Fluke 175 multimeter
0 - 1000 VAC-spänningsområde
0 - 10 AAC-strömområde
AABatterityp
90 mmBredd
JaBruksanvisning
0 - 10 ADC strömområde
0 - 1000 VDC-spänningsområde
JaData håller
Bild saknas
Butiker
Prisjämförelse (1)
proshop.se
I lagerUppdaterad 25 maj 2026 21:42
Frakt vid kassa
4 525 kr
Till butikHistorik
Prishistorik
Lägsta pris nu4 525 kr
Lägst senaste 30 dagarna4 525 kr
Lägst senaste 3 mån4 525 kr
Produktdata
Specifikationer
| Varumärke | Fluke |
| EAN / GTIN | 095969095914 |
| MPN | 2749751 |
| I lager hos | 1 butik |
| Kontrollerad | 25 maj 2026 21:42 |
| AC-spänningsområde | 0 - 1000 V |
| AC-strömområde | 0 - 10 A |
| Batterityp | AA |
| Bredd | 90 mm |
| Bruksanvisning | Ja |
| DC strömområde | 0 - 10 A |
| DC-spänningsområde | 0 - 1000 V |
| Data håller | Ja |
| Diodtest | Ja |
| Display | Displaytyp LCD |
| Displaytyp | LCD |
| Djup | 43 mm |
| Egenskaper | Produkttyp Digital multimeter |
| Frekvensområde | 0 - 100 kHz |
| Förpackningens innehåll | Bruksanvisning Ja |
| Grundläggande noggrannhet (frekvens) | ±(0,1% + 1) |
| Grundläggande noggrannhet (kapacitans) | ±(1,2% + 2) |
| Grundläggande noggrannhet (likspänning) | ±(0,15% + 2) |
| Grundläggande noggrannhet (likström) | ±(1,0% + 3) |
| Grundläggande noggrannhet (motstånd) | ±(0,9% + 1) |
| Grundläggande noggrannhet (växelspänning) | ±(1,0% + 3) |
| Grundläggande noggrannhet (växelström) | ±(1,5% + 3) |
| Höjd | 185 mm |
| Kapacitansområde | 0 - 10000 nF |
| Motstånd upplösning | 0,1 Ω |
| Mätningskategori | CAT III 300V |
| Prestation | 0 - 50 Ω |
| Producent | Fluke |
| Produkttyp | Digital multimeter |
| Statistik funktion | Maximal |
| Strömtillförsel | Batterityp AA |
| Upplösning (frekvens) | 0,01 hz |
| Upplösning (likspänning) | 0,1 mV |
| Upplösning (likström) | 0,01 pA |
| Upplösning (växelspänning) | 0,1 mV |
| Upplösning (växelström) | 0,01 pA |
| Varunummer | 2749751 |
| Vikt | 420 g |
| Vikt & dimension | Bredd 90 mm |
| Väska | Ja |
| Överbelastningsintervall | Ja |
Vanliga frågor
Vilket AC-spänningsområde har Fluke 175?
Fluke 175 mäter AC-spänning från 0 till 1000 V.
Kan Fluke 175 mäta både AC- och DC-ström?
Ja, den mäter både AC- och DC-ström inom området 0–10 A.
Vilken batterityp använder Fluke 175?
Multimetern använder AA-batterier.
Har Fluke 175 diodtest och data hold-funktion?
Ja, den har både diodtest och data hold-funktion.
Vad är måtten på Fluke 175?
Bredden är 90 mm och djupet är 43 mm.