Foundry Networks Brocade SLX 9540-24S-AC-F
Prisjämförelse (1)
Prishistorik
Specifikationer
| Varumärke | Foundry Networks |
| MPN | BR-SLX-9540-24S-AC-F |
| I lager hos | 0 butiker |
| Kontrollerad | 26 maj 2026 03:51 |
| Allmänt | Typ av enhet Switch - 48 portar - Administrerad |
| Bredd | 44 cm |
| Dimensioner (BxDxH) | 44 cm x 44.47 cm x 4.37 cm |
| Dimensioner och vikt | Bredd 44 cm |
| Diverse | Standarder som följs EIA-310-D, RoHS, IEC 60950-1, EN 60950-1, WEEE, REACH, EN 60825-1, CAN/CSA C22.2 No. 60950-1-07, EN 60825-2, Directive 2012/19/EU, Directive 2011/65/EU, GR-63-CORE, Regulation EC 1907/2006, ANSI/UL 60950-1, ETS 300 132-1, ETS 300 132-2, ETS 300 253 |
| Djup | 44.47 cm |
| Effekt | 650 Watt |
| Expansion/Anslutning | Gränssnitt 24 x Gigabit / 10Gbit LAN SFP+ 24 x Gigabit LAN SFP+ 1 x hantering RJ-45 1 x USB Type A |
| Gränssnitt | 24 x Gigabit / 10Gbit LAN SFP+ 24 x Gigabit LAN SFP+ 1 x hantering RJ-45 1 x USB Type A |
| Höjd | 4.37 cm |
| Installerat antal | 2 |
| Jumbo Frame-support | 9216 byte |
| Kapacitet | MAC-adresser: 640000 Virtuella gränssnitt (VLAN): 4096 QoS-maskinvaruköer per port: 8 IPv4-routes: 256000 IPv6-routes: 64000 |
| Krypteringsalgoritm | TLS, TLS 1.1, TLS 1.2 |
| Luftfuktighet vid drift | 5 - 90 % (icke-kondenserande) |
| Luftfuktighet vid lagring | 95 % (icke kondenserande) |
| Max antal som stöds | 2 |
| Max temperatur vid drift | 40 °C |
| Max temperatur vid förvaring | 55 °C |
| Miljöparametrar | Min temperatur vid drift 0 °C |
| Min temperatur vid drift | 0 °C |
| Min temperatur vid förvaring | -25 °C |
| Nätdel | Intern strömförsörjning |
| Nätverksprotokoll | OSPF, BGP-4, IS-IS, IGMPv2, IGMP, OSPFv2, PIM-SM, IGMPv3, OSPF for IPv6, OSPFv3, PIM-SSM, Multiprotocol BGP |
| Portar | 24 x 1 Gigabit / 10 Gigabit SFP+ + 24 x 1 Gigabit Ethernet SFP+ |
| Prestanda | Växlingskapacitet: 1,08 Tbps Avsändningsprestanda: 720 Mpps |
| Producent | Foundry Networks |
| Produktbeskrivning | Brocade SLX 9540-24S-AC-F - switch - 48 portar - Administrerad - rackmonterbar |
| Protokoll för administration på distans | SNMP 1, RMON 1, RMON 2, RMON 3, RMON 9, Telnet, SNMP 3, SNMP 2c, HTTP, HTTPS, TFTP |
| Redundant ström | Ja |
| Schema för redundant ström | 1+1 |
| Standarder som följs | EIA-310-D, RoHS, IEC 60950-1, EN 60950-1, WEEE, REACH, EN 60825-1, CAN/CSA C22.2 No. 60950-1-07, EN 60825-2, Directive 2012/19/EU, Directive 2011/65/EU, GR-63-CORE, Regulation EC 1907/2006, ANSI/UL 60950-1, ETS 300 132-1, ETS 300 132-2, ETS 300 253 |
| Strömtillförsel | Nätdel Intern strömförsörjning |
| Till producentens hemsida | www.brocade.com |
| Typ av enhet | Switch - 48 portar - Administrerad |
| Undertyp | 10 Gigabit Ethernet |
| Varunummer | 2693645 |
| Verifieringsmetod | Secure Shell (SSH), RADIUS, TACACS+, Secure Shell v.2 (SSH2) |
| Vikt | 9 kg |
Vanliga frågor
Hur många SFP+-portar har Brocade SLX 9540-24S-AC-F och vilka hastigheter stöds?
Switchen har totalt 48 SFP+-portar: 24 portar som stöder Gigabit/10Gbit LAN och ytterligare 24 portar som endast stöder Gigabit LAN. Detta möjliggör flexibel anslutning av både 1G- och 10G-enheter.
Vilka mått har switchen och är den lämplig för rackmontering?
Switchen har måtten 44 cm (bredd) x 44,47 cm (djup) x 4,37 cm (höjd). Höjden på 4,37 cm motsvarar 1U, vilket gör den lämplig för standardiserad rackmontering. Den följer EIA-310-D-standarden.
Vilken strömförbrukning har Brocade SLX 9540-24S-AC-F?
Switchen har en effekt på 650 Watt. Den har två installerade nätaggregat (anges som 'installerat antal: 2'), vilket ger redundant strömförsörjning.
Stöder switchen jumboramar och i så fall vilken max storlek?
Ja, switchen stöder jumboramar med en max storlek på 9216 byte. Detta är användbart för att förbättra nätverkseffektiviteten vid överföring av stora datamängder.
Vilka hanteringsgränssnitt finns tillgängliga på switchen?
Switchen har ett dedikerat hanteringsgränssnitt via en RJ-45-port samt en USB Type A-port. Dessa möjliggör lokal eller fjärrstyrd administration av enheten.