LevelOne GTP-5271 - switch - 52 ports - rack-mountable
Typ av enhet Switch - 52 portar - L3 Lite - staplingsbarAllmänt
44 cmBredd
44 cm x 33 cm x 4.45 cmDimensioner (BxDxH)
Bredd 44 cmDimensioner och vikt
Inkluderade tillbehör GummifötterDiverse
33 cmDjup
4015867207949EAN
473.7 WattEnergiförbrukning vid drift
Bild saknas
Butiker
Prisjämförelse (1)
proshop.se
I lagerUppdaterad 24 maj 2026 10:17
Frakt vid kassa
12 678 kr
Till butikHistorik
Prishistorik
Lägsta pris nu12 678 kr
Lägst senaste 30 dagarna12 678 kr
Lägst senaste 3 mån12 678 kr
Produktdata
Specifikationer
| Varumärke | LevelOne |
| EAN / GTIN | 4015867207949 |
| MPN | 2816836 |
| I lager hos | 1 butik |
| Kontrollerad | 24 maj 2026 10:17 |
| Allmänt | Typ av enhet Switch - 52 portar - L3 Lite - staplingsbar |
| Bredd | 44 cm |
| Dimensioner (BxDxH) | 44 cm x 33 cm x 4.45 cm |
| Dimensioner och vikt | Bredd 44 cm |
| Diverse | Inkluderade tillbehör Gummifötter |
| Djup | 33 cm |
| Energiförbrukning vid drift | 473.7 Watt |
| Expansion/Anslutning | Gränssnitt 48 x 1000Base-T RJ-45 PoE+ - 30 W 4 x 10 Gbit LAN SFP+ 1 x konsol RJ-45 |
| Gränssnitt | 48 x 1000Base-T RJ-45 PoE+ - 30 W 4 x 10 Gbit LAN SFP+ 1 x konsol RJ-45 |
| Höjd | 4.45 cm |
| Inkluderade tillbehör | Gummifötter |
| Jumbo Frame-support | 12KB |
| Krypteringsalgoritm | SSL |
| Luftfuktighet vid drift | 10 - 90 % (icke-kondenserade) |
| Luftfuktighet vid lagring | 5 - 90 % (icke-kondenserande) |
| MAC Address Table Size | 16K poster |
| Max temperatur vid drift | 45 °C |
| Max temperatur vid förvaring | 70 °C |
| Medföljande kablar | 1 x konsolkabel |
| Miljöparametrar | Min temperatur vid drift 0 °C |
| Min temperatur vid drift | 0 °C |
| Min temperatur vid förvaring | -40 °C |
| Nätdel | Intern strömförsörjning |
| Nätspänning | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Nätverksprotokoll | CIDR, RIP-1, RIP-2, statisk IPv4-routing |
| PoE (Power Over Ethernet) | PoE+ |
| PoE-budget | 400 W |
| Portar | 48 x 10/100/1000 (PoE+) + 4 x 10 Gigabit SFP+ |
| Prestanda | Switchningsbandbredd: 176 Gbps Avsändningsprestanda: 130,944 Mpps |
| Producent | LevelOne |
| Produktbeskrivning | LevelOne GTP-5271 - switch - 52 portar - rackmonterbar |
| Protokoll för administration på distans | SSH, SSH-2, HTTPS, CLI, Telnet, SNMP 1, SNMP 2, SNMP 3, RMON 1, RMON 2, RMON 3, RMON 9 |
| Rackmonteringssats | Inkluderat |
| Standarder som följs | FCC Part 15 A, VCCI, CB, UL, WEEE, RoHS |
| Statusindikatorer | Portstatus, upplänk, system, diagnostikl |
| Strömtillförsel | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Till producentens hemsida | www.levelone.eu |
| Typ av enhet | Switch - 52 portar - L3 Lite - staplingsbar |
| Undertyp | Gigabit Ethernet |
| Varunummer | 2816836 |
| Verifieringsmetod | Secure Shell (SSH), Secure Shell v.2 (SSH2) |
| Vikt | 4.52 kg |
Vanliga frågor
Hur många PoE+-portar har LevelOne GTP-5271 och vilken effekt per port?
Switchen har 48 portar med 1000Base-T RJ-45 PoE+ som levererar upp till 30 W per port.
Vilka typer av SFP+-portar finns på GTP-5271?
Switchen har 4 portar med 10 Gbit LAN SFP+ för höghastighetsuppkopplingar.
Är LevelOne GTP-5271 staplingsbar?
Ja, switchen är staplingsbar enligt specifikationen, vilket möjliggör utökning av portantalet.
Vad är strömförbrukningen för GTP-5271?
Energiförbrukningen vid drift är 473,7 Watt.
Vilka mått har LevelOne GTP-5271?
Switchen har måtten 44 cm bred, 33 cm djup och 4,45 cm hög, vilket gör den lämplig för rackmontering.