Philips Hue Centris 2x5.7W Spots - Vit
91500592830112 NC-logistikkod(er)
220 - 240 VAC-inspänning
1 lamporAntal lampor
2 lamporAntal lampor, 2
1 styckAntal per förpackning
JaArmatur med dimmer
ModernBelysningsstil
15000 hBeräknad livstid

Butiker
Prisjämförelse (2)
proshop.se
I lagerUppdaterad 27 maj 2026 21:06
Frakt vid kassa
2 780 kr
Till butikelgiganten.se
Ej i lagerUppdaterad 28 maj 2026 07:25
Frakt vid kassa
3 599 kr
Till butikHistorik
Prishistorik
Lägsta pris nu2 780 kr
Lägst senaste 30 dagarna2 780 kr
Lägst senaste 3 mån2 780 kr
Produktdata
Specifikationer
| Varumärke | Philips |
| EAN / GTIN | 8720169318373 |
| MPN | 2859438 |
| I lager hos | 1 butik |
| Kontrollerad | 28 maj 2026 07:25 |
| 12 NC-logistikkod(er) | 915005928301 |
| AC-inspänning | 220 - 240 V |
| Antal lampor | 1 lampor |
| Antal lampor, 2 | 2 lampor |
| Antal per förpackning | 1 styck |
| Armatur med dimmer | Ja |
| Belysningsstil | Modern |
| Beräknad livstid | 15000 h |
| Bredd | 85 mm |
| Dimbar med Hue-app & switch | Ja |
| Djup | 408 mm |
| EAN/UPC/GTIN | 8718696176009 |
| Egenskaper | Modell Smart spotlight |
| Ekvivalent ström på glödlampa | 50 W |
| Energieffektivitetsklasser för kompatibel lampa (gammal) | A, A+, B, C, D, E |
| Färgtemperatur (max) | 6500 K |
| Färgtemperatur (min) | 2000 K |
| Fäste/lock | GU10 |
| Förpackning | Förpackningstyp Låda |
| Förpackningens bredd | 4870 mm |
| Förpackningens bruttovikt | 2,33 kg |
| Förpackningens höjd | 1430 mm |
| Förpackningens innehåll | Antal per förpackning 1 styck |
| Förpackningens nettovikt | 1,91 kg |
| Förpackningstyp | Låda |
| Glödlampans spänning | LED |
| Gränssnitt | Bluetooth/Zigbee |
| Går att uppgraderas med Philips HUE-brygga | Ja |
| Höjd | 128 mm |
| Integrerad PowerLED | Ja |
| Internationellt skydd (IP) kod | IP20 |
| Justerbart spothuvud | Ja |
| Kontakta tillverkaren | www.philips.dk/c-w/support-home/kontakt-... |
| Lampa-cap typ 2 | GU10 |
| Lampans livslängd | 15000 h |
| Lampor | 11 W |
| Lampteknik | Y |
| Lamptyp | LED |
| Ljusflöde | 1560 LM |
| Ljusfärg 2 | Vit |
| Logistikdata | 12 NC-logistikkod(er) 915005928301 |
| Lämplig belysningstyp | Atmosfär |
| Lämplig placering | Sovrum, Kök, Vardagsrum |
| Låddjup | 1100 mm |
| Material | Metall |
| Material, hölje | Metall |
| Maximal wattstyrka på ersättningslampa, 2 | 6 W |
| Nettovikt | 1,91 kg |
| Producent | Philips |
| Produktens färg | Vit |
| Produktlängd | 408 mm |
| Skyddsklass | I |
| Spänning | 220 - 240 V |
| Strömkälla av typen | AC |
| Strömtillförsel | Strömkälla av typen AC |
| Tekniska detaljer | Material Metall |
| Till producentens hemsida | www.philips.com |
| Varunummer | 2859438 |
Vanliga frågor
Kan jag använda Philips Hue Centris-spotlights utan en Hue-brygga?
Nej, Philips Hue Centris kräver en Hue-brygga (säljs separat) för att fungera fullt ut, eftersom den är en del av Hue-systemet och styrs via Hue-appen eller switch.
Är Philips Hue Centris dimbar?
Ja, Philips Hue Centris är dimbar med Hue-appen och medföljande switch. Den har en inbyggd dimmerfunktion som gör att du kan justera ljusstyrkan trådlöst.
Hur många lampor ingår i Philips Hue Centris-paketet?
Philips Hue Centris säljs i paket med antingen 1 eller 2 spotlights. Varje spotlight har en effekt på 5,7 W. Förpackningen innehåller 1 styck armatur.