HP E Aruba 8325-48Y8C
Typ av enhet Switch - 48 portar - L3 - AdministreradAllmänt
43.84 cmBredd
43.84 cm x 53.59 cm x 4.32 cmDimensioner (BxDxH)
Bredd 43.84 cmDimensioner och vikt
Inkluderade tillbehör 6 st. fläktarDiverse
53.59 cmDjup
0190017328034EAN
650 WattEffekt
Bild saknas
Butiker
Prisjämförelse (1)
proshop.se
OkändUppdaterad 25 maj 2026 04:57
Frakt vid kassa
554 662 kr
Till butikHistorik
Prishistorik
Lägsta pris nu554 662 kr
Lägst senaste 30 dagarna554 662 kr
Lägst senaste 3 mån554 662 kr
Produktdata
Specifikationer
| Varumärke | HP |
| EAN / GTIN | 190017328034 |
| MPN | 2693340 |
| I lager hos | 0 butiker |
| Kontrollerad | 25 maj 2026 04:57 |
| Allmänt | Typ av enhet Switch - 48 portar - L3 - Administrerad |
| Bredd | 43.84 cm |
| Dimensioner (BxDxH) | 43.84 cm x 53.59 cm x 4.32 cm |
| Dimensioner och vikt | Bredd 43.84 cm |
| Diverse | Inkluderade tillbehör 6 st. fläktar |
| Djup | 53.59 cm |
| Effekt | 650 Watt |
| Expansion/Anslutning | Gränssnitt 48 x 10/25Gbit LAN 8 x 100Gbit/40Gbit LAN |
| Funktioner | Routing, DHCP-stöd, VPN-stöd, ARP-stöd, VLAN-stöd, IGMP snooping, portspegling, övervakningsbar, stöd för IPv6, sFlow, STP-stöd, RSTP-stöd, MSTP-stöd, ACL-stöd, QoS, Jumbo Frames-support, MLD-snooping, UDLD, Rapid PVST+, IPv4-support, LACP, fläktfack, redundanta snabbutbytbara fläktar, paketstormskydd, SP, Loopback, VTEP-stöd, PIM |
| Gränssnitt | 48 x 10/25Gbit LAN 8 x 100Gbit/40Gbit LAN |
| Höjd | 4.32 cm |
| Inkluderade tillbehör | 6 st. fläktar |
| Installerat antal | 2 |
| Jumbo Frame-support | 9KB |
| Kapacitet | Virtuella gränssnitt (VLANs) per port för 802.1q: 4096 |
| Kontakta tillverkaren | www.hp.com/dk-da/contact-hp/contact.html |
| Krypteringsalgoritm | FIPS 140-2 |
| Lokalisering | Engelska / Europa |
| Max antal som stöds | 2 |
| Nätdel | Intern strömförsörjning - hot-plug |
| Nätspänning | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Nätverksprotokoll | OSPF, EGP, BGP-4, BGP, IGMPv2, IGMP, VRRP, PIM-SM, statisk IP-routing, IGMPv3, GRE, OSPFv3, statisk IPv6-routing, ECMP, PBR (policy-based routing), MLD, MSTP, RSTP, STP |
| Portar | 48 x 10/25 Gigabit SFP+ / SFP28 + 8 x 40/100 Gigabit QSFP+ / QSFP28 |
| Prestanda | Växlingskapacitet: 6,4 Tbps Kapacitet: 1,905 Mpps |
| Producent | HP |
| Produktbeskrivning | HPE Aruba 8325-48Y8C - switch - 48 portar - Administrerad - rackmonterbar - TAA-kompatibel |
| Protokoll för administration på distans | SNMP, RMON, SNMP 3, SNMP 2c, TFTP, SSH, CLI, SFTP, NTP |
| Redundant ström | Ja |
| Schema för redundant ström | N+1 |
| Standarder som följs | IEEE 802.3z, IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.3ad (LACP), IEEE 802.1w, IEEE 802.3ae, IEEE 802.1s, IEEE 802.1t, IEEE 802.1ab (LLDP), IEEE 802.1ak, IEEE 802.3ba, IEEE 802.1AX |
| Strömtillförsel | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| TAA-kompatibel | Ja |
| Till producentens hemsida | www.hp.com |
| Typ av enhet | Switch - 48 portar - L3 - Administrerad |
| Undertyp | 100 Gigabit Ethernet |
| Varunummer | 2693340 |
| Verifieringsmetod | Secure Shell (SSH), RADIUS, TACACS+, Secure Shell v.2 (SSH2) |
| Vikt | 10 kg |
Vanliga frågor
Hur många 10/25 Gbit LAN-portar har HP Aruba 8325-48Y8C?
Switchen har 48 portar som stöder 10 eller 25 Gbit LAN.
Vilka högre hastighetsportar finns för uplink?
Den har 8 portar som stöder 100 Gbit eller 40 Gbit LAN.
Vilka fysiska mått har switchen?
Bredd 43,84 cm, djup 53,59 cm och höjd 4,32 cm (1U).
Stöder HP Aruba 8325-48Y8C IPv6?
Ja, den har stöd för IPv6 enligt specifikationen.
Vilka fläktar ingår i switchen?
Den levereras med 6 st. fläktar som är redundanta och snabbutbytbara.