Extreme Networks Ethernet Switch Module (ESM) 8418XSQ
Typ av enhet ExpansionsmodulAllmänt
KabelanslutenAnslutningsteknik
20.32 cmBredd
1GbE, 10GbE, 40GbEDatalänkprotokoll
10 GbpsDataöverföringshastighet
20.32 cm x 29.21 cm x 4.4 cmDimensioner (BxDxH)
Bredd 20.32 cmDimensioner och vikt
Typ av prissättning GSA-handelskompatibelDiverse
Bild saknas
Butiker
Prisjämförelse (1)
proshop.se
OkändUppdaterad 24 maj 2026 11:59
Frakt vid kassa
204 309 kr
Till butikHistorik
Prishistorik
Lägsta pris nu204 309 kr
Lägst senaste 30 dagarna201 259 kr
Lägst senaste 3 mån201 259 kr
Produktdata
Specifikationer
| Varumärke | Extreme Networks |
| MPN | EC8404005-E6GS |
| I lager hos | 0 butiker |
| Kontrollerad | 24 maj 2026 11:59 |
| Allmänt | Typ av enhet Expansionsmodul |
| Anslutningsteknik | Kabelansluten |
| Bredd | 20.32 cm |
| Datalänkprotokoll | 1GbE, 10GbE, 40GbE |
| Dataöverföringshastighet | 10 Gbps |
| Dimensioner (BxDxH) | 20.32 cm x 29.21 cm x 4.4 cm |
| Dimensioner och vikt | Bredd 20.32 cm |
| Diverse | Typ av prissättning GSA-handelskompatibel |
| Djup | 29.21 cm |
| Expansion/Anslutning | Gränssnitt 16 x 10Gb Ethernet - SFP+ 2 x 40Gb Ethernet - QSFP+ |
| Formfaktor | Kan monteras i rack |
| Funktioner | 1RU |
| Gränssnitt | 16 x 10Gb Ethernet - SFP+ 2 x 40Gb Ethernet - QSFP+ |
| Höjd | 4.4 cm |
| Nätverk | Portar 10 Gigabit SFP+ x 16 + 40 Gigabit QSFP+ x 2 |
| Portar | 10 Gigabit SFP+ x 16 + 40 Gigabit QSFP+ x 2 |
| Producent | Extreme Networks |
| Produktbeskrivning | Extreme Networks Ethernet Switch Module (ESM) 8418XSQ - expansionsmodul - 10 Gigabit SFP+ x 16 + 40 Gigabit QSFP+ x 2 - TAA-kompatibel |
| TAA-kompatibel | Ja |
| Till producentens hemsida | www.extremenetworks.com |
| Typ av enhet | Expansionsmodul |
| Typ av prissättning | GSA-handelskompatibel |
| Varunummer | 2693584 |
| Vikt | 1.68 kg |
Vanliga frågor
Vilka portar har Extreme Networks ESM 8418XSQ?
Modulen har 16 st 10Gb Ethernet SFP+-portar och 2 st 40Gb Ethernet QSFP+-portar.
Vilka datahastigheter stöds av denna expansionsmodul?
Den stöder Gigabit Ethernet, 10 Gigabit Ethernet och 40 Gigabit Ethernet, med en dataöverföringshastighet på 10 Gbps.
Vilka fysiska mått har Extreme Networks ESM 8418XSQ?
Modulen har bredd 20,32 cm, djup 29,21 cm och höjd 4,4 cm, och är av formfaktorn 1RU för rackmontering.
Är Extreme Networks ESM 8418XSQ en kabelansluten enhet?
Ja, anslutningstekniken är kabelansluten.