Epson largeformatprinter - SureColor - 12-ink
Typ av skrivare 24" storformatsskrivare - bläckstråle - färgAllmänt
1 x Gigabit LAN - RJ-45 1 x USB 3.0 - 9 pin USB Type BAnslutningar
KabelanslutenAnslutningsteknologi
12-färgs - fotosvart, matt svart, cyan, ljus cyan, gul, levande magenta, levande ljus magenta, violet, orange, grön, grå, ljusgråBläckpalett (färger)
Epson PrecisionCore TFPBläckstråleteknik
Epson UltraChrome PRO12Bläcktyp
140.1 cmBredd
140.1 cm x 66.7 cm x 121.8 cmDimensioner (BxDxH)

Butiker
Prisjämförelse (3)
proshop.se
I lagerUppdaterad 28 maj 2026 14:21
Frakt vid kassa
36 148 kr
Till butikdatabyran.nu
OkändUppdaterad 28 maj 2026 15:26
Frakt vid kassa
37 390 kr
Till butikcyberphoto.se
I lagerUppdaterad 27 maj 2026 22:24
Frakt vid kassa
41 990 kr
Till butikHistorik
Prishistorik
Lägsta pris nu36 148 kr
Lägst senaste 30 dagarna36 148 kr
Lägst senaste 3 mån36 148 kr
Produktdata
Specifikationer
| Varumärke | Epson |
| EAN / GTIN | 8715946679389 |
| MPN | 2825455 |
| I lager hos | 2 butiker |
| Kontrollerad | 28 maj 2026 15:26 |
| Allmänt | Typ av skrivare 24" storformatsskrivare - bläckstråle - färg |
| Anslutningar | 1 x Gigabit LAN - RJ-45 1 x USB 3.0 - 9 pin USB Type B |
| Anslutningsteknologi | Kabelansluten |
| Bläckpalett (färger) | 12-färgs - fotosvart, matt svart, cyan, ljus cyan, gul, levande magenta, levande ljus magenta, violet, orange, grön, grå, ljusgrå |
| Bläckstråleteknik | Epson PrecisionCore TFP |
| Bläcktyp | Epson UltraChrome PRO12 |
| Bredd | 140.1 cm |
| Dimensioner (BxDxH) | 140.1 cm x 66.7 cm x 121.8 cm |
| Djup | 66.7 cm |
| Energiförbrukning vid drift | 85 Watt |
| Erforderlig frekvens | 50 - 60 Hz |
| Expansion/Anslutning | Anslutningar 1 x Gigabit LAN - RJ-45 1 x USB 3.0 - 9 pin USB Type B |
| Gränssnitt | USB 3.0, Gigabit LAN |
| Höjd | 121.8 cm |
| Inbyggda enheter | Pekskärm |
| Konfigurering av bläckmunstycke | 800 munstycken (svart), 800 munstycken (färg) |
| Konfigurering av bläckpatron | 12 patroner (1 vardera: fotosvart, matt svart, cyan, ljus cyan, gul, levande magenta, levande ljus magenta, violet, orange, grön, grå, ljusgrå) |
| Ljudnivå (i drift) | 49.5 dBA |
| Luftfuktighet vid drift | 20 - 80 % (icke-kondenserande) |
| Max temperatur vid drift | 35 °C |
| Max. mediestorlek | Rulle (61 cm) |
| Maximal mediestorlek (anpassad) | 610 mm |
| Maxupplösning (färg) | 1200 x 2400 dpi |
| Maxupplösning (svart/vit) | 1200 x 2400 dpi |
| Mediahantering | Mediatyp Fotopapper, matt papper, syntetiskt papper, korrekturpapper |
| Mediamatare | 1 x manuell - 1 rulle - Rulle (61 cm) |
| Mediatyp | Fotopapper, matt papper, syntetiskt papper, korrekturpapper |
| Mediestorlekar | Rulle (25,4 cm), Rulle (30 m), Rulle (32,9 cm), Rulle (40,6 cm), Rulle (43,2 cm), Rulle (51,5 cm), Rulle A1 (59,4 cm), Rulle (61 cm), Rulle (50,8 cm), A1 (594 x 841 mm), A2 (420 x 594 mm), A3 (297 x 420 mm), A4 (210 x 297 mm), B2 (500 x 707 mm), B3 (353 x 500 mm), B4 (250 x 353 mm), A1 Plus (610 x 914 mm), 620 x 914 mm, 210 x 297.4 mm |
