Fluke 115 eur multimeter
0,1 - 600 VAC-spänningsområde
6 - 10 AAC-strömområde
0 - 2000 mAltitud vid drift
9VBatterityp
84 mmBredd
JaBruksanvisning
6 - 10 ADC strömområde
0.1 - 600 VDC-spänningsområde
Bild saknas
Butiker
Prisjämförelse (1)
proshop.se
OkändUppdaterad 25 maj 2026 07:32
Frakt vid kassa
3 689 kr
Till butikHistorik
Prishistorik
Lägsta pris nu3 689 kr
Lägst senaste 30 dagarna3 689 kr
Lägst senaste 3 mån3 689 kr
Produktdata
Specifikationer
| Varumärke | Fluke |
| EAN / GTIN | 095969344814 |
| MPN | 2769257 |
| I lager hos | 0 butiker |
| Kontrollerad | 25 maj 2026 07:32 |
| AC-spänningsområde | 0,1 - 600 V |
| AC-strömområde | 6 - 10 A |
| Altitud vid drift | 0 - 2000 m |
| Batterityp | 9V |
| Bredd | 84 mm |
| Bruksanvisning | Ja |
| DC strömområde | 6 - 10 A |
| DC-spänningsområde | 0.1 - 600 V |
| Diodtest | Ja |
| Djup | 46 mm |
| Egenskaper | Produkttyp Digital multimeter |
| Frekvensområde | 0,0999 - 99,99 kHz |
| Förpackningens innehåll | Bruksanvisning Ja |
| Grundläggande noggrannhet (frekvens) | 0,1% + 2 |
| Grundläggande noggrannhet (kapacitans) | 1,9% + 2 |
| Grundläggande noggrannhet (likspänning) | 0,5% + 2 |
| Grundläggande noggrannhet (likström) | 1,0% + 3 |
| Grundläggande noggrannhet (växelspänning) | 1.0% + 3 (DC, 45 Hz to 500 Hz) 2.0% + 3 (500 Hz to 1 kHz) |
| Grundläggande noggrannhet (växelström) | 1,5% + 3 |
| Höjd | 167 mm |
| Miljökrav | Temperatur vid drift -10 - 50 ° C |
| Mätningskategori | CAT III 600V |
| Placeringar som kan användas | Handhållen multimeter |
| Producent | Fluke |
| Produktens färg | Svart, Gul |
| Produkttyp | Digital multimeter |
| Strömkälla | Batteri |
| Strömtillförsel | Strömkälla Batteri |
| Temperatur vid drift | -10 - 50 ° C |
| Temperaturintervall (förvaring) | -40 - 60 ° C |
| Varunummer | 2769257 |
| Vikt | 550 g |
| Vikt & dimension | Bredd 84 mm |
Vanliga frågor
Vilka spänningsområden kan Fluke 115 mäta?
Fluke 115 kan mäta AC-spänning från 0,1 till 600 V och DC-spänning från 0,1 till 600 V.
Vilken batterityp använder Fluke 115?
Fluke 115 använder ett 9V-batteri.
Vilka mått har Fluke 115?
Fluke 115 har bredd 84 mm, djup 46 mm och höjd 46 mm (höjd anges inte explicit, men djupet är 46 mm).
Kan Fluke 115 testa dioder?
Ja, Fluke 115 har diodtest-funktion.
Vilken altitud är Fluke 115 godkänd för vid drift?
Fluke 115 är godkänd för drift på altituder från 0 till 2000 meter.