Extreme Networks ExtremeSwitching X465 Series
Prisjämförelse (1)
Prishistorik
Specifikationer
| Varumärke | Extreme Networks |
| MPN | X465-48W-B1 |
| I lager hos | 0 butiker |
| Kontrollerad | 23 maj 2026 12:00 |
| Allmänt | Typ av enhet Switch - 48 portar - Administrerad - staplingsbar |
| Bredd | 44 cm |
| Dimensioner (BxDxH) | 44 cm x 48.8 cm x 4.36 cm |
| Dimensioner och vikt | Bredd 44 cm |
| Diverse | Rackmonteringssats Inkluderat |
| Djup | 48.8 cm |
| Effekt | 1100 Watt |
| Egenskaper | Luftflöde fram-bak |
| Expansion/Anslutning | Gränssnitt 48 x 1000Base-T RJ-45 UPOE - 90 W 2 x 40GBase-X QSFP+ stackning 1 x seriell (konsol) RJ-45 hantering 1 x 1000Base-T RJ-45 hantering 1 x micro-USB Type B konsol 2 x USB Type A |
| Expansionskortplatser | 1 (totalt)/ 1 (ledig) x expansionskortplats |
| Flash-minne | 8 GB |
| Funktioner | Routing, stöd för MPLS, sFlow, redundanta snabbutbytbara fläktar, VPLS, VTEP-stöd, PFC, VXLAN, 3 fläktfack, icke-blockerande trafiköverföring, MACsec |
| Gränssnitt | 48 x 1000Base-T RJ-45 UPOE - 90 W 2 x 40GBase-X QSFP+ stackning 1 x seriell (konsol) RJ-45 hantering 1 x 1000Base-T RJ-45 hantering 1 x micro-USB Type B konsol 2 x USB Type A |
| Höjd | 4.36 cm |
| Installerat antal | 1 |
| Krypteringsalgoritm | 128-bitars AES, 256 bitars AES |
| Luftfuktighet vid drift | 10 - 95 % (icke-kondenserande) |
| Luftfuktighet vid lagring | 10 - 95 % (icke-kondenserande) |
| MAC Address Table Size | 272K poster |
| Max antal enheter i en stapel | 8 |
| Max antal som stöds | 2 |
| Max temperatur vid drift | 50 °C |
| Max temperatur vid förvaring | 70 °C |
| Medföljande programvara | ExtremeWare XOS Advanced Edge |
| Miljöparametrar | Min temperatur vid drift 0 °C |
| Min temperatur vid drift | 0 °C |
| Min temperatur vid förvaring | -40 °C |
| Nätdel | Intern strömförsörjning - hot-plug |
| Nätspänning | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Nätverksprotokoll | OSPF, RIP, BGP, PIM-SM, statisk IP-routing |
| PoE (Power Over Ethernet) | UPOE |
| PoE-budget | 815 W |
| Portar | 48 x 10/100/1000 (UPOE) + 2 x 40 Gigabit QSFP+ (stapelbar) |
| Prestanda | Aggregerad omkopplingsbar bandbredd: 364 Gbps Stackningsbandbredd: 270,8 Mpps |
| Processor | 1 |
| Producent | Extreme Networks |
| Produktbeskrivning | Extreme Networks ExtremeSwitching X465 Series X465-48W - Bundle - switch - 48 portar - Administrerad - rackmonterbar |
| Programvara / Systemkrav | Medföljande programvara ExtremeWare XOS Advanced Edge |
| Protokoll för administration på distans | CLI |
| RAM | 8 GB SDRAM |
| Rackmonteringssats | Inkluderat |
| Redundant ström | Tillval |
| Standarder som följs | IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ae, IEEE 802.3aq, IEEE 802.3at, IEEE 802.3az, IEEE 802.3ba, ITU-T Y.1731, IEEE 802.3bm, IEEE 802.3bt |
| Statusindikatorer | Portstatus, strömförsörjning, fläkt |
| Strömtillförsel | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Till producentens hemsida | www.extremenetworks.com |
| Typ av enhet | Switch - 48 portar - Administrerad - staplingsbar |
| Undertyp | 5 Gigabit Ethernet |
| Varunummer | 2808803 |
| Vikt | 8.38 kg |
Vanliga frågor
Vilka portar har ExtremeSwitching X465 Series och vilka hastigheter stöds?
Switchen har 48 portar 1000Base-T (RJ-45) med UPOE (90 W per port) samt 2 portar 40GBase-X (QSFP+) för stapling. Den har även 1 seriell konsolport (RJ-45), 1 hanteringsport 1000Base-T, 1 micro-USB Type B-konsolport och 2 USB Type A-portar.
Vad är strömförbrukningen och vilket luftflöde har switchen?
Switchen har en effekt på 1100 Watt och luftflöde fram-bak, vilket innebär att kall luft tas in framifrån och varm luft blåses ut bakåt.
Är ExtremeSwitching X465 Series rackmonterbar och vad är dess dimensioner?
Ja, den är rackmonterbar och en rackmonteringssats ingår. Måtten är 44 cm bred, 48,8 cm djup och 4,36 cm hög.
Vilka expansionsmöjligheter finns för ExtremeSwitching X465 Series?
Switchen har en expansionskortplats (varav 1 ledig) för att lägga till extra funktioner som till exempel ytterligare portar eller moduler.
Vilka avancerade nätverksfunktioner stöder ExtremeSwitching X465 Series?
Den stöder routing, MPLS, sFlow, VPLS, VTEP, PFC, VXLAN, MACsec och icke-blockerande trafiköverföring. Den har även redundanta snabbutbytbara fläktar och 3 fläktfack.