MicroOptics Optics
Typ av enhet SFP-sändar/mottagarmodul (mini-GBIC)Allmänt
KabelanslutenAnslutningsteknik
1GbEDatalänkprotokoll
1.25 GbpsDataöverföringshastighet
HP EP Redundant Management Module HPE 1700-24 Switch, Switch 1800-24G, Switch 2600-8-PWR, Switch 2626, Switch 2626-PWR, Switch 2650, Switch 2650-PWR, Switch 2824, Switch 2848, Switch 3400cl-24G, Switch 3400cl-48G, Switch 4140gl, Switch 4160gl, Switch 5304XL-32G, Switch 5308xl, Switch 5308XL-48G, Switch 5348xl, Switch 5372xl, Switch 6108, Switch gl 10/100/1000 Module, Switch gl Mini-GBIC Module, Switch xl Mini-GBIC Module, V1400-24G Switch HPE ProCurve 5304xlDesignat för
OEM-tillverkarekvivalent artikelnummer HP J4858A, HP J4858-61201, HP J4858CDiverse
5711045396595EAN
Gränssnitt 1 x Ethernet 1000Base-SX - LC multi-mode x 2Expansion/Anslutning
Bild saknas
Butiker
Prisjämförelse (1)
proshop.se
I lagerUppdaterad 28 maj 2026 10:20
Frakt vid kassa
274 kr
Till butikHistorik
Prishistorik
Lägsta pris nu274 kr
Lägst senaste 30 dagarna273 kr
Lägst senaste 3 mån273 kr
Produktdata
Specifikationer
| Varumärke | MicroOptics |
| EAN / GTIN | 5711045396595 |
| MPN | MO-P-S85123-3CLM |
| I lager hos | 1 butik |
| Kontrollerad | 28 maj 2026 10:20 |
| Allmänt | Typ av enhet SFP-sändar/mottagarmodul (mini-GBIC) |
| Anslutningsteknik | Kabelansluten |
| Datalänkprotokoll | 1GbE |
| Dataöverföringshastighet | 1.25 Gbps |
| Designat för | HP EP Redundant Management Module HPE 1700-24 Switch, Switch 1800-24G, Switch 2600-8-PWR, Switch 2626, Switch 2626-PWR, Switch 2650, Switch 2650-PWR, Switch 2824, Switch 2848, Switch 3400cl-24G, Switch 3400cl-48G, Switch 4140gl, Switch 4160gl, Switch 5304XL-32G, Switch 5308xl, Switch 5308XL-48G, Switch 5348xl, Switch 5372xl, Switch 6108, Switch gl 10/100/1000 Module, Switch gl Mini-GBIC Module, Switch xl Mini-GBIC Module, V1400-24G Switch HPE ProCurve 5304xl |
| Diverse | OEM-tillverkarekvivalent artikelnummer HP J4858A, HP J4858-61201, HP J4858C |
| Expansion/Anslutning | Gränssnitt 1 x Ethernet 1000Base-SX - LC multi-mode x 2 |
| Formfaktor | Insticksmodul |
| Gränssnitt | 1 x Ethernet 1000Base-SX - LC multi-mode x 2 |
| Kompatibilitetsinformation | Designat för HP EP Redundant Management Module HPE 1700-24 Switch, Switch 1800-24G, Switch 2600-8-PWR, Switch 2626, Switch 2626-PWR, Switch 2650, Switch 2650-PWR, Switch 2824, Switch 2848, Switch 3400cl-24G, Switch 3400cl-48G, Switch 4140gl, Switch 4160gl, Switch 5304XL-32G, Switch 5308xl, Switch 5308XL-48G, Switch 5348xl, Switch 5372xl, Switch 6108, Switch gl 10/100/1000 Module, Switch gl Mini-GBIC Module, Switch xl Mini-GBIC Module, V1400-24G Switch HPE ProCurve 5304xl |
| Max överföringsavstånd | 550 m |
| Nätverksfunktioner | Anslutningsteknik Kabelansluten |
| OEM-tillverkarekvivalent artikelnummer | HP J4858A, HP J4858-61201, HP J4858C |
| Optisk våglängd | 850 nm |
| Producent | MicroOptics |
| Produktbeskrivning | Lanview - SFP-sändar/mottagarmodul (mini-GBIC) - 1GbE |
| Till producentens hemsida | www.eetnordic.com |
| Typ av enhet | SFP-sändar/mottagarmodul (mini-GBIC) |
| Typ av kablage | 1000Base-SX |
| Varunummer | 2785533 |
Vanliga frågor
Vilken typ av fiberkabel krävs för denna SFP-modul?
Modulen använder ett LC multi-mode-gränssnitt och stöder 1000Base-SX, vilket innebär att den kräver multi-mode fiberkabel med LC-kontakter.
Vilket maximalt överföringsavstånd stöder denna modul?
Den maximala överföringssträckan är 550 meter, vilket är standard för 1000Base-SX över multi-mode fiber.
Vilken dataöverföringshastighet har modulen?
Modulen har en dataöverföringshastighet på 1,25 Gbps och stöder datalänkprotokollet 1GbE (Gigabit Ethernet).
Är denna SFP-modul kompatibel med HP ProCurve-switchar?
Ja, modulen är designad för ett stort antal HP ProCurve-switchar, inklusive modeller som Switch 5308xl, Switch 2824 och Switch 2650, samt HPE 1700-24G Switch.
Vilka OEM-ekvivalenta artikelnummer har denna modul?
Modulen är en OEM-ekvivalent till HP J4858A, HP J4858-61201 och HP J4858C.