Philips CMG-glödlampa (Ceramic Metal Halide) Master Colour CDM-T Elite 70W/930 G12
URL med QR-kod för energimärke Https://eprel.ec.europa.eu/qr/473334Allmänt
Varmt vitt ljusBelysningsfärg
20 mmDiameter
NejDimningsbar
Standarder som följs IEC 61167, IEC 62035, IEC 60598Diverse
8727900911411EAN
FEnergieffektivitetsklass
74 kWhEnergiförbrukning per 1000 timmar
Bild saknas
Butiker
Prisjämförelse (1)
proshop.se
I lagerUppdaterad 27 maj 2026 08:21
Frakt vid kassa
702 kr
Till butikHistorik
Prishistorik
Lägsta pris nu702 kr
Lägst senaste 30 dagarna702 kr
Lägst senaste 3 mån702 kr
Produktdata
Specifikationer
| Varumärke | Philips |
| EAN / GTIN | 8727900911411 |
| MPN | 2764494 |
| I lager hos | 1 butik |
| Kontrollerad | 27 maj 2026 08:21 |
| Allmänt | URL med QR-kod för energimärke Https://eprel.ec.europa.eu/qr/473334 |
| Belysningsfärg | Varmt vitt ljus |
| Diameter | 20 mm |
| Dimningsbar | Nej |
| Diverse | Standarder som följs IEC 61167, IEC 62035, IEC 60598 |
| Energieffektivitetsklass | F |
| Energiförbrukning per 1000 timmar | 74 kWh |
| Erfordrad spänning | AC 79 - 90 V |
| Form | T19 |
| Färgkod | 930 |
| Färgtemperatur | 3000 K |
| Glödlampefinish | Klar |
| Kontakta tillverkaren | www.philips.dk/c-w/support-home/kontakt-... |
| Kvicksilverinnehåll | 6.6 mg |
| Lampström | 2 A |
| Livstid | 12000 timmar |
| Ljusflöde | 7800 lumen |
| Ljuskälla | Typ CMG-glödlampa (Ceramic Metal Halide) |
| Längd | 103 mm |
| Mått och vikt | Diameter 20 mm |
| Producent | Philips |
| Produktbeskrivning | Philips MASTERColour CDM-T Elite - CMG-glödlampa (Ceramic Metal Halide) - form: T19 - klar finish - G12 - 73.2 W - varmt vitt ljus - 3000 K |
| Standarder som följs | IEC 61167, IEC 62035, IEC 60598 |
| Starttid | 30 sek |
| Strömkrav | Erfordrad spänning AC 79 - 90 V |
| Till producentens hemsida | www.philips.com |
| Typ | CMG-glödlampa (Ceramic Metal Halide) |
| Typ av ljuskälla | CMG-glödlampa (Ceramic Metal Halide) |
| URL med QR-kod för energimärke | Https://eprel.ec.europa.eu/qr/473334 |
| Upplysningseffektivitet | 103 lm/W |
| Uttagstyp | G12 |
| Varunummer | 2764494 |
| Vikt | 29 g |
| Watt-tal | 73.2 W |
Vanliga frågor
Vilken sockel har Philips CDM-T Elite 70W/930 G12?
Glödlampan har en G12-sockel, vilket framgår av produktnamnet.
Kan denna lampa dimmas?
Nej, Philips CDM-T Elite 70W/930 är inte dimningsbar enligt specifikationerna.
Vilken färgtemperatur har lampan?
Lampan har en färgtemperatur på 3000 K, vilket ger ett varmt vitt ljus.
Vad är energiförbrukningen för denna lampa?
Energiförbrukningen är 74 kWh per 1000 timmar, och energieffektivitetsklassen är F.
Vilken spänning kräver lampan?
Lampan kräver en växelspänning på 79–90 V.