Emerson Network Power Avocent ACS 8000 Serial Console
Prisjämförelse (1)
Prishistorik
Specifikationer
| Varumärke | Emerson Network Power |
| MPN | ACS8032SAC-404 |
| I lager hos | 1 butik |
| Kontrollerad | 23 maj 2026 20:42 |
| Allmänt | Typ av enhet Konsolserver |
| Anslutningsteknik | Kabelansluten |
| Antal portar | 32 |
| Bredd | 43.82 cm |
| Datalänkprotokoll | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet, RS-232, RS-422, RS-485 |
| Dimensioner (BxDxH) | 43.82 cm x 24.13 cm x 4.45 cm |
| Diverse | Standarder som följs FCC klass A-certifierad, UL, VCCI, cUL, EN 60950, ICES-003, CB, KCC, RCM, CU |
| Djup | 24.13 cm |
| Energiförbrukning vid drift | 6.2 watt |
| Expansion/Anslutning | Gränssnitt 2 x 1000Base-X - SFP (mini-GBIC) 2 x 1000Base-T - RJ-45 1 x management (RS-232) - RJ-45 2 x RS-232/422/485 - RJ-45 30 x RS-232 - RJ-45 8 x USB 2.0 - Type A 1 x sensor - RJ-45 1 x digital ingång - RJ-45 |
| Flash-minne | 16 GB |
| Flash-minneskort som stöds | SD-minneskort |
| Formfaktor | Kan monteras i rack |
| Funktioner | Automatisk avkänning per enhet, Syslog-stöd, paketfiltrering, stöd för IPv6, IP-adressfiltrering, IPSec NAT-Traversal (NAT-T), IPv4-support, SNMP-fälla, tippskydd, Zero-touch provisioning (ZTP), One-Time Password (OTP), stöd för IP-vidarebefordring, stöd för SSH-brytpunkt, 4G USB-donglestöd |
| Gränssnitt | 2 x 1000Base-X - SFP (mini-GBIC) 2 x 1000Base-T - RJ-45 1 x management (RS-232) - RJ-45 2 x RS-232/422/485 - RJ-45 30 x RS-232 - RJ-45 8 x USB 2.0 - Type A 1 x sensor - RJ-45 1 x digital ingång - RJ-45 |
| Höjd | 4.45 cm |
| Höjd (U-format) | 1U |
| Inbyggda enheter | Temperature sensor |
| Installerade processorer | 1 x ARM A9 766 MHz |
| Installerat antal | 1 |
| Kommunikation | Flash-minneskort som stöds SD-minneskort |
| Krypteringsalgoritm | RSA |
| Lokalisering | Förenta Staterna |
| Luftfuktighet vid drift | 20 - 80 % (icke-kondenserande) |
| Max antal som stöds | 2 |
| Max temperatur vid drift | 60 °C |
| Medföljande OS | Linux |
| Miljöparametrar | Min temperatur vid drift -10 °C |
| Min temperatur vid drift | -10 °C |
| Nätdel | Intern strömförsörjning |
| Nätspänning | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Nätverksfunktioner | Formfaktor Kan monteras i rack |
| Processor | 1 x ARM A9 - 766 MHz |
| Processor / Minne / Lagring | Installerade processorer 1 x ARM A9 766 MHz |
| Producent | Emerson Network Power |
| Produktbeskrivning | Avocent ACS 8000 Serial Console ACS8032SAC - konsolserver |
| Programvara / Systemkrav | Medföljande OS Linux |
| Protokoll för administration på distans | SNMP, Telnet, HTTP, HTTPS, TFTP, SSH, CLI |
| RAM | 1 GB |
| Redundant ström | Tillval |
| Standarder som följs | FCC klass A-certifierad, UL, VCCI, cUL, EN 60950, ICES-003, CB, KCC, RCM, CU |
| Statusindikatorer | Status |
| Strömtillförsel | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Till producentens hemsida | www.emerson-ups.co.uk |
| Typ av enhet | Konsolserver |
| Varunummer | 2694405 |
| Verifieringsmetod | Kerberos, SecurID, Secure Shell (SSH), RADIUS, PAP, CHAP, X.509 certifikat, TACACS+, Secure Shell v.2 (SSH2), LDAP, Active Directory, Extensible Authentication Protocol (EAP) |
| Vikt | 3.4 kg |
Vanliga frågor
Hur många seriella portar har Avocent ACS 8000?
Enheten har totalt 32 portar: 30 RS-232-portar via RJ-45, 2 portar som stöder RS-232/422/485 via RJ-45, samt en managementport (RS-232) via RJ-45.
Vilka nätverksanslutningar stöder konsolservern?
Den har 2 SFP-portar för 1000Base-X (mini-GBIC) och 2 RJ-45-portar för 1000Base-T, vilket ger stöd för Ethernet, Fast Ethernet och Gigabit Ethernet.
Vilka seriella protokoll stöder ACS 8000?
Den stöder RS-232, RS-422 och RS-485 via de två kombinerade portarna, medan de 30 övriga portarna endast stöder RS-232.
Vilka USB-portar finns på enheten?
Den har 8 USB 2.0-portar av typ A, vilket möjliggör anslutning av USB-enheter som lagring eller tangentbord.
Vad är strömförbrukningen och måtten på ACS 8000?
Enheten förbrukar 6,2 watt vid drift. Måtten är 43,82 cm bred, 24,13 cm djup och 4,45 cm hög, vilket gör den lämplig för rackmontering.