Extreme Networks ExtremeSwitching X465 Series
Typ av enhet Switch - 24 portar - Administrerad - staplingsbarAllmänt
44 cmBredd
44 cm x 48.8 cm x 4.36 cmDimensioner (BxDxH)
Bredd 44 cmDimensioner och vikt
Rackmonteringssats InkluderatDiverse
48.8 cmDjup
0644728046171EAN
1100 WattEffekt
Bild saknas
Butiker
Prisjämförelse (1)
proshop.se
OkändUppdaterad 25 maj 2026 20:37
Frakt vid kassa
223 524 kr
Till butikHistorik
Prishistorik
Lägsta pris nu223 524 kr
Lägst senaste 30 dagarna220 335 kr
Lägst senaste 3 mån220 335 kr
Produktdata
Specifikationer
| Varumärke | Extreme Networks |
| EAN / GTIN | 644728046171 |
| MPN | 2808802 |
| I lager hos | 0 butiker |
| Kontrollerad | 25 maj 2026 20:37 |
| Allmänt | Typ av enhet Switch - 24 portar - Administrerad - staplingsbar |
| Bredd | 44 cm |
| Dimensioner (BxDxH) | 44 cm x 48.8 cm x 4.36 cm |
| Dimensioner och vikt | Bredd 44 cm |
| Diverse | Rackmonteringssats Inkluderat |
| Djup | 48.8 cm |
| Effekt | 1100 Watt |
| Egenskaper | Luftflöde fram-bak |
| Expansion/Anslutning | Gränssnitt 24 x 5Gbit LAN RJ-45 UPOE - 60 W 2 x 40GBase-X QSFP+ stackning 1 x seriell (konsol) RJ-45 hantering 1 x 1000Base-T RJ-45 hantering 1 x micro-USB Type B konsol 2 x USB Type A |
| Expansionskortplatser | 1 (totalt)/ 1 (ledig) x expansionskortplats |
| Flash-minne | 8 GB |
| Funktioner | Routing, stöd för MPLS, sFlow, redundanta snabbutbytbara fläktar, VPLS, VTEP-stöd, PFC, VXLAN, 2 fläktfack, icke-blockerande trafiköverföring |
| Gränssnitt | 24 x 5Gbit LAN RJ-45 UPOE - 60 W 2 x 40GBase-X QSFP+ stackning 1 x seriell (konsol) RJ-45 hantering 1 x 1000Base-T RJ-45 hantering 1 x micro-USB Type B konsol 2 x USB Type A |
| Höjd | 4.36 cm |
| Installerat antal | 1 |
| Krypteringsalgoritm | 128-bitars AES, 256 bitars AES |
| Luftfuktighet vid drift | 10 - 95 % (icke-kondenserande) |
| Luftfuktighet vid lagring | 10 - 95 % (icke-kondenserande) |
| MAC Address Table Size | 272K poster |
| Max antal enheter i en stapel | 8 |
| Max antal som stöds | 2 |
| Max temperatur vid drift | 50 °C |
| Max temperatur vid förvaring | 70 °C |
| Medföljande programvara | ExtremeWare XOS Advanced Edge |
| Miljöparametrar | Min temperatur vid drift 0 °C |
| Min temperatur vid drift | 0 °C |
| Min temperatur vid förvaring | -40 °C |
| Nätdel | Intern strömförsörjning - hot-plug |
| Nätspänning | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Nätverksprotokoll | OSPF, RIP, BGP, PIM-SM, statisk IP-routing |
| PoE (Power Over Ethernet) | UPOE |
| PoE-budget | 825 W |
| Portar | 24 x 100/1000/2.5G/5GBase-T (UPOE) + 2 x 40 Gigabit QSFP+ (stapelbar) |
| Prestanda | Aggregerad omkopplingsbar bandbredd: 648 Gbps Stackningsbandbredd: 482,1 Mpps |
| Processor | 1 |
| Producent | Extreme Networks |
| Produktbeskrivning | Extreme Networks ExtremeSwitching X465 Series X465-24MU - Bundle - switch - 24 portar - Administrerad - rackmonterbar |
| Programvara / Systemkrav | Medföljande programvara ExtremeWare XOS Advanced Edge |
| Protokoll för administration på distans | CLI |
| RAM | 8 GB SDRAM |
| Rackmonteringssats | Inkluderat |
| Redundant ström | Tillval |
| Standarder som följs | IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ae, IEEE 802.3aq, IEEE 802.3at, IEEE 802.3az, IEEE 802.3ba, ITU-T Y.1731, IEEE 802.3bm, IEEE 802.3bz, IEEE 802.3bt |
| Statusindikatorer | Portstatus, strömförsörjning, fläkt |
| Strömtillförsel | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Till producentens hemsida | www.extremenetworks.com |
| Typ av enhet | Switch - 24 portar - Administrerad - staplingsbar |
| Undertyp | 5 Gigabit Ethernet |
| Varunummer | 2808802 |
| Vikt | 7.94 kg |
Vanliga frågor
Hur många portar har ExtremeSwitching X465 och vilken hastighet stöder de?
Switchen har 24 portar med 5 Gbit LAN (RJ-45) som stöder UPOE med upp till 60 W per port.
Vilka uplink-portar finns för stackning?
Switchen har 2 portar av typen 40GBase-X QSFP+ som är avsedda för stackning.
Vilka expansionsmöjligheter finns?
Switchen har en expansionskortplats (varav 1 är ledig) för att lägga till extra funktionalitet.
Vilka konsolportar finns för hantering?
Switchen har en seriell RJ-45 konsolport, en 1000Base-T RJ-45 hanteringsport, en micro-USB Type B konsolport samt två USB Type A-portar.
Vilket luftflöde har switchen och är den rackmonterbar?
Switchen har luftflöde fram-bak och levereras med rackmonteringssats inkluderad. Måtten är 44 cm bred, 48,8 cm djup och 4,36 cm hög.