Philips CMG-glödlampa (Ceramic Metal Halide) Master CDM-TC 70W/830 G8.5
1 lamp(or)Antal lampor
NejDimbar
8711500201676EAN
Lampor 73 WEgenskaper
A+Energieffektivitetsklass (gammal)
830Färgkod
3000 KFärgtemperatur
83Färgåtergivningsindex (CRI)
Bild saknas
Butiker
Prisjämförelse (1)
proshop.se
I lagerUppdaterad 28 maj 2026 07:16
Frakt vid kassa
414 kr
Till butikHistorik
Prishistorik
Lägsta pris nu414 kr
Lägst senaste 30 dagarna414 kr
Lägst senaste 3 mån414 kr
Produktdata
Specifikationer
| Varumärke | Philips |
| EAN / GTIN | 8711500201676 |
| MPN | 2764277 |
| I lager hos | 1 butik |
| Kontrollerad | 28 maj 2026 07:16 |
| Antal lampor | 1 lamp(or) |
| Dimbar | Nej |
| Egenskaper | Lampor 73 W |
| Energieffektivitetsklass (gammal) | A+ |
| Färgkod | 830 |
| Färgtemperatur | 3000 K |
| Färgåtergivningsindex (CRI) | 83 |
| Kontakta tillverkaren | www.philips.dk/c-w/support-home/kontakt-... |
| Kvicksilverinnehåll | 4,5 mg |
| Lampans ström | 1400 mA |
| Lampor | 73 W |
| Ljusflöde | 6400 LM |
| Producent | Philips |
| Strömtillförsel | Lampans ström 1400 mA |
| Till producentens hemsida | www.philips.com |
| Varunummer | 2764277 |
| ljus färg | Varmvitt |
| Övrigt | Kvicksilverinnehåll 4,5 mg |
Vanliga frågor
Vad är färgtemperaturen på Philips CMG-glödlampa Master CDM-TC 70W/830 G8.5?
Färgtemperaturen är 3000 K, vilket ger ett varmvitt ljus.
Kan denna lampa dimmas?
Nej, lampan är inte dimbar enligt specifikationerna.
Vad är färgåtergivningsindex (CRI) för denna lampa?
CRI är 83, vilket innebär god färgåtergivning.
Hur mycket kvicksilver innehåller lampan?
Kvicksilverinnehållet är 4,5 mg.