Osram Halogenglödlampa Halostar Pro 60W 3000K 12V GY6.35
1,2 cmDiameter
4050300785400EAN
1Effektfaktor
90 WEkvivalent ström på glödlampa
BEnergieffektivitetsklass (gammal)
64 kWhEnergiförbrukning (1 000 timmar)
Hg (kvicksilver)Fri från tungmetaller
3000 KFärgtemperatur
Bild saknas
Butiker
Prisjämförelse (1)
proshop.se
I lagerUppdaterad 27 maj 2026 20:16
Frakt vid kassa
250 kr
Till butikHistorik
Prishistorik
Lägsta pris nu250 kr
Lägst senaste 30 dagarna250 kr
Lägst senaste 3 mån250 kr
Produktdata
Specifikationer
| Varumärke | Osram |
| EAN / GTIN | 4050300785400 |
| MPN | 4050300785400 |
| I lager hos | 1 butik |
| Kontrollerad | 27 maj 2026 20:16 |
| Diameter | 1,2 cm |
| Effektfaktor | 1 |
| Ekvivalent ström på glödlampa | 90 W |
| Energieffektivitetsklass (gammal) | B |
| Energiförbrukning (1 000 timmar) | 64 kWh |
| Fri från tungmetaller | Hg (kvicksilver) |
| Färgtemperatur | 3000 K |
| Färgåtergivningsindex (CRI) | 100 |
| Fäste/lock | GY6.35 |
| Kvicksilverinnehåll | 0 mg |
| Lampans livslängd | 4000 h |
| Lampans storlek | E12 |
| Lampor | 60 W |
| Ljusflöde | 1650 LM |
| Mean cykler mellan fel (MCBF) | 100000 |
| Prestanda | Lampor 60 W |
| Producent | Osram |
| Starttid | 0 s |
| Strömtillförsel | Energiförbrukning (1 000 timmar) 64 kWh |
| Till producentens hemsida | www.ledvance.com/ |
| Uppvärmningstid för 60 % ljusstyrka | 0 s |
| Varunummer | 2761753 |
| Vikt & dimension | Diameter 1,2 cm |
| ljus färg | Varmvitt |
| Övrigt | Fri från tungmetaller Hg (kvicksilver) |
Vanliga frågor
Vilken sockel har Osram Halostar Pro 60W?
Lampan har en GY6.35-sockel, vilket är en tvåstifts sockel med 6,35 mm avstånd mellan stiften.
Vad är färgtemperaturen på denna halogenlampa?
Färgtemperaturen är 3000 Kelvin, vilket ger ett varmvitt ljus.
Hur lång livslängd har Osram Halostar Pro 60W?
Lampans livslängd är 4000 timmar.
Vilken diameter har lampan?
Lampans diameter är 1,2 cm.
Vad är färgåtergivningsindex (CRI) för denna lampa?
Färgåtergivningsindex (CRI) är 100, vilket innebär att den återger färger mycket naturligt.