Philips MH-glödlampa (metallhalid) Mastercolour cdm-t 70w/830 g12 G12
1 lamp(or)Antal lampor
NejDimbar
8711500196996EAN
Lampor 88 WEgenskaper
A till GEnergieffektivitetsskalning
74 kWhEnergiförbrukning per 1 000 timmar
GEnergiklass
830Färgkod
Bild saknas
Butiker
Prisjämförelse (1)
proshop.se
I lagerUppdaterad 28 maj 2026 02:50
Frakt vid kassa
283 kr
Till butikHistorik
Prishistorik
Lägsta pris nu283 kr
Lägst senaste 30 dagarna283 kr
Lägst senaste 3 mån283 kr
Produktdata
Specifikationer
| Varumärke | Philips |
| EAN / GTIN | 8711500196996 |
| MPN | 2764266 |
| I lager hos | 1 butik |
| Kontrollerad | 28 maj 2026 02:50 |
| Antal lampor | 1 lamp(or) |
| Dimbar | Nej |
| Egenskaper | Lampor 88 W |
| Energieffektivitetsskalning | A till G |
| Energiförbrukning per 1 000 timmar | 74 kWh |
| Energiklass | G |
| Färgkod | 830 |
| Färgtemperatur | 3000 K |
| Färgåtergivningsindex (CRI) | 84 |
| Höjd | 103 mm |
| Kontakta tillverkaren | www.philips.dk/c-w/support-home/kontakt-... |
| Kvicksilverinnehåll | 4,5 mg |
| Lampans livslängd | 9000 h |
| Lampans ström | 980 mA |
| Lampor | 88 W |
| Ljusflöde | 6400 LM |
| Lämplig för allmän belysning inomhus | Ja |
| Producent | Philips |
| Produktlängd | 20 mm |
| Strömtillförsel | Energiklass G |
| Till producentens hemsida | www.philips.com |
| Varunummer | 2764266 |
| Vikt & dimension | Produktlängd 20 mm |
| Yta | Klar |
| ljus färg | Varmvitt |
| Övrigt | Kvicksilverinnehåll 4,5 mg |
Vanliga frågor
Vad är färgtemperaturen på denna Philips MH-glödlampa?
Färgtemperaturen är 3000 K, vilket ger ett varmvitt ljus.
Är denna metallhalogenlampa dimbar?
Nej, lampan är inte dimbar.
Vad är färgåtergivningsindex (CRI) för denna lampa?
CRI är 84, vilket innebär god färgåtergivning.
Vilken energiklass har Philips Mastercolour CDM-T 70W/830?
Energiklassen är G enligt skalan A till G.