Philips Master CDM/T 35W/830 G12
URL med QR-kod för energimärke Https://eprel.ec.europa.eu/qr/473333Allmänt
Varmt vitt ljusBelysningsfärg
20 mmDiameter
NejDimningsbar
Standarder som följs IEC 61167, ANSI C130/E, IEC 62035, IEC 60598Diverse
8711500196972EAN
GEnergieffektivitetsklass
40 kWhEnergiförbrukning per 1000 timmar
Bild saknas
Butiker
Prisjämförelse (1)
proshop.se
I lagerUppdaterad 27 maj 2026 04:26
Frakt vid kassa
293 kr
Till butikHistorik
Prishistorik
Lägsta pris nu293 kr
Lägst senaste 30 dagarna293 kr
Lägst senaste 3 mån293 kr
Produktdata
Specifikationer
| Varumärke | Philips |
| EAN / GTIN | 8711500196972 |
| MPN | 2764267 |
| I lager hos | 1 butik |
| Kontrollerad | 27 maj 2026 04:26 |
| Allmänt | URL med QR-kod för energimärke Https://eprel.ec.europa.eu/qr/473333 |
| Belysningsfärg | Varmt vitt ljus |
| Diameter | 20 mm |
| Dimningsbar | Nej |
| Diverse | Standarder som följs IEC 61167, ANSI C130/E, IEC 62035, IEC 60598 |
| Energieffektivitetsklass | G |
| Energiförbrukning per 1000 timmar | 40 kWh |
| Erfordrad spänning | AC 90 V |
| Form | T19 |
| Funktioner | Universell brännposition, glittrande effekt |
| Färgkod | 830 |
| Färgtemperatur | 3000 K |
| Färgåtergivningsindex | 83 |
| Glödlampefinish | Klar |
| Kontakta tillverkaren | www.philips.dk/c-w/support-home/kontakt-... |
| Kvicksilverinnehåll | 3.2 mg |
| Lampström | 0.8 A |
| Ljusflöde | 3100 lumen |
| Ljuskälla | Typ CMG-glödlampa (Ceramic Metal Halide) |
| Längd | 103 mm |
| Mått och vikt | Diameter 20 mm |
| Producent | Philips |
| Produktbeskrivning | Philips MASTERColour CDM-T - CMG-glödlampa (Ceramic Metal Halide) - form: T19 - klar finish - G12 - 39.1 W - varmt vitt ljus - 3000 K |
| Standarder som följs | IEC 61167, ANSI C130/E, IEC 62035, IEC 60598 |
| Strömkrav | Erfordrad spänning AC 90 V |
| Till producentens hemsida | www.philips.com |
| Typ | CMG-glödlampa (Ceramic Metal Halide) |
| Typ av ljuskälla | CMG-glödlampa (Ceramic Metal Halide) |
| URL med QR-kod för energimärke | Https://eprel.ec.europa.eu/qr/473333 |
| Upplysningseffektivitet | 79 lm/W |
| Uppvärmningstid | 30 sek |
| Uttagstyp | G12 |
| Varunummer | 2764267 |
| Vikt | 27 g |
| Watt-tal | 39.1 W |
Vanliga frågor
Kan Philips Master CDM/T 35W/830 G12 användas i öppna armaturer?
Ja, lampan har en universell brännposition och kan användas i öppna armaturer enligt specifikationerna. Den följer standarderna IEC 61167 och IEC 60598.
Vilken sockel har Philips Master CDM/T 35W/830 G12?
Lampan har en G12-sockel, vilket är en tvåstifts sockel med 12 mm avstånd mellan stiften. Den är vanlig i spotlights och mindre armaturer.
Vad är den rekommenderade tändaren för denna lampa?
Specifikationerna anger inte en specifik tändare, men lampan kräver en tändare som är kompatibel med 35 W metallhalogenlampor och som uppfyller standarderna IEC 61167 och IEC 62035.