| Medietjocklekar | 0.08 mm - 1.5 mm |
| Miljöparametrar | Min temperatur vid drift 10 °C |
| Min temperatur vid drift | 10 °C |
| Minsta bläckdroppstorlek | 3,5 pl |
| Mått och vikt | Bredd 140.1 cm |
| Nätdel | Nätaggregat - intern |
| Nätverk | Nätverk Printserver |
| Operativsystem erfordras | Windows 10 (32/64 bits), Windows 8.1 (32/64 bitars), Windows 8 (32/64 bitars), Microsoft Windows 7 (32/64 bits), Microsoft Windows Vista (32/64 bits), Microsoft Windows XP (32/64 bits), Microsoft Windows Server 2019, Microsoft Windows Server 2016, Microsoft Windows Server 2012 R2, Microsoft Windows Server 2012, Microsoft Windows Server 2008, Microsoft Windows Server 2008 R2, Microsoft Windows Server 2003 SP2 eller senare, Apple MacOS X 10.6.8 eller senare |
| Producent | Epson |
| Produktbeskrivning | Epson SureColor SC-P7500 - storformatsskrivare - färg - bläckstråle |
| Programvara / Systemkrav | Operativsystem erfordras Windows 10 (32/64 bits), Windows 8.1 (32/64 bitars), Windows 8 (32/64 bitars), Microsoft Windows 7 (32/64 bits), Microsoft Windows Vista (32/64 bits), Microsoft Windows XP (32/64 bits), Microsoft Windows Server 2019, Microsoft Windows Server 2016, Microsoft Windows Server 2012 R2, Microsoft Windows Server 2012, Microsoft Windows Server 2008, Microsoft Windows Server 2008 R2, Microsoft Windows Server 2003 SP2 eller senare, Apple MacOS X 10.6.8 eller senare |
| Skrivare | Bläckstråleteknik Epson PrecisionCore TFP |
| Språksimulering | EPSON ESC/P Raster |
| Storlek på förhandsgranskningsskärm | 4.3" |
| Strömkonsumtionsvila | 3.4 Watt |
| Strömtillförsel | Nätdel Nätaggregat - intern |
| Systemkrav | Windows 10 (32/64 bits), Windows 8.1 (32/64 bitars), Windows 8 (32/64 bitars), Microsoft Windows 7 (32/64 bits), Microsoft Windows Vista (32/64 bits), Microsoft Windows XP (32/64 bits), Microsoft Windows Server 2019, Microsoft Windows Server 2016, Microsoft Windows Server 2012 R2, Microsoft Windows Server 2012, Microsoft Windows Server 2008, Microsoft Windows Server 2008 R2, Microsoft Windows Server 2003 SP2 eller senare, Apple MacOS X 10.6.8 eller senare |
| Till producentens hemsida | www.epson.com |
| Typ av skrivare | 24" storformatsskrivare - bläckstråle - färg |
| Varunummer | 2825455 |
| Vikt | 121.7 kg |
Vanliga frågor
Vilka bläckfärger ingår i 12-färgspaletten?
Bläckpaletten omfattar fotosvart, matt svart, cyan, ljus cyan, gul, levande magenta, levande ljus magenta, violet, orange, grön, grå och ljusgrå.
Vilken bläckstråleteknik använder skrivaren?
Skrivaren använder Epson PrecisionCore TFP-bläckstråleteknik.
Vilka anslutningsmöjligheter har skrivaren?
Skrivaren har en Gigabit LAN-port (RJ-45) och en USB 3.0-port (Type B).
Vilka bredder stöds för kantfri utskrift?
Kantfri utskrift stöds för bredderna 10, 11.81, 12.95, 15.98, 17.01, 20.28, 23.39, 24.02 och 20 tum.
Vilken bläcktyp används i skrivaren?
Bläcktypen är Epson UltraChrome PRO12.