HP E Aruba 8325-32C
Typ av enhet Switch - 32 portar - L3 - AdministreradAllmänt
43.84 cmBredd
43.84 cm x 51.51 cm x 4.32 cmDimensioner (BxDxH)
Bredd 43.84 cmDimensioner och vikt
Inkluderade tillbehör 6 st. fläktarDiverse
51.51 cmDjup
0190017328515EAN
650 WattEffekt
Bild saknas
Butiker
Prisjämförelse (1)
proshop.se
OkändUppdaterad 26 maj 2026 03:13
Frakt vid kassa
580 102 kr
Till butikHistorik
Prishistorik
Lägsta pris nu580 102 kr
Lägst senaste 30 dagarna580 102 kr
Lägst senaste 3 mån580 102 kr
Produktdata
Specifikationer
| Varumärke | HP |
| EAN / GTIN | 190017328515 |
| MPN | 2693342 |
| I lager hos | 0 butiker |
| Kontrollerad | 26 maj 2026 03:13 |
| Allmänt | Typ av enhet Switch - 32 portar - L3 - Administrerad |
| Bredd | 43.84 cm |
| Dimensioner (BxDxH) | 43.84 cm x 51.51 cm x 4.32 cm |
| Dimensioner och vikt | Bredd 43.84 cm |
| Diverse | Inkluderade tillbehör 6 st. fläktar |
| Djup | 51.51 cm |
| Effekt | 650 Watt |
| Expansion/Anslutning | Gränssnitt 32 x 100Gbit/40Gbit LAN |
| Funktioner | Routing, DHCP-stöd, VPN-stöd, ARP-stöd, VLAN-stöd, IGMP snooping, portspegling, övervakningsbar, stöd för IPv6, sFlow, STP-stöd, RSTP-stöd, MSTP-stöd, ACL-stöd, QoS, Jumbo Frames-support, MLD-snooping, UDLD, Rapid PVST+, IPv4-support, LACP, fläktfack, redundanta snabbutbytbara fläktar, paketstormskydd, SP, Loopback, VTEP-stöd, PIM |
| Gränssnitt | 32 x 100Gbit/40Gbit LAN |
| Höjd | 4.32 cm |
| Inkluderade tillbehör | 6 st. fläktar |
| Installerat antal | 2 |
| Jumbo Frame-support | 9KB |
| Kapacitet | Virtuella gränssnitt (VLANs) per port för 802.1q: 4096 |
| Kontakta tillverkaren | www.hp.com/dk-da/contact-hp/contact.html |
| Krypteringsalgoritm | FIPS 140-2 |
| Lokalisering | Engelska / Europa |
| Max antal som stöds | 2 |
| Nätdel | Intern strömförsörjning - hot-plug |
| Nätspänning | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Nätverksprotokoll | OSPF, EGP, BGP-4, BGP, IGMPv2, IGMP, VRRP, PIM-SM, statisk IP-routing, IGMPv3, GRE, OSPFv3, statisk IPv6-routing, ECMP, PBR (policy-based routing), MLD, MSTP, RSTP, STP |
| Portar | 32 x 100 Gigabit QSFP28 / 40 Gigabit QSFP+ |
| Prestanda | Växlingskapacitet: 6,4 Tbps Kapacitet: 1,905 Mpps |
| Producent | HP |
| Produktbeskrivning | HPE Aruba 8325-32C - switch - 32 portar - Administrerad - rackmonterbar - TAA-kompatibel |
| Protokoll för administration på distans | SNMP, RMON, SNMP 3, SNMP 2c, TFTP, SSH, CLI, SFTP, NTP |
| Redundant ström | Ja |
| Schema för redundant ström | N+1 |
| Standarder som följs | IEEE 802.3z, IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.3ad (LACP), IEEE 802.1w, IEEE 802.3ae, IEEE 802.1s, IEEE 802.1t, IEEE 802.1ab (LLDP), IEEE 802.1ak, IEEE 802.3ba, IEEE 802.1AX |
| Strömtillförsel | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| TAA-kompatibel | Ja |
| Till producentens hemsida | www.hp.com |
| Typ av enhet | Switch - 32 portar - L3 - Administrerad |
| Undertyp | 100 Gigabit Ethernet |
| Varunummer | 2693342 |
| Verifieringsmetod | Secure Shell (SSH), RADIUS, TACACS+, Secure Shell v.2 (SSH2) |
| Vikt | 9.5 kg |
Vanliga frågor
Hur många portar har HP E Aruba 8325-32C och vilken hastighet stöder de?
Switchen har 32 portar som stöder 100 Gbit eller 40 Gbit LAN, vilket gör den lämplig för höghastighetsnätverk.
Vilka är de fysiska måtten på HP E Aruba 8325-32C?
Switchen har måtten 43,84 cm bred, 51,51 cm djup och 4,32 cm hög, vilket motsvarar en 1U-höjd.
Stöder HP E Aruba 8325-32C IPv6 och VLAN?
Ja, den har stöd för IPv6, VLAN, och även funktioner som IGMP snooping, MLD-snooping och ACL-stöd.
Vilka typer av redundans erbjuder HP E Aruba 8325-32C?
Switchen har redundanta snabbutbytbara fläktar och stöd för LACP (Link Aggregation Control Protocol) för länkredundans.
Vad är strömförbrukningen för HP E Aruba 8325-32C?
Switchen har en effekt på 650 Watt.