Netgear GS116LP 16-Port Gigabit Ethernet Unmanaged PoE+ Switch with FlexPoE (76W)

Prisjämförelse (3)
Prishistorik
Specifikationer
| Varumärke | Netgear |
| EAN / GTIN | 606449133356 |
| MPN | 2694997 |
| I lager hos | 2 butiker |
| Kontrollerad | 26 maj 2026 12:52 |
| 10G stöd | Nej |
| Adresstabellstorlek | 4000 poster |
| Altitud vid drift | 0 - 3000 m |
| Anslutningar | Typ av grundläggande RJ-45 Ethernet-portar Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Antal Gigabit Ethernet (koppar)-portar | 16 |
| Antal Power over Ethernet plus (PoE +)-portar | 16 |
| Antal fläktar | 1 fläkt/-ar |
| Antal installerade SFP+-moduler | 0 |
| Antal installerade SFP-moduler | 0 |
| Bredd | 286 mm |
| Buffertstorlek | 1000 KB |
| Certifiering | CE, FCC, ICES-003, VCCI, RCM, BSMI, KC, CB, CE LVD, BSMI, EAC, RCM, KC, EN 60950-1 |
| Certifikat | Certifiering CE, FCC, ICES-003, VCCI, RCM, BSMI, KC, CB, CE LVD, BSMI, EAC, RCM, KC, EN 60950-1 |
| Data transmission | Adresstabellstorlek 4000 poster |
| Design | Rackmontering Ja |
| Djup | 102 mm |
| Flödeskontroll | Ja |
| Fuktighet (förvaring) | 0 - 95% |
| Harmonized System (HS)-kod | 85176990 |
| Höjd | 27 mm |
| Ingående ström | 1.66 A |
| Intervall för relativ operativ luftfuktighet | 0 - 90% |
| Jumbo Frames stöd | Ja |
| Kommunikationsstandarder | IEEE 802.1p, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3az, IEEE 802.3x |
| Kontakta tillverkaren | www.netgear.com/de/about/contact-us |
| LED-indikatorer | Ja |
| Likströmsdriftspänning | 54 V |
| Logistikdata | Harmonized System (HS)-kod 85176990 |
| Management features | Switch typ Ohanterad |
| Medeltid mellan fel (MTBF) | 2088514 h |
| Miljökrav | Temperatur vid drift 0 - 40 ° C |
| Nätverk | Kommunikationsstandarder IEEE 802.1p, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3az, IEEE 802.3x |
| Power over Ethernet (PoE) | Strömförsörjning via Ethernet (PoE) stöd Ja |
| Prestanda | Buffertstorlek 1000 KB |
| Producent | Netgear |
| Produktens färg | Svart |
| Rackmontering | Ja |
| Strömförbrukning (vanlig) | 90 W |
| Strömförsörjning via Ethernet (PoE) stöd | Ja |
| Strömkälla | DC/PoE |
| Strömtillförsel | Strömkälla DC/PoE |
| Stöd för garanterad tjänstekvalitet (QoS) | Ja |
| Switch kapacitet | 32 Gbit/s |
| Switch typ | Ohanterad |
| Temperatur vid drift | 0 - 40 ° C |
| Temperaturintervall (förvaring) | -20 - 70 ° C |
| Till producentens hemsida | www.netgear.com |
| Total Power over Ethernet (PoE)-budget | 76 W |
| Typ av grundläggande RJ-45 Ethernet-portar | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Varunummer | 2694997 |
| Vikt | 880 g |
| Vikt & dimension | Bredd 286 mm |
| Värmeavgivning | 270,18 BTU/h |
Vanliga frågor
Hur många PoE+-portar har Netgear GS116LP och vilken total PoE-budget har den?
Switchen har 16 PoE+-portar med en total PoE-budget på 76W (FlexPoE). Det innebär att du kan driva enheter som IP-kameror eller accesspunkter via nätverkskabeln.
Vilken typ av portar har switchen och hur många?
Den har 16 Gigabit Ethernet (10/100/1000) RJ-45-portar, alla med PoE+-stöd. Inga SFP- eller SFP+-moduler är installerade.
Vilken är switchens adresstabellstorlek och buffertstorlek?
Adresstabellstorleken är 4000 poster, vilket räcker för medelstora nätverk. Buffertstorleken är 1000 KB.
Hur många fläktar har Netgear GS116LP och är den lämplig för bullerkänsliga miljöer?
Switchen har 1 fläkt. Den är inte helt fläktlös, så den kan generera visst ljud, men specifikationen anger inte ljudnivån.
Vilka är måtten på switchen och på vilken höjd över havet kan den användas?
Bredden är 286 mm (höjd och djup anges inte). Den är godkänd för drift på höjder upp till 3000 meter över havet.