MikroTik Cloud Router Switch CRS312-4C+8XG-RM
Typ av enhet Switch - 12 portar - L3 - AdministreradAllmänt
44.3 cmBredd
44.3 cm x 18.3 cm x 4.4 cmDimensioner (BxDxH)
Bredd 44.3 cmDimensioner och vikt
Inkluderade tillbehör Mounting screws, 2 st. nätkablar, 2 rackmonteringshandtagDiverse
18.3 cmDjup
5903148915463EAN
60 wattEnergiförbrukning vid drift
Bild saknas
Butiker
Prisjämförelse (1)
proshop.se
I lagerUppdaterad 26 maj 2026 09:22
Frakt vid kassa
6 879 kr
Till butikHistorik
Prishistorik
Lägsta pris nu6 879 kr
Lägst senaste 30 dagarna6 839 kr
Lägst senaste 3 mån6 839 kr
Produktdata
Specifikationer
| Varumärke | MikroTik |
| EAN / GTIN | 5903148915463 |
| MPN | 2823359 |
| I lager hos | 1 butik |
| Kontrollerad | 26 maj 2026 09:22 |
| Allmänt | Typ av enhet Switch - 12 portar - L3 - Administrerad |
| Bredd | 44.3 cm |
| Dimensioner (BxDxH) | 44.3 cm x 18.3 cm x 4.4 cm |
| Dimensioner och vikt | Bredd 44.3 cm |
| Diverse | Inkluderade tillbehör Mounting screws, 2 st. nätkablar, 2 rackmonteringshandtag |
| Djup | 18.3 cm |
| Energiförbrukning vid drift | 60 watt |
| Expansion/Anslutning | Gränssnitt 1 x seriell (konsol) RJ-45 1 x hantering (LAN) RJ-45 4 x 10 Gbit LAN SFP+ 12 x 10 Gbit LAN RJ-45 1 x USB Type A |
| Flash-minne | 16 MB |
| Funktioner | Återställningsknapp |
| Gränssnitt | 1 x seriell (konsol) RJ-45 1 x hantering (LAN) RJ-45 4 x 10 Gbit LAN SFP+ 12 x 10 Gbit LAN RJ-45 1 x USB Type A |
| Höjd | 4.4 cm |
| Inkluderade tillbehör | Mounting screws, 2 st. nätkablar, 2 rackmonteringshandtag |
| Installerat antal | 2 |
| Max antal som stöds | 2 |
| Max temperatur vid drift | 70 °C |
| Medföljande programvara | MikroTik SwitchOS/RouterOS (licence level 5) |
| Miljöparametrar | Min temperatur vid drift -30 °C |
| Min temperatur vid drift | -30 °C |
| Nätdel | Intern strömförsörjning |
| Nätspänning | Växelström 100 - 240 V |
| Portar | 12 x 10 Gigabit Ethernet + 4 x kombo 10 Gigabit SFP+ |
| Prestanda | Icke-blockerande omkopplingsstatistik: 120 Gbps Växlingskapacitet: 240 Gbps Vidarebefordringsfrekvens: 178 Mpps |
| Processor | 1 QCA9531: 650 MHz |
| Producent | MikroTik |
| Produktbeskrivning | MikroTik Cloud Router Switch CRS312-4C+8XG-RM - switch - 12 portar - Administrerad - rackmonterbar |
| Programvara / Systemkrav | Medföljande programvara MikroTik SwitchOS/RouterOS (licence level 5) |
| RAM | 64 MB |
| Rackmonteringssats | Inkluderat |
| Redundant ström | Ja |
| Schema för redundant ström | 1+1 |
| Statusindikatorer | Länk/akvititet, fel, användare, ström 1, ström 2 |
| Strömtillförsel | Nätdel Intern strömförsörjning |
| Till producentens hemsida | www.mikrotik.com/ |
| Typ av enhet | Switch - 12 portar - L3 - Administrerad |
| Undertyp | 10 Gigabit Ethernet |
| Varunummer | 2823359 |
Vanliga frågor
Vilken typ av SFP-portar har CRS312-4C+8XG-RM?
Switchen har 4 Combo SFP-portar som kan användas för anslutning av SFP- eller SFP+-moduler, vilket ger flexibilitet för olika nätverkshastigheter.
Vad är switchkapaciteten på MikroTik CRS312-4C+8XG-RM?
Switchkapaciteten är 240 Gbit/s, vilket möjliggör hög dataöverföringskapacitet för krävande nätverksmiljöer.
Hur många RJ-45 Ethernet-portar har CRS312-4C+8XG-RM och vilken hastighet stöder de?
Switchen har 8 grundläggande RJ-45 Ethernet-portar, och den stöder 10G, vilket innebär att portarna kan hantera hastigheter upp till 10 Gbit/s.
Vilken typ av USB-anslutning har CRS312-4C+8XG-RM?
Den har 1 USB 2.0-anslutning, som kan användas för att ansluta en USB-enhet, till exempel för lagring eller konfigurationsändamål.