Philips Ångstrykjärn PerfectCare Elite Plus GC9682/80
220-240 VAC-inspänning
JaAntikalkfunktionen spolar ur kalkpartiklar
NejAutomatisk avkalkning
JaAutomatisk avstängning
JaAvkalkning och rengöring
233 mmBredd
JaBruksanvisning
453 mmDjup
Bild saknas
Butiker
Prisjämförelse (1)
proshop.se
I lagerUppdaterad 24 maj 2026 00:03
Frakt vid kassa
3 339 kr
Till butikHistorik
Prishistorik
Lägsta pris nu3 339 kr
Lägst senaste 30 dagarna3 270 kr
Lägst senaste 3 mån3 270 kr
Produktdata
Specifikationer
| Varumärke | Philips |
| EAN / GTIN | 8710103828075 |
| MPN | 2824049 |
| I lager hos | 1 butik |
| Kontrollerad | 25 maj 2026 19:13 |
| AC-inspänning | 220-240 V |
| Antikalkfunktionen spolar ur kalkpartiklar | Ja |
| Automatisk avkalkning | Nej |
| Automatisk avstängning | Ja |
| Avkalkning och rengöring | Ja |
| Bredd | 233 mm |
| Bruksanvisning | Ja |
| Djup | 453 mm |
| Effekt | 2700 W |
| Egenskaper | Wattal, strykjärn 2700 W |
| Energisparande | Ja |
| Energisparläge | Ja |
| Energisparprocent | 50% |
| Ergonomi | Sladdlängd 2 m |
| Farligt gods | Nej |
| Flyttbar vattentank | Ja |
| Förpackning | Återvinningsbart förpackningsmaterial 100% |
| Förpackningens bredd | 310 mm |
| Förpackningens höjd | 350 mm |
| Förpackningens innehåll | Bruksanvisning Ja |
| Garantiperiod | 2 År |
| Höjd | 285 mm |
| Indikation | Vattennivå indikator Ja |
| Kan användas på alla tyger | Ja |
| Klar larm | Ja |
| Konstant ånga | 165 g/min |
| Kontakta tillverkaren | www.philips.dk/c-w/support-home/kontakt-... |
| Kontinuerlig påfyllning | Ja |
| Kontinuerlig ånga | Ja |
| Larm vid vattenbrist | Ja |
| Låddjup | 510 mm |
| Låsning | Ja |
| Manual i återvinningsbart papper | Ja |
| Maximalt ångtryck | 8 Bar |
| OptimalTemp-teknik | Ja |
| Precisionsspets | Ja |
| Producent | Philips |
| Programmerbar säkerhetsavstängning | Ja |
| På / av-knapp | Ja |
| Påfyllning när som helst | Ja |
| Påminnelse om avkalkning | Light |
| Sladdförvaring | Ja |
| Sladdlängd | 2 m |
| Slangförvaring | Ja |
| Slanglängd | 1,9 m |
| Strykjärnet kan användas med kranvatten | Ja |
| Strykjärnets vikt | 800 g |
| Stryksulan material / beläggning | T-ionicGlide stryksula |
| Stryksulans stjärnbetyg för glidförmåga | 5 |
| Stryksulans stjärnbetyg för repmotstånd | 5 |
| Strömtillförsel | AC-inspänning 220-240 V |
| Tekniska detaljer | Farligt gods Nej |
| Till producentens hemsida | www.philips.com |
| Ultralätt design | Ja |
| Uppvärmningstid | 2 min |
| Varunummer | 2824049 |
| Vattennivå indikator | Ja |
| Vattentankens kapacitet | 1,8 l |
Vanliga frågor
Vad är vattentankens kapacitet på Philips PerfectCare Elite Plus GC9682/80?
Specifikationerna anger inte vattentankens kapacitet, men strykjärnet har en effekt på 2700 W och en antikalkfunktion som spolar ur kalkpartiklar.
Har Philips GC9682/80 automatisk avstängning?
Ja, Philips PerfectCare Elite Plus GC9682/80 har automatisk avstängning.
Vad är måtten på Philips ångstrykjärn GC9682/80?
Philips PerfectCare Elite Plus GC9682/80 har bredd 233 mm, djup 453 mm. Höjd anges inte i specifikationerna.
Har Philips GC9682/80 en automatisk avkalkningsfunktion?
Nej, den har inte automatisk avkalkning, men den har antikalkfunktion som spolar ur kalkpartiklar och möjlighet till avkalkning och rengöring.
Vilken effekt har Philips PerfectCare Elite Plus GC9682/80?
Philips PerfectCare Elite Plus GC9682/80 har en effekt på 2700 W och är avsedd för AC-inspänning 220-240 V.