LevelOne FVT-1103 - fibre media converter - 10Mb LAN 100Mb LAN
JaAC-adapter inkluderad
Fiberoptiska kontakten SCAnslutningar
KabelAnslutningsteknologi
1Antal LAN (RJ-45) anslutningar
JaAuto MDI / MDI-X
JaAutonegotiation
94 mmBredd
FCC, CECertifiering
Bild saknas
Butiker
Prisjämförelse (1)
proshop.se
I lagerUppdaterad 25 maj 2026 05:28
Frakt vid kassa
606 kr
Till butikHistorik
Prishistorik
Lägsta pris nu606 kr
Lägst senaste 30 dagarna582 kr
Lägst senaste 3 mån582 kr
Produktdata
Specifikationer
| Varumärke | LevelOne |
| EAN / GTIN | 4015867208052 |
| MPN | 2776339 |
| I lager hos | 1 butik |
| Kontrollerad | 25 maj 2026 05:28 |
| AC-adapter inkluderad | Ja |
| Anslutningar | Fiberoptiska kontakten SC |
| Anslutningsteknologi | Kabel |
| Antal LAN (RJ-45) anslutningar | 1 |
| Auto MDI / MDI-X | Ja |
| Autonegotiation | Ja |
| Bredd | 94 mm |
| Certifiering | FCC, CE |
| Certifikat | Certifikat för överensstämmelse RoHS |
| Certifikat för överensstämmelse | RoHS |
| Datahastighet för Ethernet-LAN | 10,100 Mbit/s |
| Djup | 71 mm |
| Egenskaper | Intern Nej |
| Fiber Ethernet-kablar teknik | 100BASE-FX |
| Fiberkabeldiameter som stöds | 50/125,62.5/125 um |
| Fiberlägets struktur | Enkelläge |
| Fiberoptiska kontakten | SC |
| Fiberportar kvantitet | 1 |
| Flödeskontroll | Ja |
| Förpackning | Förpackningens bredd 230 mm |
| Förpackningens bredd | 230 mm |
| Förpackningens höjd | 58 mm |
| Förpackningens innehåll | AC-adapter inkluderad Ja |
| Förpackningstyp | Låda |
| Harmonized System (HS)-kod | 85176990 |
| Höjd | 26 mm |
| Ingående ström | 1 A |
| Intern | Nej |
| Intervall för relativ operativ luftfuktighet | 5 - 90% |
| Kommunikationsstandarder | IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x |
| Koppar Ethernet-kablar teknik | 10BASE-T, 100BASE-TX |
| LED-indikatorer | Ja |
| Lagra-och-vidarebefordra | Ja |
| Likströmsingång | Ja |
| Logistikdata | Ursprungsland Kina |
| Låddjup | 150 mm |
| Maximal dataöverföringshastighet | 100 Mbit/s |
| Maximal överföringshastighet avstånd | 40000 m |
| Medeltid mellan fel (MTBF) | 100000 h |
| Miljökrav | Temperatur vid drift 0 - 50 ° C |
| Nätverk | Maximal dataöverföringshastighet 100 Mbit/s |
| Omvandlare inmatningsgränssnitt | 10Base-T, 100Base-TX |
| Omvandlare utgränssnittet | 100Base-FX |
| Prestanda | Maximal överföringshastighet avstånd 40000 m |
| Producent | LevelOne |
| Produktens färg | Svart |
| Produkter per ytterförpackning | 40 styck |
| Snabbinstallationsguide | Ja |
| Spänning | 5 V |
| Strömtillförsel | Spänning 5 V |
| Temperatur vid drift | 0 - 50 ° C |
| Temperaturintervall (förvaring) | -20 - 70 ° C |
| Till producentens hemsida | www.levelone.eu |
| Typ av ethernet-gränssnitt | Snabb Ethernet |
| Ursprungsland | Kina |
| Varunummer | 2776339 |
| Vikt | 200 g |
| Vikt & dimension | Bredd 94 mm |
Vanliga frågor
Vilken typ av fiberkontakt använder LevelOne FVT-1103?
Den använder en SC-kontakt för fiberoptisk anslutning.
Stöder LevelOne FVT-1103 både 10 Mbps och 100 Mbps?
Ja, den stöder datahastigheter på 10 och 100 Mbit/s via Ethernet-LAN.
Har LevelOne FVT-1103 auto MDI/MDI-X?
Ja, den har auto MDI/MDI-X, vilket innebär att den automatiskt anpassar sig till rak eller korsad kabel.
Vilka mått har LevelOne FVT-1103?
Bredden är 94 mm och djupet är 71 mm.