D-Link SmartPro DGS-1510-28XMP - switch - 28 ports - Managed - rack-mountable
Typ av enhet Switch - 28 portar - L3 - Administrerad - staplingsbarAllmänt
44 cmBredd
44 cm x 30.85 cm x 4.4 cmDimensioner (BxDxH)
Bredd 44 cmDimensioner och vikt
Standarder som följs FCC, C-Tick, VCCI, BSMI, CCC, cUL, CBDiverse
30.85 cmDjup
790069413780EAN
24.5 wattEnergiförbrukning vid drift
Bild saknas
Butiker
Prisjämförelse (1)
proshop.se
I lagerUppdaterad 25 maj 2026 05:10
Frakt vid kassa
12 563 kr
Till butikHistorik
Prishistorik
Lägsta pris nu12 563 kr
Lägst senaste 30 dagarna12 563 kr
Lägst senaste 3 mån12 563 kr
Produktdata
Specifikationer
| Varumärke | D-Link |
| EAN / GTIN | 790069413780 |
| MPN | DGS-1510-28XMP |
| I lager hos | 1 butik |
| Kontrollerad | 25 maj 2026 05:10 |
| Allmänt | Typ av enhet Switch - 28 portar - L3 - Administrerad - staplingsbar |
| Bredd | 44 cm |
| Dimensioner (BxDxH) | 44 cm x 30.85 cm x 4.4 cm |
| Dimensioner och vikt | Bredd 44 cm |
| Diverse | Standarder som följs FCC, C-Tick, VCCI, BSMI, CCC, cUL, CB |
| Djup | 30.85 cm |
| Energiförbrukning vid drift | 24.5 watt |
| Expansion/Anslutning | Gränssnitt 24 x 1000Base-T RJ-45 PoE+ - 30 W 4 x 10GBase-X SFP+ 1 x konsol RJ-45 hantering |
| Gränssnitt | 24 x 1000Base-T RJ-45 PoE+ - 30 W 4 x 10GBase-X SFP+ 1 x konsol RJ-45 hantering |
| Höjd | 4.4 cm |
| Jumbo Frame-support | 9000 byte |
| Kapacitet | ARP-poster: 256 IPv6-routingtabellposter: 32 IPv4-routingtabellposter: 64 ACL-poster: 256 ACL-regler: 768 IGMP-grupper: 512 Rad 2-multicastadresser: 128 |
| Krypteringsalgoritm | TLS, PEAP, TTLS, SSL, SSL 2.0, SSL 3.0 |
| Luftfuktighet vid drift | 0 - 95 % (icke-kondenserande) |
| Luftfuktighet vid lagring | 0 - 95 % (icke-kondenserande) |
| MAC Address Table Size | 16 000 poster |
| Max antal enheter i en stapel | 6 |
| Max temperatur vid drift | 50 °C |
| Max temperatur vid förvaring | 70 °C |
| Miljöparametrar | Min temperatur vid drift -5 °C |
| Min temperatur vid drift | -5 °C |
| Min temperatur vid förvaring | -20 °C |
| Nätdel | Intern strömförsörjning |
| Nätspänning | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Nätverksprotokoll | Statisk IPv4-routing, statisk IPv6-routing |
| PoE (Power Over Ethernet) | PoE+ |
| PoE-budget | 370 W |
| Portar | 24 x 10/100/1000 (PoE+) + 4 x 10 Gigabit SFP+ |
| Prestanda | Växlingskapacitet: 128 Gbps Vidarebefordransprestanda (64 bytes paketstorlek): 95.24 Mpps Stackningsbandbredd: 40 Gbps |
| Producent | D-Link |
| Produktbeskrivning | D-Link SmartPro DGS-1510-28XMP - switch - 28 portar - Administrerad - rackmonterbar |
| Protokoll för administration på distans | CLI, HTTP, RMON 1, SNMP 3, SNMP 2c, SNMP 1, Telnet, TFTP |
| Standarder som följs | FCC, C-Tick, VCCI, BSMI, CCC, cUL, CB |
| Strömtillförsel | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Till producentens hemsida | www.dlink.com |
| Typ av enhet | Switch - 28 portar - L3 - Administrerad - staplingsbar |
| Undertyp | Gigabit Ethernet |
| Varunummer | 2561609 |
| Verifieringsmetod | RADIUS, Secure Shell v.2 (SSH2) |
| Vikt | 4.25 kg |
Vanliga frågor
Vilken typ av SFP+-moduler stöder DGS-1510-28XMP?
Switchen har 4 SFP+-modulplatser för 10G-anslutning, men specifikationerna anger inte vilka specifika moduler som stöds. För kompatibla moduler, se D-Links dokumentation.
Hur många VLAN kan konfigureras på switchen?
DGS-1510-28XMP stöder upp till 4094 VLAN, vilket möjliggör omfattande nätverkssegmentering.
Vad är adresstabellstorleken och hur många ACL-regler stöds?
Switchen har en MAC-adresstabell på 16384 poster och stöder 768 ACL-regler för åtkomstkontroll.
Hur många fläktar har switchen och är den lämplig för bullerkänslig miljö?
Switchen har 2 fläktar. Specifikationerna anger inte ljudnivå, så för bullerkänsliga miljöer bör man kontrollera ytterligare data.
Vilken inspänning kräver DGS-1510-28XMP?
Switchen accepterar en AC-inspänning på 100–240 V, vilket gör den kompatibel med de flesta elnät.