Emerson Network Power Avocent ACS 8000 Serial Console
Typ av enhet KonsolserverAllmänt
KabelanslutenAnslutningsteknik
48Antal portar
43.82 cmBredd
Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet, RS-232, RS-422, RS-485Datalänkprotokoll
43.82 cm x 24.13 cm x 4.45 cmDimensioner (BxDxH)
Standarder som följs FCC klass A-certifierad, UL, VCCI, cUL, EN 60950, ICES-003, CB, KCC, RCM, CUDiverse
24.13 cmDjup
Bild saknas
Butiker
Prisjämförelse (1)
proshop.se
OkändUppdaterad 26 maj 2026 12:44
Frakt vid kassa
73 519 kr
Till butikHistorik
Prishistorik
Lägsta pris nu73 519 kr
Lägst senaste 30 dagarna73 514 kr
Lägst senaste 3 mån73 514 kr
Produktdata
Specifikationer
| Varumärke | Emerson Network Power |
| EAN / GTIN | 636430086415 |
| MPN | 2694414 |
| I lager hos | 0 butiker |
| Kontrollerad | 26 maj 2026 12:44 |
| Allmänt | Typ av enhet Konsolserver |
| Anslutningsteknik | Kabelansluten |
| Antal portar | 48 |
| Bredd | 43.82 cm |
| Datalänkprotokoll | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet, RS-232, RS-422, RS-485 |
| Dimensioner (BxDxH) | 43.82 cm x 24.13 cm x 4.45 cm |
| Diverse | Standarder som följs FCC klass A-certifierad, UL, VCCI, cUL, EN 60950, ICES-003, CB, KCC, RCM, CU |
| Djup | 24.13 cm |
| Energiförbrukning vid drift | 6.2 watt |
| Expansion/Anslutning | Gränssnitt 2 x 1000Base-X - SFP (mini-GBIC) 2 x 1000Base-T - RJ-45 1 x management (RS-232) - RJ-45 2 x RS-232/422/485 - RJ-45 46 x RS-232 - RJ-45 8 x USB 2.0 - Type A 1 x sensor - RJ-45 1 x digital ingång - RJ-45 |
| Flash-minne | 16 GB |
| Flash-minneskort som stöds | SD-minneskort |
| Formfaktor | Kan monteras i rack |
| Funktioner | Automatisk avkänning per enhet, Syslog-stöd, paketfiltrering, stöd för IPv6, IP-adressfiltrering, IPSec NAT-Traversal (NAT-T), IPv4-support, SNMP-fälla, tippskydd, Zero-touch provisioning (ZTP), One-Time Password (OTP), stöd för IP-vidarebefordring, stöd för SSH-brytpunkt, 4G USB-donglestöd |
| Gränssnitt | 2 x 1000Base-X - SFP (mini-GBIC) 2 x 1000Base-T - RJ-45 1 x management (RS-232) - RJ-45 2 x RS-232/422/485 - RJ-45 46 x RS-232 - RJ-45 8 x USB 2.0 - Type A 1 x sensor - RJ-45 1 x digital ingång - RJ-45 |
| Höjd | 4.45 cm |
| Höjd (U-format) | 1U |
| Inbyggda enheter | Temperature sensor |
| Installerade processorer | 1 x ARM A9 766 MHz |
| Installerat antal | 2 |
| Kommunikation | Flash-minneskort som stöds SD-minneskort |
| Krypteringsalgoritm | RSA |
| Lokalisering | Förenta Staterna |
| Luftfuktighet vid drift | 20 - 80 % (icke-kondenserande) |
| Max antal som stöds | 2 |
| Max temperatur vid drift | 60 °C |
| Medföljande OS | Linux |
| Miljöparametrar | Min temperatur vid drift -10 °C |
| Min temperatur vid drift | -10 °C |
| Nätdel | Intern strömförsörjning |
| Nätspänning | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Nätverksfunktioner | Formfaktor Kan monteras i rack |
| Processor | 1 x ARM A9 - 766 MHz |
| Processor / Minne / Lagring | Installerade processorer 1 x ARM A9 766 MHz |
| Producent | Emerson Network Power |
| Produktbeskrivning | Avocent ACS 8000 Serial Console ACS8048DAC - konsolserver |
| Programvara / Systemkrav | Medföljande OS Linux |
| Protokoll för administration på distans | SNMP, Telnet, HTTP, HTTPS, TFTP, SSH, CLI |
| RAM | 1 GB |
| Redundant ström | Ja |
| Standarder som följs | FCC klass A-certifierad, UL, VCCI, cUL, EN 60950, ICES-003, CB, KCC, RCM, CU |
| Statusindikatorer | Status |
| Strömtillförsel | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Till producentens hemsida | www.emerson-ups.co.uk |
| Typ av enhet | Konsolserver |
| Varunummer | 2694414 |
| Verifieringsmetod | Kerberos, SecurID, Secure Shell (SSH), RADIUS, PAP, CHAP, X.509 certifikat, TACACS+, Secure Shell v.2 (SSH2), LDAP, Active Directory, Extensible Authentication Protocol (EAP) |
| Vikt | 3.4 kg |
Vanliga frågor
Hur många seriella portar har Avocent ACS 8000 och vilka protokoll stöds?
Enheten har totalt 48 seriella portar: 46 st RS-232 via RJ-45 och 2 st RS-232/422/485 via RJ-45. Datalänkprotokollen som stöds är RS-232, RS-422 och RS-485.
Vilka nätverksanslutningar finns på konsolservern?
Avocent ACS 8000 har 2 st 1000Base-X SFP (mini-GBIC) och 2 st 1000Base-T RJ-45 för Gigabit Ethernet. Den stöder även Ethernet, Fast Ethernet och Gigabit Ethernet som datalänkprotokoll.
Vad är strömförbrukningen och måtten på enheten?
Energiförbrukningen vid drift är 6,2 watt. Måtten är 43,82 cm bred, 24,13 cm djup och 4,45 cm hög.
Har Avocent ACS 8000 USB-portar och i så fall hur många?
Ja, den har 8 st USB 2.0-portar av typ A.
Vilka säkerhetsstandarder är enheten certifierad enligt?
Den följer standarderna FCC klass A, UL, VCCI, cUL, EN 60950, ICES-003, CB, KCC, RCM och CU.