR 22 klass A, CISPR 24, IEC 61000-3-2, IEC 61000-3-3, IEC 61000-4-11, IEC 61000-4-2, IEC 61000-4-3, IEC 61000-4-4, IEC 61000-4-5, IEC 61000-4-6, IEC 61000-4-8, ICES-003 klass A, UL 60950-1 Second Edition, CSA C22.2 No. 60950-1-07 Second Edition, VCCI Class A, IEC 60825-1:2007, CNS 13438, EN 55024:2010, EN 55022:2010, IEC 60950-1:2005 + A1:2009 + A2:2013, EN 60825-1:2007, FCC CFR47 Part 15 A, EN 60950-1:2006+A11:2009+A1:2010+A12:2011+A2:2013 |
| Strömtillförsel | AC 120/230 V |
| Typ av enhet | Switch - 24 portar - L3 - Administrerad - staplingsbar |
| Undertyp | Gigabit Ethernet |
| Varunummer | 2561551 |
| Verifieringsmetod | RADIUS, PAP, CHAP, TACACS, TACACS+ |
| Vikt | 2.41 kg |
Vanliga frågor
Vilken typ av switch är detta och hur många portar har den?
Detta är en HP L3-administrerad switch med 24 portar (1000Base-T RJ-45) och 4 SFP+-portar för Gigabit/10Gbit LAN. Den är staplingsbar.
Vad är strömförbrukningen och har den någon effektivitetscertifiering?
Switchen har en energiförbrukning på 29,3 watt vid drift och är 80 PLUS Silver-certifierad, vilket innebär god energieffektivitet.
Vilka expansionsmöjligheter har switchen?
Switchen har en expansionskortplats (1 totalt, 1 ledig) och kan staplas. Maximalt kan 4 enheter/moduler installeras.
Vilka fysiska mått har switchen?
Switchen har måtten 44,25 cm bred, 20,02 cm djup och 4,39 cm hög. Den väger inte angivet, men inkluderar monteringsskruvar, handtag, fötter och kabelband.
Vilka anslutningsgränssnitt finns på switchen?
Switchen har 24 RJ-45-portar (1000Base-T), 4 SFP+-portar (Gigabit/10Gbit LAN) och 1 seriell konsolport.