Philips Donegal taklampa GU10 3-pack (silver)
91500542350112 NC-logistikkod(er)
3 lamporAntal lampor
3 styckAntal per förpackning
JaAntirost och antidamm
JaArmatur med dimmer
FunktionellBelysningsstil
90 mmBredd
NejBulb(er) som ingår

Butiker
Prisjämförelse (2)
elgiganten.se
Ej i lagerUppdaterad 28 maj 2026 16:26
Frakt vid kassa
349 kr
Till butikHistorik
Prishistorik
Lägsta pris nu349 kr
Lägst senaste 30 dagarna267 kr
Lägst senaste 3 mån267 kr
Produktdata
Specifikationer
| Varumärke | Philips |
| EAN / GTIN | 8718696160893 |
| MPN | 915005423531 |
| I lager hos | 0 butiker |
| Kontrollerad | 28 maj 2026 18:20 |
| 12 NC-logistikkod(er) | 915005423501 |
| Antal lampor | 3 lampor |
| Antal per förpackning | 3 styck |
| Antirost och antidamm | Ja |
| Armatur med dimmer | Ja |
| Belysningsstil | Funktionell |
| Bredd | 90 mm |
| Bulb(er) som ingår | Nej |
| Design | Produkttyp Nedtryckbar spotlight |
| Dimbar | Ja |
| Dimmerstyrning med fjärrkontroll | Nej |
| Djup | 90 mm |
| EAN/UPC/GTIN | 8718696230589 |
| Energieffektivitetsklasser för kompatibel lampa (gammal) | A++, B, C, D, E |
| Energiklass, kompatibla ljuskällor | A |
| Enkelt byte av glödlampor | Ja |
| Ergonomi | Dimbar Ja |
| Fjärrkontroll ingår | Nej |
| Fäste/lock | Glödlampan/-lamporna kan inte bytas ut |
| Förpackning | Antal per förpackning 3 styck |
| Förpackningens bredd | 53 mm |
| Förpackningens bruttovikt | 338 g |
| Förpackningens höjd | 308 mm |
| Förpackningens innehåll | Fjärrkontroll ingår Nej |
| Förpackningens nettovikt | 248 g |
| Gjord endast för LED | Ja |
| Hålets bredd | 7 cm |
| Hålets längd | 7 cm |
| Höjd | 42 mm |
| Infällt djup | 10 cm |
| Internationellt skydd (IP) kod | IP20 |
| Justerbart spothuvud | Nej |
| Kompatibla ljuskällor | LED |
| Kontakta tillverkaren | www.philips.dk/c-w/support-home/kontakt-... |
| Lampans livslängd | 30000 h |
| Lampor | Fäste/lock Glödlampan/-lamporna kan inte bytas ut |
| Lampteknik | Y |
| Lamptyp | LED |
| Logistikdata | 12 NC-logistikkod(er) 915005423501 |
| Lämplig för inomhusbruk | Ja |
| Lämplig placering | Sovrum, Vardagsrum |
| Låddjup | 103 mm |
| Material av högsta kvalitet | Y |
| Material, hölje | Plast |
| Maximal wattstyrka på ersättningslampa | 5,5 W |
| Mittpunkt | Nej |
| Nettovikt | 248 g |
| Plafond form | Rund |
| Producent | Philips |
| Produktens färg | Metallisk |
| Produktlängd | 90 mm |
| Produkttyp | Nedtryckbar spotlight |
| SAP EAN-bruttovikt per del | 0,338 g |
| SAP EAN/UPC per artikel | 8718696160893 |
| SAP-bredd per del | 103,000 cm |
| SAP-höjd per del | 308,000 cm |
| SAP-längd per del | 53,000 cm |
| Skyddsfunktioner | Korrosionsbeständig, Dammresistent |
Vanliga frågor
Ingår det lampor i detta 3-pack?
Nej, lampor (bulbs) ingår inte. Du måste köpa 3 st GU10-lampor separat.
Kan jag dimra denna taklampa?
Ja, armaturen är dimbar och har en inbyggd dimmer, så du kan justera ljusstyrkan.
Vilka mått har varje spotlight?
Varje spotlight har en bredd och ett djup på 90 mm.
Är denna spotlight rost- och dammskyddad?
Ja, den är märkt med antirost och antidamm, vilket gör den lämplig för fuktiga eller dammiga miljöer.
Vilken typ av ljuskälla använder denna armatur?
Armaturen är avsedd för GU10-sockel, men lampor medföljer inte.