LEGO Harry Potter 71043 Hogwarts™ slott
B07BLDTWVWASIN
6020 styckAntal
4 styckAntal minileksaksfigurer
1 styckAntal per förpackning
5702016110319EAN
EngelskEU TSD-språk
Ej för barn under 36 månaderEU TSD-varning
Produkttyp ByggsatsEgenskaper
Bild saknas
Butiker
Prisjämförelse (1)
proshop.se
I lagerUppdaterad 25 maj 2026 18:12
Frakt vid kassa
4 461 kr
Till butikHistorik
Prishistorik
Lägsta pris nu4 461 kr
Lägst senaste 30 dagarna4 461 kr
Lägst senaste 3 mån4 461 kr
Produktdata
Specifikationer
| Varumärke | LEGO |
| EAN / GTIN | 5702016110319 |
| MPN | 2819203 |
| I lager hos | 1 butik |
| Kontrollerad | 25 maj 2026 18:12 |
| ASIN | B07BLDTWVW |
| Antal | 6020 styck |
| Antal minileksaksfigurer | 4 styck |
| Antal per förpackning | 1 styck |
| EU TSD-språk | Engelsk |
| EU TSD-varning | Ej för barn under 36 månader |
| Egenskaper | Produkttyp Byggsats |
| Figur ingår | Ja |
| Föreslagen målgrupp | Pojke/flicka |
| Förpackningens bredd | 490 mm |
| Förpackningens höjd | 190 mm |
| Förpackningens innehåll | Figur ingår Ja |
| Förpackningstyp | Låda |
| Kontakta tillverkaren | www.lego.com/en-us/aboutus/lego-group/co... |
| Lager per lastpall | 2 styck |
| Leverantörsfunktioner | Montering krävs Ja |
| Ljudeffekter som stöds | Nej |
| Logistikdata | Ytterförpackningens längd 600 mm |
| Låddjup | 595 mm |
| Material | Plast |
| Montering krävs | Ja |
| Monteringstid | 120 min |
| Producent | LEGO |
| Produktens färg | Multifärg |
| Produkter per lastpall | 16 styck |
| Produkter per lastpallslager | 8 styck |
| Produkter per ytterförpackning | 1 styck |
| Produkttyp | Byggsats |
| På grundval av | Film |
| Rekommenderad ålder | Vuxna och barn |
| Rekommenderad ålder (max) | 99 År |
| Rekommenderad ålder (min) | 16 År |
| Säkerhetsvarning | EU TSD-varning Ej för barn under 36 månader |
| Till producentens hemsida | www.lego.com/en-GB/default.aspx |
| Tillgänglig fr.o.m. | 01-01-2019 |
| VIP-poäng | 3525 |
| Varning för kvävningsrisk | Små delar |
| Varunummer | 2819203 |
| Vikt & dimension | Förpackningens bredd 490 mm |
| Vikt inkl. förpackning | 7,51 kg |
| Ytterförpackningar per lastpall | 16 styck |
| Ytterförpackningar per lastpallslager | 8 styck |
| Ytterförpackningens bredd | 200 mm |
| Ytterförpackningens bruttovikt | 8,77 kg |
| Ytterförpackningens höjd | 514 mm |
| Ytterförpackningens längd | 600 mm |
| Ytterkartong GTIN (EAN/UPC) | 5702016333220 |
Vanliga frågor
Hur många bitar ingår i LEGO Harry Potter 71043 Hogwarts slott?
Byggsatsen innehåller 6020 stycken klossar, vilket gör den till en av de största LEGO Harry Potter-seten.
Ingår det minifigurer i setet, och i så fall hur många?
Ja, setet innehåller 4 minileksaksfigurer.
Vilka är måtten på förpackningen till LEGO Hogwarts slott?
Förpackningen har bredden 490 mm och höjden 190 mm.
Vilken åldersrekommendation gäller för LEGO 71043 Hogwarts slott?
Setet har EU TSD-varningen 'Ej för barn under 36 månader' och rekommenderas för pojke/flicka.