Extreme Networks Ethernet Switch Module (ESM) 8418XTQ
Typ av enhet ExpansionsmodulAllmänt
KabelanslutenAnslutningsteknik
20.32 cmBredd
1GbE, 10GbE, 40GbEDatalänkprotokoll
10 GbpsDataöverföringshastighet
20.32 cm x 29.21 cm x 4.4 cmDimensioner (BxDxH)
Bredd 20.32 cmDimensioner och vikt
Typ av prissättning GSA-handelskompatibelDiverse
Bild saknas
Butiker
Prisjämförelse (1)
proshop.se
OkändUppdaterad 26 maj 2026 05:45
Frakt vid kassa
164 194 kr
Till butikHistorik
Prishistorik
Lägsta pris nu164 194 kr
Lägst senaste 30 dagarna161 852 kr
Lägst senaste 3 mån161 852 kr
Produktdata
Specifikationer
| Varumärke | Extreme Networks |
| MPN | EC8404006-E6GS |
| I lager hos | 0 butiker |
| Kontrollerad | 26 maj 2026 05:45 |
| Allmänt | Typ av enhet Expansionsmodul |
| Anslutningsteknik | Kabelansluten |
| Bredd | 20.32 cm |
| Datalänkprotokoll | 1GbE, 10GbE, 40GbE |
| Dataöverföringshastighet | 10 Gbps |
| Dimensioner (BxDxH) | 20.32 cm x 29.21 cm x 4.4 cm |
| Dimensioner och vikt | Bredd 20.32 cm |
| Diverse | Typ av prissättning GSA-handelskompatibel |
| Djup | 29.21 cm |
| Expansion/Anslutning | Gränssnitt 16 x 10GBase-T - RJ-45 2 x 40Gb Ethernet - QSFP+ |
| Formfaktor | Kan monteras i rack |
| Funktioner | 1RU |
| Gränssnitt | 16 x 10GBase-T - RJ-45 2 x 40Gb Ethernet - QSFP+ |
| Höjd | 4.4 cm |
| Nätverk | Portar 10Gb Ethernet x 16 + 40 Gigabit QSFP+ x 2 |
| Portar | 10Gb Ethernet x 16 + 40 Gigabit QSFP+ x 2 |
| Producent | Extreme Networks |
| Produktbeskrivning | Extreme Networks Ethernet Switch Module (ESM) 8418XTQ - expansionsmodul - 10Gb Ethernet x 16 + 40 Gigabit QSFP+ x 2 - TAA-kompatibel |
| TAA-kompatibel | Ja |
| Till producentens hemsida | www.extremenetworks.com |
| Typ av enhet | Expansionsmodul |
| Typ av kablage | Ethernet 10GBase-T |
| Typ av prissättning | GSA-handelskompatibel |
| Varunummer | 2693585 |
| Vikt | 1.81 kg |
Vanliga frågor
Vilka portar har Extreme Networks ESM 8418XTQ?
Modulen har 16 st 10GBase-T RJ-45-portar och 2 st 40GbE QSFP+-portar.
Vilka datahastigheter stöder modulen?
Den stöder 1GbE, 10GbE och 40GbE, med en dataöverföringshastighet på 10 Gbps.
Vilka fysiska mått har ESM 8418XTQ?
Bredd 20,32 cm, djup 29,21 cm, höjd 4,4 cm. Den är 1RU-hög och rackmonterbar.
Är modulen en expansionsmodul eller ett nätverkskort?
Enligt specifikationen är det en expansionsmodul (typ av enhet: expansionsmodul).