Allied Telesis AT-MMC2000/SC - fibre media converter - GigE - TAA Compliant
Typ av enhet FibermediekonverterareAllmänt
KabelanslutenAnslutningsteknik
5.49 cmBredd
1GbEDatalänkprotokoll
1 GbpsDataöverföringshastighet
5.49 cm x 10.16 cm x 2.18 cmDimensioner (BxDxH)
Standarder som följs FCC klass A-certifierad, VCCI, C-Tick, EN 55022 Class A, CISPR 22, UL 60950-1, EN 60950-1Diverse
10.16 cmDjup
Bild saknas
Butiker
Prisjämförelse (1)
proshop.se
I lagerUppdaterad 24 maj 2026 14:09
Frakt vid kassa
1 961 kr
Till butikHistorik
Prishistorik
Lägsta pris nu1 961 kr
Lägst senaste 30 dagarna1 947 kr
Lägst senaste 3 mån1 947 kr
Produktdata
Specifikationer
| Varumärke | Allied Telesis |
| EAN / GTIN | 767035218618 |
| MPN | 2826346 |
| I lager hos | 1 butik |
| Kontrollerad | 24 maj 2026 14:09 |
| Allmänt | Typ av enhet Fibermediekonverterare |
| Anslutningsteknik | Kabelansluten |
| Bredd | 5.49 cm |
| Datalänkprotokoll | 1GbE |
| Dataöverföringshastighet | 1 Gbps |
| Dimensioner (BxDxH) | 5.49 cm x 10.16 cm x 2.18 cm |
| Diverse | Standarder som följs FCC klass A-certifierad, VCCI, C-Tick, EN 55022 Class A, CISPR 22, UL 60950-1, EN 60950-1 |
| Djup | 10.16 cm |
| Energiförbrukning vid drift | 1.7 watt |
| Expansion/Anslutning | Gränssnitt 1 x Ethernet 1000Base-SX - SC multi-mode hona x 2 1 x Ethernet 10Base-T/100Base-TX/1000Base-T - RJ-45 hona |
| Formfaktor | Extern |
| Funktioner | Auto-negotiation, VLAN-stöd, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), Smart Missing Link (SML), lagra och vidarebefordra, Jumbo Frames-support |
| Gränssnitt | 1 x Ethernet 1000Base-SX - SC multi-mode hona x 2 1 x Ethernet 10Base-T/100Base-TX/1000Base-T - RJ-45 hona |
| Höjd | 2.18 cm |
| Luftfuktighet vid drift | 5 - 95 % (icke-kondenserande) |
| MAC Address Table Size | 2K poster |
| Max temperatur vid drift | 50 °C |
| Max överföringsavstånd | 500 m |
| Miljöparametrar | Min temperatur vid drift 0 °C |
| Min temperatur vid drift | 0 °C |
| Mått och vikt | Bredd 5.49 cm |
| Nätverksfunktioner | Anslutningsteknik Kabelansluten |
| Optisk våglängd | 850 nm |
| Producent | Allied Telesis |
| Produktbeskrivning | Allied Telesis AT MMC2000/SC - fibermediekonverterare - 1GbE - TAA-kompatibel |
| Standarder som följs | FCC klass A-certifierad, VCCI, C-Tick, EN 55022 Class A, CISPR 22, UL 60950-1, EN 60950-1 |
| Statusindikatorer | Strömförsörjning, system, länk/akvititet |
| Strömtillförsel | Energiförbrukning vid drift 1.7 watt |
| TAA-kompatibel | Ja |
| Till producentens hemsida | www.alliedtelesis.com/ |
| Typ av enhet | Fibermediekonverterare |
| Typ av kablage | 10Base-T, 1000Base-SX, 100Base-TX, 1000Base-T |
| Varunummer | 2826346 |
| Vikt | 170 g |
Vanliga frågor
Vilken typ av fiberoptisk kontakt använder AT-MMC2000/SC?
Den använder en SC-kontakt för fiberoptisk anslutning.
Hur många RJ-45-portar har den?
Den har 1 RJ-45 LAN-port.
Vilka certifieringar har AT-MMC2000/SC?
Den är certifierad med CE, UL60950-1, EN60950-1, FCC Class A, EN55022 Class A, CISPR 22 Class A, C-TICK och VCCI.
Vilken är den maximala driftshöjden för denna enhet?
Den kan användas på höjder upp till 3048 meter.