Extreme Networks ExtremeSwitching X465 Series X465-24W
Prisjämförelse (1)
Prishistorik
Specifikationer
| Varumärke | Extreme Networks |
| MPN | X465-24W |
| I lager hos | 0 butiker |
| Kontrollerad | 26 maj 2026 08:26 |
| Allmänt | Typ av enhet Switch - 24 portar - L3 - Administrerad - staplingsbar |
| Bredd | 44 cm |
| Dimensioner (BxDxH) | 44 cm x 48.8 cm x 4.36 cm |
| Dimensioner och vikt | Bredd 44 cm |
| Diverse | Rackmonteringssats Inkluderat |
| Djup | 48.8 cm |
| Emballagets bredd | 54.8 cm |
| Emballagets djup | 59.4 cm |
| Emballagets höjd | 15.8 cm |
| Emballagets vikt | 9.84 kg |
| Expansion/Anslutning | Gränssnitt 24 x 1000Base-T RJ-45 UPOE - 90 W 2 x 40GBase-X QSFP+ stackning 1 x seriell (konsol) RJ-45 hantering 1 x 1000Base-T RJ-45 hantering 1 x konsol (mikro-USB) Type B 2 x USB Type A |
| Expansionskortplatser | 1 (totalt)/ 1 (ledig) x expansionskortplats |
| Funktioner | Halvduplexläge, fullt duplexläge, MACsec-support, 2 fläktar, VPLS, VTEP-stöd, PFC, flexibla UFT, förberett för Insight Architechture |
| Gränssnitt | 24 x 1000Base-T RJ-45 UPOE - 90 W 2 x 40GBase-X QSFP+ stackning 1 x seriell (konsol) RJ-45 hantering 1 x 1000Base-T RJ-45 hantering 1 x konsol (mikro-USB) Type B 2 x USB Type A |
| Höjd | 4.36 cm |
| Inbyggda enheter | 8GB eMMC |
| Jumbo Frame-support | 9216 byte |
| Kapacitet | IP multicastgrupper: 4000 Användarskapade VLAN/VMAN: 4092 Policyprofiler: 63 |
| Krypteringsalgoritm | 128-bitars AES, 256 bitars AES |
| Luftfuktighet vid drift | 10 - 95 % (icke-kondenserande) |
| Luftfuktighet vid lagring | 10 - 95 % (icke-kondenserande) |
| MAC Address Table Size | 272K poster |
| Max antal enheter i en stapel | 8 |
| Max antal som stöds | 2 |
| Max temperatur vid drift | 45 °C |
| Max temperatur vid förvaring | 70 °C |
| Medföljande programvara | ExtremeWare XOS Advanced Edge |
| Miljöparametrar | Min temperatur vid drift 0 °C |
| Min temperatur vid drift | 0 °C |
| Min temperatur vid förvaring | -40 °C |
| Mått och vikt (brutto) | Emballagets bredd 54.8 cm |
| Nätdel | Intern strömförsörjning - hot-plug |
| Nätverksprotokoll | OSPF, RIP, BGP, PIM-SM, statisk IPv4-routing, statisk IPv6-routing, MPLS |
| PoE (Power Over Ethernet) | UPOE |
| PoE-budget | 1771 W |
| Portar | 24 x 10/100/1000 (UPOE) + 2 x 40 Gigabit QSFP+ |
| Prestanda | Switchningsbandbredd: 316 Gbps Vidarebefordringsfrekvens: 235,1 Mpps Stackningsbandbredd: 160 Gbps |
| Producent | Extreme Networks |
| Produktbeskrivning | Extreme Networks ExtremeSwitching X465 Series X465-24W - switch - 24 portar - Administrerad - rackmonterbar |
| Programvara / Systemkrav | Medföljande programvara ExtremeWare XOS Advanced Edge |
| Protokoll för administration på distans | CLI |
| RAM | 2 GB |
| Rackmonteringssats | Inkluderat |
| Redundant ström | Tillval |
| Standarder som följs | IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ae, IEEE 802.3aq, IEEE 802.3at, IEEE 802.3az, IEEE 802.3ba, IEEE 802.3bm, IEEE 802.3bz, IEEE 802.3bt |
| Statusindikatorer | Status |
| Strömtillförsel | Nätdel Intern strömförsörjning - hot-plug |
| Till producentens hemsida | www.extremenetworks.com |
| Typ av enhet | Switch - 24 portar - L3 - Administrerad - staplingsbar |
| Undertyp | Gigabit Ethernet |
| Varunummer | 2860034 |
| Vikt | 7.87 kg |
Vanliga frågor
Hur många portar har ExtremeSwitching X465-24W och vilken typ av PoE stöder de?
Switchen har 24 portar av typen 1000Base-T RJ-45 med UPOE (Universal Power over Ethernet) som levererar upp till 90 W per port.
Vilka uplink- eller staplingsportar finns på X465-24W?
Switchen har 2 portar av typen 40GBase-X QSFP+ som används för stapling. Dessa portar är dedikerade för stapling och kan inte användas för vanlig nätverkstrafik.
Är ExtremeSwitching X465-24W rackmonterbar och vad är dess dimensioner?
Ja, den är rackmonterbar och rackmonteringssats ingår. Måtten är 44 cm bred, 48,8 cm djup och 4,36 cm hög.
Vilka hanteringsportar har X465-24W?
Switchen har en seriell konsolport (RJ-45), en 1000Base-T RJ-45 hanteringsport, en mikro-USB konsolport (Typ B) samt två USB Typ A-portar.
Har X465-24W en expansionskortplats för framtida uppgraderingar?
Ja, den har en expansionskortplats, varav en är ledig för att lägga till extra funktioner som till exempel ytterligare nätverksportar.