IBM Media Tape LTO7
Typ LTO UltriumAllmänt
1Antal medföljande medier
30 årArkiveringstid
Ultrium 7Bandkassett
960 mBandlängd
Standarder som följs UL 94Diverse
0883436686808EAN
6 TBKapacitet vid okomprimerat format
Bild saknas
Butiker
Prisjämförelse (2)
proshop.se
I lagerUppdaterad 25 maj 2026 04:49
Frakt vid kassa
618 kr
Till butikHistorik
Prishistorik
Lägsta pris nu618 kr
Lägst senaste 30 dagarna618 kr
Lägst senaste 3 mån618 kr
Produktdata
Specifikationer
| Varumärke | IBM |
| EAN / GTIN | 883436686808 |
| MPN | 2784242 |
| I lager hos | 2 butiker |
| Kontrollerad | 25 maj 2026 04:49 |
| Allmänt | Typ LTO Ultrium |
| Antal medföljande medier | 1 |
| Arkiveringstid | 30 år |
| Bandkassett | Ultrium 7 |
| Bandlängd | 960 m |
| Diverse | Standarder som följs UL 94 |
| Kapacitet vid okomprimerat format | 6 TB |
| Lagringskapacitet för komprimerade data | 15 TB |
| Luftfuktighet vid drift | 10 - 80 % (icke-kondenserande) |
| Max temperatur vid drift | 45 °C |
| Media | Kapacitet vid okomprimerat format 6 TB |
| Miljöparametrar | Min temperatur vid drift 10 °C |
| Min temperatur vid drift | 10 °C |
| Min temperatur vid förvaring | 16 °C |
| Producent | IBM |
| Produktbeskrivning | IBM - LTO Ultrium 7 x 1 - 6 TB - lagringsmedier |
| Standarder som följs | UL 94 |
| Till producentens hemsida | www.ibm.com |
| Typ | LTO Ultrium |
| Varunummer | 2784242 |
Vanliga frågor
Vilken typ av band använder IBM Media Tape LTO7?
IBM Media Tape LTO7 använder en LTO Ultrium 7-bandkassett med en bandlängd på 960 meter.
Vad är lagringskapaciteten för IBM Media Tape LTO7?
Lagringskapaciteten är 6 TB i okomprimerat format och upp till 15 TB vid komprimering.
Hur lång arkiveringstid har IBM Media Tape LTO7?
IBM Media Tape LTO7 har en arkiveringstid på 30 år.
Vilka driftsförhållanden kräver IBM Media Tape LTO7?
Bandet tål en luftfuktighet på 10–80 % (icke-kondenserande) och en maximal drifttemperatur på 45 °C.
Följer IBM Media Tape LTO7 några standarder?
Ja, bandet följer standarden UL 94.