MikroTik RouterBOARD
Typ av enhet Trådlös åtkomstpunktAllmänt
Antenn InbyggdAntenn
11.3 cmBredd
Ethernet, Fast Ethernet, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11nDatalänkprotokoll
11.3 cm x 13.8 cm x 2.9 cmDimensioner (BxDxH)
13.8 cmDjup
4752224001146EAN
7 wattEnergiförbrukning vid drift
Bild saknas
Historik
Prishistorik
Lägsta pris nu533 kr
Lägst senaste 30 dagarna533 kr
Lägst senaste 3 mån533 kr
Produktdata
Specifikationer
| Varumärke | MikroTik |
| EAN / GTIN | 4752224001146 |
| MPN | 2777790 |
| I lager hos | 0 butiker |
| Kontrollerad | 28 maj 2026 11:21 |
| Allmänt | Typ av enhet Trådlös åtkomstpunkt |
| Antenn | Antenn Inbyggd |
| Bredd | 11.3 cm |
| Datalänkprotokoll | Ethernet, Fast Ethernet, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Dimensioner (BxDxH) | 11.3 cm x 13.8 cm x 2.9 cm |
| Djup | 13.8 cm |
| Energiförbrukning vid drift | 7 watt |
| Expansion/Anslutning | Gränssnitt 4 x 100Base-TX - RJ-45 1 x 100Base-TX (PoE) - RJ-45 1 x USB 2.0 - Type A |
| Formfaktor | Extern |
| Frekvensband | 2.4 GHz |
| Funktioner | 2T2R MIMO-teknik |
| Förstärkningsnivå | 2.5 dBi |
| Gränssnitt | 4 x 100Base-TX - RJ-45 1 x 100Base-TX (PoE) - RJ-45 1 x USB 2.0 - Type A |
| Höjd | 2.9 cm |
| Installerade processorer | 1 x Atheros AR9344 600 MHz |
| Linjekodningsformat | DBPSK, DQPSK, CCK, 64 QAM, BPSK, QPSK, 16 QAM |
| Max temperatur vid drift | 50 °C |
| Medföljande OS | MikroTik RouterOS |
| Metod för spridningsspektrum | OFDM, DSSS |
| Miljöparametrar | Min temperatur vid drift -20 °C |
| Min temperatur vid drift | -20 °C |
| Nätdel | Extern strömadapter |
| Nätverksfunktioner | Formfaktor Extern |
| Processor | 1 x Atheros AR9344 - 600 MHz |
| Processor / Minne / Lagring | Installerade processorer 1 x Atheros AR9344 600 MHz |
| Producent | MikroTik |
| Produktbeskrivning | MikroTik RouterBOARD RB951UI-2HND - trådlös åtkomstpunkt - Wi-Fi |
| Programvara / Systemkrav | Medföljande OS MikroTik RouterOS |
| RAM | 128 MB |
| Standarder som följs | IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Statusindikatorer | Strömförsörjning, trådlös, länk/akvititet |
| Strömtillförsel | Stöd för PoE (Power Over Ethernet) PoE |
| Stöd för PoE (Power Over Ethernet) | PoE |
| Till producentens hemsida | www.mikrotik.com/ |
| Typ av enhet | Trådlös åtkomstpunkt |
| Varunummer | 2777790 |
| Vikt | 232 g |
Vanliga frågor
Vilka trådlösa standarder stöder MikroTik RouterBOARD?
Den stöder IEEE 802.11b, 802.11g och 802.11n på 2,4 GHz-bandet.
Hur många Ethernet-portar har enheten och stöder de PoE?
Enheten har 4 st 100Base-TX RJ-45-portar och en extra 100Base-TX-port med PoE-stöd.
Vad är strömförbrukningen för MikroTik RouterBOARD?
Energiförbrukningen vid drift är 7 watt.
Har enheten en USB-port?
Ja, den har en USB 2.0-port av typ A.
Vilka är måtten på MikroTik RouterBOARD?
Enheten mäter 11,3 cm i bredd, 13,8 cm i djup och 2,9 cm i höjd.