MikroTik CRS309-1G-8S+IN 9-Port Switch (8x 10G SFP+ / 1x 1G RJ45)
Typ av enhet Switch - 8 portar - AdministreradAllmänt
27.2 cmBredd
27.2 cm x 15.8 cm x 4.4 cmDimensioner (BxDxH)
Bredd 27.2 cmDimensioner och vikt
Rackmonteringssats InkluderatDiverse
15.8 cmDjup
4752224002143EAN
23 wattEnergiförbrukning vid drift
Bild saknas
Butiker
Prisjämförelse (2)
proshop.se
I lagerUppdaterad 26 maj 2026 17:04
Frakt vid kassa
2 649 kr
Till butikHistorik
Prishistorik
Lägsta pris nu2 649 kr
Lägst senaste 30 dagarna2 649 kr
Lägst senaste 3 mån2 649 kr
Produktdata
Specifikationer
| Varumärke | MikroTik |
| EAN / GTIN | 4752224002143 |
| MPN | CRS309-1G-8S+IN |
| I lager hos | 2 butiker |
| Kontrollerad | 26 maj 2026 17:04 |
| Allmänt | Typ av enhet Switch - 8 portar - Administrerad |
| Bredd | 27.2 cm |
| Dimensioner (BxDxH) | 27.2 cm x 15.8 cm x 4.4 cm |
| Dimensioner och vikt | Bredd 27.2 cm |
| Diverse | Rackmonteringssats Inkluderat |
| Djup | 15.8 cm |
| Energiförbrukning vid drift | 23 watt |
| Expansion/Anslutning | Gränssnitt 1 x 1000Base-T RJ-45 PoE 8 x 10 Gbit LAN SFP+ 1 x hantering (RS-232) DB-9 |
| Flash-minne | 16 MB |
| Gränssnitt | 1 x 1000Base-T RJ-45 PoE 8 x 10 Gbit LAN SFP+ 1 x hantering (RS-232) DB-9 |
| Höjd | 4.4 cm |
| Max temperatur vid drift | 70 °C |
| Medföljande programvara | MikroTik RouterOS (licensnivå 5) |
| Miljöparametrar | Min temperatur vid drift -40 °C |
| Min temperatur vid drift | -40 °C |
| Nätdel | Extern strömadapter |
| PoE (Power Over Ethernet) | PoE |
| Portar | 8 x SFP+ + 1 x 10/100/1000 (PoE) |
| Prestanda | Växlingskapacitet: 162 Gbps Ickeblockerande omkopplingsgenomströmning: 81 Gbps |
| Processor | 1 98DX8208: 800 MHz |
| Producent | MikroTik |
| Produktbeskrivning | MikroTik Cloud Router Switch CRS309-1G-8S+IN - switch - 8 portar - Administrerad - rackmonterbar |
| Programvara / Systemkrav | Medföljande programvara MikroTik RouterOS (licensnivå 5) |
| RAM | 512 MB |
| Rackmonteringssats | Inkluderat |
| Standarder som följs | IEEE 802.3af, IEEE 802.3at |
| Strömtillförsel | Nätdel Extern strömadapter |
| Till producentens hemsida | www.mikrotik.com/ |
| Typ av enhet | Switch - 8 portar - Administrerad |
| Undertyp | 10 Gigabit Ethernet |
| Varunummer | 2777837 |
Vanliga frågor
Hur många 10G SFP+-portar har MikroTik CRS309-1G-8S+IN?
Switchen har 8 st SFP+-modulplatser som stödjer 10G-anslutning.
Vad är switchkapaciteten på MikroTik CRS309-1G-8S+IN?
Switchkapaciteten är 162 Gbit/s.
Har MikroTik CRS309-1G-8S+IN stöd för rackmontering?
Ja, switchen är designad för rackmontering.
Vilka mått har MikroTik CRS309-1G-8S+IN?
Bredden är 141 mm och djupet är 115 mm.
Ingår en AC-adapter i förpackningen till MikroTik CRS309-1G-8S+IN?
Ja, en AC-adapter ingår i förpackningen.