Philips HPS-lampa (high-pressure sodium) Master SDW-TG Mini 100W/825 GX12-1
URL med QR-kod för energimärke Https://eprel.ec.europa.eu/qr/473402Allmänt
Golden-yellow lightBelysningsfärg
20 mmDiameter
NejDimningsbar
8711500202338EAN
GEnergieffektivitetsklass
109 kWhEnergiförbrukning per 1000 timmar
825Färgkod
Bild saknas
Butiker
Prisjämförelse (1)
proshop.se
I lagerUppdaterad 28 maj 2026 03:54
Frakt vid kassa
1 506 kr
Till butikHistorik
Prishistorik
Lägsta pris nu1 506 kr
Lägst senaste 30 dagarna1 506 kr
Lägst senaste 3 mån1 506 kr
Produktdata
Specifikationer
| Varumärke | Philips |
| EAN / GTIN | 8711500202338 |
| MPN | 2764280 |
| I lager hos | 1 butik |
| Kontrollerad | 28 maj 2026 03:54 |
| Allmänt | URL med QR-kod för energimärke Https://eprel.ec.europa.eu/qr/473402 |
| Belysningsfärg | Golden-yellow light |
| Diameter | 20 mm |
| Dimningsbar | Nej |
| Energieffektivitetsklass | G |
| Energiförbrukning per 1000 timmar | 109 kWh |
| Färgkod | 825 |
| Färgtemperatur | 2500 K |
| Färgåtergivningsindex | 83 |
| Glödlampefinish | Klar |
| Kontakta tillverkaren | www.philips.dk/c-w/support-home/kontakt-... |
| Kvicksilverinnehåll | 15 mg |
| Lampström | 2.4 A |
| Livstid | 10000 timmar |
| Ljusflöde | 4900 lumen |
| Ljuskälla | Typ HPS-lampa (high-pressure sodium) |
| Längd | 110 mm |
| Mått och vikt | Diameter 20 mm |
| Producent | Philips |
| Produktbeskrivning | Philips MASTER SDW-TG Mini - HPS-lampa (high-pressure sodium) - klar finish - GX12-1 - 100 W - golden-yellow light - 2500 K |
| Starttid | 2 min |
| Till producentens hemsida | www.philips.com |
| Typ | HPS-lampa (high-pressure sodium) |
| Typ av ljuskälla | HPS-lampa (high-pressure sodium) |
| URL med QR-kod för energimärke | Https://eprel.ec.europa.eu/qr/473402 |
| Upplysningseffektivitet | 50 lm/W |
| Uttagstyp | GX12-1 |
| Varunummer | 2764280 |
| Vikt | 30 g |
| Watt-tal | 100 W |
Vanliga frågor
Vad är färgtemperaturen på Philips Master SDW-TG Mini 100W/825?
Färgtemperaturen är 2500 K, vilket ger ett varmt, gyllengult ljus.
Är denna lampa dimningsbar?
Nej, lampan är inte dimningsbar enligt specifikationerna.
Vad är energieffektivitetsklassen för Philips HPS-lampa 100W?
Energieffektivitetsklassen är G, med en energiförbrukning på 109 kWh per 1000 timmar.
Vilken sockel använder Philips Master SDW-TG Mini 100W?
Lampan har en GX12-1-sockel.
Vad är färgåtergivningsindex (CRI) för denna lampa?
Färgåtergivningsindex är 83, vilket ger god färgåtergivning för en HPS-lampa.