Philips Cormorant wall lantern black 1x42W 230V
91500555330112 NC-logistikkod(er)
220 - 240 VAC-inspänning
1 lamporAntal lampor
1 styckAntal per förpackning
JaArmatur med dimmer
ModernBelysningsstil
250 mmBredd
NejBulb(er) som ingår

Butiker
Prisjämförelse (2)
elgiganten.se
I lagerUppdaterad 28 maj 2026 04:02
Frakt vid kassa
332 kr
Till butikproshop.se
I lagerUppdaterad 27 maj 2026 22:46
Frakt vid kassa
332 kr
Till butikHistorik
Prishistorik
Lägsta pris nu332 kr
Lägst senaste 30 dagarna332 kr
Lägst senaste 3 mån332 kr
Produktdata
Specifikationer
| Varumärke | Philips |
| EAN / GTIN | 8718696165836 |
| MPN | 2805117 |
| I lager hos | 2 butiker |
| Kontrollerad | 28 maj 2026 04:02 |
| 12 NC-logistikkod(er) | 915005553301 |
| AC-inspänning | 220 - 240 V |
| Antal lampor | 1 lampor |
| Antal per förpackning | 1 styck |
| Armatur med dimmer | Ja |
| Belysningsstil | Modern |
| Bredd | 250 mm |
| Bulb(er) som ingår | Nej |
| Design | Modell Väggbelysning för utomhusbruk |
| Dimbar | Ja |
| Djup | 266 mm |
| EAN/UPC/GTIN | 8718696234860 |
| Energieffektivitetsklasser för kompatibel lampa (gammal) | A++, B, C, D, E |
| Energiklass, kompatibla ljuskällor | D, E |
| Ergonomi | Dimbar Ja |
| Fäste/lock | E27 |
| Förpackning | Antal per förpackning 1 styck |
| Förpackningens bredd | 271 mm |
| Förpackningens bruttovikt | 1,02 kg |
| Förpackningens höjd | 234 mm |
| Förpackningens nettovikt | 630 g |
| Höjd | 207 mm |
| Integrerade sensorer | Nej |
| Kontakta tillverkaren | www.philips.dk/c-w/support-home/kontakt-... |
| Lampor | Fäste/lock E27 |
| Lampteknik | N |
| Logistikdata | 12 NC-logistikkod(er) 915005553301 |
| Lämplig placering | Trädgård, Terass |
| Låddjup | 281 mm |
| Material, hölje | Aluminium |
| Maximal wattstyrka på ersättningslampa | 42 W |
| Nettovikt | 630 g |
| Producent | Philips |
| Produktdesign | Contemporary |
| Produktens färg | Svart |
| Produktlängd | 266 mm |
| SAP EAN-bruttovikt per del | 1020 g |
| SAP EAN/UPC per artikel | 8718696165836 |
| SAP-bredd per del | 281,000 cm |
| SAP-höjd per del | 234,000 cm |
| SAP-längd per del | 271,000 cm |
| Skyddsklass | I |
| Spänning | 220 - 240 V |
| Strömförsörjning | Intervall 220–240 V 50–60 Hz |
| Strömkälla av typen | AC |
| Strömtillförsel | Strömkälla av typen AC |
| Tekniska detaljer | Nettovikt 630 g |
| Till producentens hemsida | www.philips.com |
| Utbytbar ljuskälla | Ja |
| Varunummer | 2805117 |
| Vikt | 630 g |
| Vikt & dimension | Bredd 250 mm |
| Vikt inkl. förpackning | 1,02 kg |
| Väderbeständig | Ja |
| Växelström Frekvens | 50 - 60 hz |
| Ögonkomfort | Nej |
| Övrigt | Väderbeständig Ja |
Vanliga frågor
Vilken typ av ljuskälla passar till Philips Cormorant vägglykta?
Armaturen har en sockel för en lampa med maximal effekt 42 W och spänning 230 V. Glödlampa ingår inte, så du måste köpa en separat ljuskälla som är dimbar för att kunna använda dimmerfunktionen.
Är Philips Cormorant vägglykta dimbar?
Ja, armaturen är dimbar och har en inbyggd dimmer. För att dimmern ska fungera krävs en dimbar ljuskälla (glödlampa ingår inte).
Vilka mått har Philips Cormorant vägglykta?
Armaturen har en bredd på 250 mm och ett djup på 266 mm. Den är avsedd för väggmontering utomhus.
Vilken spänning kräver Philips Cormorant vägglykta?
Armaturen är konstruerad för AC-inspänning 220–240 V, vilket är standard i svenska hushåll.
Är Philips Cormorant vägglykta lämplig för utomhusbruk?
Ja, modellen är specifikt designad som väggbelysning för utomhusbruk och har en modern stil.