Edimax Pro
100 - 240 VAC-inspänning
JaARP-inspektion
8000 posterAdresstabellstorlek
SP, WRR+SP, Weighted Round Robin (WRR)Algoritmer för schemaläggning av köer
Antal grundläggande RJ-45 Ethernet-portar 24Anslutningar
4Antal Combo SFP-portar
24Antal Power over Ethernet plus (PoE +)-portar
2 fläkt/-arAntal fläktar
Bild saknas
Butiker
Prisjämförelse (1)
proshop.se
I lagerUppdaterad 26 maj 2026 08:21
Frakt vid kassa
4 660 kr
Till butikHistorik
Prishistorik
Lägsta pris nu4 660 kr
Lägst senaste 30 dagarna4 660 kr
Lägst senaste 3 mån4 660 kr
Produktdata
Specifikationer
| Varumärke | Edimax |
| EAN / GTIN | 4717964702821 |
| MPN | GS-5424PLC |
| I lager hos | 1 butik |
| Kontrollerad | 26 maj 2026 08:21 |
| AC-inspänning | 100 - 240 V |
| ARP-inspektion | Ja |
| Adresstabellstorlek | 8000 poster |
| Algoritmer för schemaläggning av köer | SP, WRR+SP, Weighted Round Robin (WRR) |
| Anslutningar | Antal grundläggande RJ-45 Ethernet-portar 24 |
| Antal Combo SFP-portar | 4 |
| Antal Power over Ethernet plus (PoE +)-portar | 24 |
| Antal fläktar | 2 fläkt/-ar |
| Antal grundläggande RJ-45 Ethernet-portar | 24 |
| Antal väskor | 8 |
| Bevakning | DHCP-funktioner DHCP server, DHCP snooping |
| Bredd | 270 mm |
| Certifiering | FCC Class A, CE |
| Certifikat | Certifiering FCC Class A, CE |
| DHCP-funktioner | DHCP server, DHCP snooping |
| Data transmission | Adresstabellstorlek 8000 poster |
| Design | Rackmontering Ja |
| Djup | 441 mm |
| Firmware kan uppgraderas | Ja |
| Formfaktor | 1U |
| Fuktighet (förvaring) | 10 - 90% |
| Full duplex | Ja |
| Förhindrande av ICMP-attacker | Ja |
| GARP VLAN Registration Protocol (GVRP) | Ja |
| Hastighet vid vidarebefordran | 35,7 Mpps |
| Höjd | 45 mm |
| IGMP-snooping | Ja |
| IPv4- och IPv6-funktioner | Dual stack IPv4/IPv6 |
| Intervall för relativ operativ luftfuktighet | 10 - 90% |
| Jumbo Frames stöd | Ja |
| Kommunikationsstandarder | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1ad, IEEE 802.1p, IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| Kryptering/säkerhet | SNMP, SNMPv3 |
| LED-indikatorer | Ja |
| Lagra-och-vidarebefordra | Ja |
| MAC-adressfiltrering | Ja |
| Management features | Switch typ hanterad |
| Miljökrav | Temperatur vid drift 0 - 40 ° C |
| Nätverk | Kommunikationsstandarder IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1ad, IEEE 802.1p, IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| Portspegling | Ja |
| Power over Ethernet (PoE) | Strömförsörjning via Ethernet (PoE) stöd Ja |
| Power over Ethernet (PoE)-effekt per port | 30 W |
| Prestanda | Firmware kan uppgraderas Ja |
| Producent | Edimax |
| Produktens färg | Svart |
| Protokoll | GARP VLAN Registration Protocol (GVRP) Ja |
| Rackmontering | Ja |
| Statisk portsäkerhet | Ja |
| Strömförsörjning via Ethernet (PoE) stöd | Ja |
| Strömtillförsel | AC-inspänning 100 - 240 V |
| Stöd för garanterad tjänstekvalitet (QoS) | Ja |
| Switch kapacitet | 56 Gbit/s |
| Switch typ | hanterad |
| Systemhändelselogg | Ja |
| Temperatur vid drift | 0 - 40 ° C |
| Temperaturintervall (förvaring) | -40 - 70 ° C |
| Till producentens hemsida | www.edimax.com |
| Total Power over Ethernet (PoE)-budget | 450 W |
| Typ av grundläggande RJ-45 Ethernet-portar | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
Vanliga frågor
Vilka köalgoritmer stöds av switchen?
Switchen stöder SP (Strict Priority), WRR (Weighted Round Robin) och WRR+SP som schemaläggningsalgoritmer för köer.
Har Edimax Pro stöd för ARP-inspektion och DHCP-snooping?
Ja, den har både ARP-inspektion och DHCP-snooping, samt DHCP-serverfunktioner.
Vilken typ av SFP-portar har switchen och hur många?
Switchen har 4 Combo SFP-portar, vilket innebär att de delar fysiska portar med RJ-45, så du kan använda antingen koppar eller fiber.
Hur stor är adresstabellen och hur många VLAN stöds?
Adresstabellen har 8000 poster. Antalet VLAN som stöds anges inte i specifikationerna.