Emerson Network Power Avocent ACS 8000 Serial Console
Typ av enhet KonsolserverAllmänt
KabelanslutenAnslutningsteknik
1Antal analoga portar
32Antal portar
43.82 cmBredd
Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet, RS-232, RS-422, RS-485Datalänkprotokoll
43.82 cm x 24.13 cm x 4.45 cmDimensioner (BxDxH)
Standarder som följs FCC klass A-certifierad, UL, VCCI, cUL, EN 60950, ICES-003, CB, KCC, RCM, CUDiverse
Bild saknas
Butiker
Prisjämförelse (1)
proshop.se
OkändUppdaterad 24 maj 2026 18:02
Frakt vid kassa
69 863 kr
Till butikHistorik
Prishistorik
Lägsta pris nu69 863 kr
Lägst senaste 30 dagarna69 863 kr
Lägst senaste 3 mån69 863 kr
Produktdata
Specifikationer
| Varumärke | Emerson Network Power |
| MPN | ACS8032MDAC-404 |
| I lager hos | 0 butiker |
| Kontrollerad | 24 maj 2026 18:02 |
| Allmänt | Typ av enhet Konsolserver |
| Anslutningsteknik | Kabelansluten |
| Antal analoga portar | 1 |
| Antal portar | 32 |
| Bredd | 43.82 cm |
| Datalänkprotokoll | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet, RS-232, RS-422, RS-485 |
| Dimensioner (BxDxH) | 43.82 cm x 24.13 cm x 4.45 cm |
| Diverse | Standarder som följs FCC klass A-certifierad, UL, VCCI, cUL, EN 60950, ICES-003, CB, KCC, RCM, CU |
| Djup | 24.13 cm |
| Energiförbrukning vid drift | 6.2 watt |
| Expansion/Anslutning | Gränssnitt 2 x 1000Base-X - SFP (mini-GBIC) 2 x 1000Base-T - RJ-45 1 x management (RS-232) - RJ-45 2 x RS-232/422/485 - RJ-45 30 x RS-232 - RJ-45 8 x USB 2.0 - Type A 1 x sensor - RJ-45 1 x digital ingång - RJ-45 1 x modem |
| Flash-minne | 16 GB |
| Flash-minneskort som stöds | SD-minneskort |
| Formfaktor | Kan monteras i rack |
| Funktioner | Automatisk avkänning per enhet, Syslog-stöd, paketfiltrering, stöd för IPv6, IP-adressfiltrering, IPSec NAT-Traversal (NAT-T), IPv4-support, SNMP-fälla, tippskydd, Zero-touch provisioning (ZTP), One-Time Password (OTP), stöd för IP-vidarebefordring, stöd för SSH-brytpunkt, 4G USB-donglestöd |
| Gränssnitt | 2 x 1000Base-X - SFP (mini-GBIC) 2 x 1000Base-T - RJ-45 1 x management (RS-232) - RJ-45 2 x RS-232/422/485 - RJ-45 30 x RS-232 - RJ-45 8 x USB 2.0 - Type A 1 x sensor - RJ-45 1 x digital ingång - RJ-45 1 x modem |
| Höjd | 4.45 cm |
| Höjd (U-format) | 1U |
| Inbyggda enheter | Temperature sensor |
| Installerade processorer | 1 x ARM A9 766 MHz |
| Installerat antal | 2 |
| Kommunikation | Protokoll och specifikationer ITU V.92 |
| Krypteringsalgoritm | RSA |
| Lokalisering | Förenta Staterna |
| Luftfuktighet vid drift | 20 - 80 % (icke-kondenserande) |
| Max antal som stöds | 2 |
| Max temperatur vid drift | 60 °C |
| Medföljande OS | Linux |
| Miljöparametrar | Min temperatur vid drift -10 °C |
| Min temperatur vid drift | -10 °C |
| Nätdel | Intern strömförsörjning |
| Nätspänning | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Nätverksfunktioner | Formfaktor Kan monteras i rack |
| Processor | 1 x ARM A9 - 766 MHz |
| Processor / Minne / Lagring | Installerade processorer 1 x ARM A9 766 MHz |
| Producent | Emerson Network Power |
| Produktbeskrivning | Avocent ACS 8000 Serial Console ACS8032MDAC - konsolserver |
| Programvara / Systemkrav | Medföljande OS Linux |
| Protokoll för administration på distans | SNMP, Telnet, HTTP, HTTPS, TFTP, SSH, CLI |
| Protokoll och specifikationer | ITU V.92 |
| RAM | 1 GB |
| Redundant ström | Ja |
| Standarder som följs | FCC klass A-certifierad, UL, VCCI, cUL, EN 60950, ICES-003, CB, KCC, RCM, CU |
| Statusindikatorer | Status |
| Strömtillförsel | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Till producentens hemsida | www.emerson-ups.co.uk |
| Typ av enhet | Konsolserver |
| Varunummer | 2694408 |
| Verifieringsmetod | Kerberos, SecurID, Secure Shell (SSH), RADIUS, PAP, CHAP, X.509 certifikat, TACACS+, Secure Shell v.2 (SSH2), LDAP, Active Directory, Extensible Authentication Protocol (EAP) |
| Vikt | 3.4 kg |
Vanliga frågor
Hur många konsolportar har Emerson Avocent ACS 8000?
Enheten har en konsolport av typen RJ-45.
Vilka autentiseringsmetoder stöds för åtkomstkontroll?
Den stöder LOCAL, LDAP, RADIUS, TACACS+ och engångslösenord (OTP).
Har den dubbla strömförsörjningar för redundans?
Ja, den har 2 strömförsörjningsaggregat.
Vilka certifieringar har produkten?
Den är certifierad enligt FCC Class A, CE Class A, ICES-003, VCCI, RCM, KCC, UL, cUL, EN-60950, CB och Customs Union.
Hur många USB 2.0-portar finns det?
Det finns 8 USB 2.0-anslutningar.